Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացող օրենսդրական բարեփոխումների շրջանակներում վերջերս ընդունվել և 2022 թվականի հունիսի 18-ից ուժի մեջ են մտել Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին մի շարք դրույթներ, որոնցով նախատեսվում է խոշտանգումների և կոռուպցիոն որոշ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի նախաքննությունը հետայսու վերապահել ՀՀ քննչական կոմիտեին:
Օրենսդրական վերը նշված փոփոխությունների համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի (այսուհետ՝ ՀՀ ՔՕ) համապատասխան հոդվածներով սահմանված որոշ հանցագործությունների նախաքննությունն այսուհետ իրականացնելու է ՀՀ քննչական կոմիտեն:
ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից է կատարվելու առևտրային կաշառքի (ՀՀ ՔՕ 200-րդ հոդված), արհեստավարժ մարզամրցումների և հանդիսադիր առևտրային մրցույթների մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին կաշառելու (ՀՀ ՔՕ 201-րդ հոդված), առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ ՔՕ 214-րդ հոդված) վերաբերյալ քրեական գործերով նախաքննությունը:
Ավելին, ՀՀ քննչական կոմիտեում են քննվելու կոռուպցիոն բնույթի մի շարք այլ հանցագործություններ ևս, որոնք չեն կատարվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդված 3-րդ և 4-րդ մասերով սահմանված պաշտոնատար անձանց կամ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից:
Կոմիտեին են փոխանցվել նաև պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ ՔՕ 308-րդ հոդված), պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու (ՀՀ ՔՕ 309-րդ հոդված) և իշխանությունը չարաշահելու, իշխանազանցության կամ իշխանության անգործության (ՀՀ ՔՕ 375-րդ հոդված) հոդվածներով նախատեսված այն հանցագործությունների վերաբերյալ գործերի քննությունը, երբ այդ արարքները կատարվել են ոչ շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով և զուգորդվել՝ բռնություն գործադրելով, բռնություն գործադրելու սպառնալիքով կամ զենք կամ հատուկ միջոց օգտագործելով:
Հավելենք, որ Քննչական կոմիտեում է իրականցվելու նաև խոշտանգման (ՀՀ ՔՕ 309.1 հոդված), դատավորի, դատախազի, քննիչի կամ հետաքննության մարմնի կողմից ցուցմունք կամ բացատրություն կամ կեղծ եզրակացություն տալուն կամ սխալ թարգմանություն կատարելուն՝ խոշտանգմամբ զուգորդված հարկադրելու (ՀՀ ՔՕ 341-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) վերաբերյալ, ինչպես նաև խոշտանգմամբ զուգորդված լինելու դեպքում՝ ՀՀ ՔՕ 341-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված քրեական գործերով նախաքննությունը:
Այս ամենով հանդերձ ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հանրորեն վտանգավոր վերոգրյալ հանցագործությունների առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում իրականացվելու է պատշաճ և համակողմանի քննություն՝ հիմքում ունենալով նախաքննական մարմնի ինստիտուցիոնալ և գործառութային անկախության ողջ գերակայությունները:
Խոշտանգումների և կոռուպցիոն որոշ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի նախաքննությունը վերապահվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին

В рамках законодательных реформ, проводимых в Республике Армения, недавно был принят и с 18 июня 2022 года вступил в силу ряд положений о внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс, предусматривающих дальнейшее предоставление предварительного следствия по уголовным делам о пытках и некоторых коррупционных преступлениях Следственному комитету РА. Согласно вышеуказанным законодательным изменениям, предварительное следствие по некоторым преступлениям, установленным соответствующими статьями Уголовного кодекса РА (далее УК РА), отныне будет осуществляться Следственным комитетом РА.
Так:
Следователями Следственного комитета РА будет проведено предварительное следствие по уголовным делам о коммерческой взятке (статья 200 УК РА), подкупе участников и организаторов профессиональных спортивных соревнований и конкурсов (статья 201 УК РА), злоупотреблении полномочиями служащими коммерческих или иных организаций (статья 214 УК РА). Более того, в Следственном комитете РА будет рассмотрен ряд других преступлений коррупционного характера, которые не были совершены должностными лицами, установленными частями 3 и 4 статьи 308 Уголовного кодекса РА, или лицами, занимающими общественные должности.
Комитету также передано рассмотрение дел о злоупотреблении должностными полномочиями (Статья 308 УК РА), превышении должностных полномочий (статья 309 УК РА) и злоупотреблении власти, превышении власти или бездействии власти (статья 375 УК РА), когда эти деяния совершались исходя из не корыстной заинтересованности и сопровождались применением насилия, угрозой применения насилия или использованием оружия или специальных средств.
Добавим, что в Следственном комитете будет осуществлено также предварительное следствие по уголовным делам относительно пыток (статья 309.1 УК РА), принуждения судьей, прокурором, следователем или органом дознания даче показаний или объяснений, либо дачи ложного заключения, либо совершению неправильного перевода, сопряженного с пыткой (ч. 2 ст. 341 УК РА), а также предварительное следствие по уголовным делам, предусмотренным частью 3 статьи 341 УК РА, если они сопряжены с пыткой.
При всем этом Следственный комитет РА сообщает, что в рамках уголовных дел, возбужденных в связи с вышеуказанными общественно опасными преступлениями, будет проведено надлежащее и всестороннее расследование, имея в основе все приоритеты институциональной и функциональной независимости органа предварительного следствия.
Предварительное следствие по уголовным делам о пытках и некоторых коррупционных преступлениях было предоставлено Следственному комитету РА