ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է քաղաքապետարանի շենքում ամուսնու կողմից կնոջ նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Նախնական քննությամբ պարզվել է վիճաբանության պատճառը, որը կրում է մասնավոր բնույթ։
Քննության տվյալներով՝ անձնական-կենցաղային խնդիրների պատճառով ամուսիններն սկսել են ապրել առանձին և կինը, հեռանալով ամուսնուց, իր հետ տարել է նաև իր երեք անչափահաս երեխաներից 2-ին։
Ամուսինը հունիսի 30-ին դիմել է դատարան՝ ամուսնալուծության, երեխաների բնակության վայրի որոշման և կնոջը ծնողական իրավունքից զրկելու պահանջով։ Դատարանի հանձնարարության հիման վրա՝ Վանաձորի քաղաքապետարանի խնամակալության և հոգաբարձության մարմինը 2016 թ. հոկտեմբերի 27-ին նիստ է հրավիրել՝ ուսումնասիրելու երեխաների բնակության վայրի, խնամքի ու կյանքի պայմանները, որին հրավիրվել են ամուսնալուծվող ամուսինները՝ երեխաների հետ միասին։ Մայրը 4-ամյա երեխային նիստին չի ներկայացրել, ինչի պատճառով ամուսինների միջև առաջացել է վիճաբանություն։
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ քաղաքապետարանի շենքում վիճաբանության ժամանակ ամուսինը ձեռքով հարվածել է կնոջ գլխին, որի հետևանքով, դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն, կնոջ առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս՝ դեմքի շրջանների արյունազեղումների, ձախ այտոսկրի և հայմորյան ծոցի առաջային պատի փակ կոտրվածքների ու գլխուղեղի ցնցման ձևով:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Վանաձորում ամուսնուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ կնոջ նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար. քրեական գործն ուղարկվել է դատարան

Preliminary investigation of the criminal case initiated on using violence against wife by husband in the building of the city hall was completed in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
Through preliminary investigation the cause of the argument was found; it is private.
According to investigation data, the spouses started living separately because of personal-domestic affairs. Leaving her husband the wife took two of their three minor children with her.
On June 30 the husband applied to court requiring to divorce, to decide the children’s residence and to deprive the wife of parental rights. On the base of the court’s instruction, on October 27, 2016 a session was held by the Guardian body of Vanadzor city hall to study the conditions of the children’s residence, care and life and the divorcing spouses together with children were invited to the session. Mother had not brought the 4 year-old child to the session because of which row erupted between the spouses.
Through investigation sufficient evidence were obtained on the allegation that during the argument in the building of the city hall the husband hit the wife on her head with a hand which, according to the conclusion of forensic medical examination, caused medium-gravity damage to the wife’s health.
On the base of the evidence obtained during pretrial proceeding charge was pressed against the husband according to the Part 1 of the Article 113 of RA Criminal Code.