Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացող օրենսդրական բարեփոխումների շրջանակներում վերջերս ընդունվել և 2022 թվականի հունիսի 18-ից ուժի մեջ են մտել Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին մի շարք դրույթներ, որոնցով նախատեսվում է խոշտանգումների և կոռուպցիոն որոշ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի նախաքննությունը հետայսու վերապահել ՀՀ քննչական կոմիտեին:
Օրենսդրական վերը նշված փոփոխությունների համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի (այսուհետ՝ ՀՀ ՔՕ) համապատասխան հոդվածներով սահմանված որոշ հանցագործությունների նախաքննությունն այսուհետ իրականացնելու է ՀՀ քննչական կոմիտեն:
ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից է կատարվելու առևտրային կաշառքի (ՀՀ ՔՕ 200-րդ հոդված), արհեստավարժ մարզամրցումների և հանդիսադիր առևտրային մրցույթների մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին կաշառելու (ՀՀ ՔՕ 201-րդ հոդված), առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ ՔՕ 214-րդ հոդված) վերաբերյալ քրեական գործերով նախաքննությունը:
Ավելին, ՀՀ քննչական կոմիտեում են քննվելու կոռուպցիոն բնույթի մի շարք այլ հանցագործություններ ևս, որոնք չեն կատարվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդված 3-րդ և 4-րդ մասերով սահմանված պաշտոնատար անձանց կամ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից:
Կոմիտեին են փոխանցվել նաև պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ ՔՕ 308-րդ հոդված), պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու (ՀՀ ՔՕ 309-րդ հոդված) և իշխանությունը չարաշահելու, իշխանազանցության կամ իշխանության անգործության (ՀՀ ՔՕ 375-րդ հոդված) հոդվածներով նախատեսված այն հանցագործությունների վերաբերյալ գործերի քննությունը, երբ այդ արարքները կատարվել են ոչ շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով և զուգորդվել՝ բռնություն գործադրելով, բռնություն գործադրելու սպառնալիքով կամ զենք կամ հատուկ միջոց օգտագործելով:
Հավելենք, որ Քննչական կոմիտեում է իրականցվելու նաև խոշտանգման (ՀՀ ՔՕ 309.1 հոդված), դատավորի, դատախազի, քննիչի կամ հետաքննության մարմնի կողմից ցուցմունք կամ բացատրություն կամ կեղծ եզրակացություն տալուն կամ սխալ թարգմանություն կատարելուն՝ խոշտանգմամբ զուգորդված հարկադրելու (ՀՀ ՔՕ 341-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) վերաբերյալ, ինչպես նաև խոշտանգմամբ զուգորդված լինելու դեպքում՝ ՀՀ ՔՕ 341-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված քրեական գործերով նախաքննությունը:
Այս ամենով հանդերձ ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հանրորեն վտանգավոր վերոգրյալ հանցագործությունների առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում իրականացվելու է պատշաճ և համակողմանի քննություն՝ հիմքում ունենալով նախաքննական մարմնի ինստիտուցիոնալ և գործառութային անկախության ողջ գերակայությունները:
Խոշտանգումների և կոռուպցիոն որոշ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի նախաքննությունը վերապահվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին

Within the framework of the legislative reforms taking place in the Republic of Armenia a number of amendments to the Criminal Procedure Code have recently been adopted and since June 18, 2022 have entered into force through which it is envisaged from now on to reserve the preliminary investigation of criminal cases on some corruption-related crimes and torture for the RA Investigative Committee.
Pursuant to the above-mentioned legislation reforms preliminary investigation of some crimes envisaged by the relevant articles of the RA Criminal Code will from now on be conducted by the RA Investigative Committee.
Thus,
Preliminary investigation of criminal cases on commercial bribe (Article 200 of RA Criminal Code), bribing the participants and organizers of professional and commercial sports competitions or shows (Article 201 of RA Criminal Code), abuse of authority by the employees of commercial or other organizations (Article 214 of RA Criminal Code) will be conducted by the investigators of the RA Investigative Committee.
Moreover, a number of corruption-related other crimes will be investigated in the RA Investigative Committee, as well which have not been committed by the officials or persons holding public office envisaged by the Parts 3 and 4 of the Article 308 of RA Criminal Code.
Investigation of criminal cases on abuse of official authority (Article 308 of RA Criminal Code), exceeding official authorities (Article 309 of RA Criminal Code) and abuse of power, transgression of authority or administrative dereliction (Article 375 of RA Criminal Code) have also been passed to the Investigative Committee when these committals have been committed out of non-profit interest and were combined with using violence, threatening to use violence or using weapon or special means.
It should be added that preliminary investigation of criminal cases on torture (Article 309.1 of RA Criminal Code), forcing testimony by the judge, by the prosecutor, by the investigator or by the person in charge of inquiry or making a wrong translation using torture (Part 2 of the Article 341 of RA Criminal Code) as well as in case of being combined with torture envisaged by the Part 3 of the Article 341 of RA Criminal Code will also be conducted in the Investigative Committee.
With all this, the RA Investigative Committee informs that within the criminal cases initiated on the above-mentioned publicly dangerous crimes proper and comprehensive investigation will be conducted based on all the priorities of institutional and functional independence of the investigative body.