2019թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի մարմինների և ստորաբաժանումների կողմից նախապատրաստվել է ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 180 նյութ, որից 5-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության կողմից:
Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում է գտնվել ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 331 քրեական գործ, որից 9-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում: Ընդ որում, ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում գտնվող հիշյալ 331 քրեական գործերից 274-ը վարույթ են ընդունվել 2019 թվականի առաջին կիսամյակում, իսկ 57-ը եղել են վարույթում գտնվող տարվա սկզբին անավարտ մնացած քրեական գործեր: Նշված ժամանակահատվածում հարուցվել է 176 քրեական գործ, որից 3-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության կողմից:
2019 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում նախապատրաստված 4 նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է, 4-ն էլ՝ ոչ արդարացման հիմքով:
2019 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում վարույթում եղած ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 331 քրեական գործերից 9-ը հարուցված են եղել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածով նախատեսված սպանությանը,
2-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 109-րդ հոդվածով նախատեսված անզգուշությամբ մահ պատճառելուն,
2-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածով նախատեսված ինքնասպանության հասցնելուն,
4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածով նախատեսված դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելուն, 9-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածով նախատեսված դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելուն,
33-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 117-րդ հոդվածով նախատեսված դիտավորությամբ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելուն,
184-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով նախատեսված ծեծին,
4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածով նախատեսված ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելուն,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 121-րդ հոդվածով նախատեսված անզգուշությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելուն,
2-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածով նախատեսված մարդուն առևանգելուն,
25-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածով նախատեսված սպանության կամ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքին,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139-րդ հոդվածով նախատեսված սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններին,
6-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141-րդ հոդվածով նախատեսված սեռական հարաբերությանը 16 տարին չլրացած անձի հետ կամ սեքսուալ բնույթ գործողություններ կատարելը 16 տարին չլրացած անձի հետ,
3-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 142-րդ հոդվածով նախատեսված անառակաբարո գործողություններին,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 166.1-րդ հոդվածով նախատեսված երեխային ոգելից խմիչքների օգտագործմանը, ուժեղ ներգործող կամ այլ թմրեցնող նյութերի ոչ բժշկական օգտագործմանը, թափառաշրջիկությանը ներգրավելը կամ մուրացկանության հետ կապված գործողություններ կատարելուն ներգրավելուն,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածով նախատեսված ծնողներից կամ այն անձանցից, որոնց վրա դրված է երեխայի դաստիարակության և խնամքի պարտականությունը երեխային ապօրինի բաժանելուն կամ երեխային փոխելուն,
4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167.1-րդ հոդվածով նախատեսված ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացմանը խոչընդոտելուն,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 169.1-րդ հոդվածով նախատեսված քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելուն,
9-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 173-րդ հոդվածով նախատեսված ծնողի կողմից երեխային պահելուց չարամտորեն խուսափելուն,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածով նախատեսված գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելուն կամ վնասելուն,
18-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 353.1-րդ հոդվածով նախատեսված անհետաձգելի միջամտության որոշումը կամ պաշտպանական որոշումը դիտավորությամբ չկատարելուն,
իսկ 11-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով:
Վերը նշված հանցագործություններով թվով 209 անձ ներգրավված են եղել որպես մեղադրյալներ, ընդ որում 77 անձ եղել է 18-35 տարեկան, 132-ը՝ 35 տարեկանից բարձր:
Ընտանիքում կատարված հանցագործություններից 7-ը եղել են մոր կողմից, 18-ը՝ հոր կողմից, 1-ը` խորթ հոր կողմից, 6-ը՝ եղբոր/քրոջ կողմից, 2-ը՝ տատի/պապի կողմից, 23-ը` զավակի կողմից (այդ թվում՝ որդեգրվածի), 3-ը՝ ամուսիններից կնոջ կողմից, 135-ը՝ ամուսիններից տղամարդու կողմից, 5-ը՝ թոռան կողմից, 7-ը՝ ամուսնու ծնողների կողմից, 3-ը՝ հարսի/փեսայի կողմից կատարված:
Նշված անձանցից 17-ը նախկինում եղել են դատապարտված:
Վարույթում գտնվող գործերով եղել են թվով 312 տուժողներ, որոնցից 25-ը՝ մինչև 12 տարեկան, 10-ը՝ 12-14 տարեկան, 6-ը՝ 14-16 տարեկան, 8-ը՝ 16-18 տարեկան, 124-ը՝ 18-35 տարեկան, 139-ը՝ 35 տարեկանից բարձր:
2019 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում ավարտվել են ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 206 քրեական գործեր, որից 7-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության կողմից:
155 քրեական գործի վարույթ կարճվել է (ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության կողմից՝ 5-ը), որոնցից 54-ը` արդարացման հիմքով, 101-ը` ոչ արդարացման հիմքով (ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության կողմից՝ 5-ը):
Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 44 քրեական գործ 45 անձի վերաբերյալ (ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն՝ 2 քրեական գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ):
Բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառլու վերաբերյալ դատարան է ներկայացվել 7 միջնորդություն:
Կասեցվել է 14 քրեական գործով վարույթ, որից 5-ը` անձի հետախուզման մեջ գտնվելու հիմքով, 9-ը՝ այլ հիմքով:
2019 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում միացվել են 36 քրեական գործեր:
Ըստ ենթակայության են ուղարկվել թվով 5 քրեական գործեր:
2018 թվականից փոխանցված գործերի հետ միասին անավարտ է մնացել ընդհանուր հաշվով 70 քրեական գործ (ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունը՝ 1):

Criminal cases on domestic violence investigated in the first term of 2019 were summed up in the RA Investigative Committee. Pursuant to brief data, in the first term of 2019 331 criminal cases on domestic violence were investigated in the Investigative Committee.
In the first term of 2019 180 materials on domestic violence were prepared in subdivisions of the RA Investigative Committee 5 of which were prepared in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee.
331 criminal cases on domestic violence subject to investigation in the RA Investigative Committee were investigated at the observed period.
At the mentioned period 331 criminal cases were in the proceeding of the Investigative Committee 9 of which – in the proceeding of General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee. Moreover, 274 of 331 criminal cases were received in the proceeding of the Investigative Committee in the first term of 2019, 57 of them were incomplete cases in the proceeding. 176 criminal cases were initiated at the mentioned period, 3 of them – by the RA IC General Military Investigative Department.
Within the above mentioned criminal cases 209 persons were involved as a defendant, 77 of them were from 18 to 35 years old, 132 of them – over 35.
7 of the crimes committed in the family were committed by mother, 18 – by father, 1 – by step father, 6 – by brother/sister, 2 – by grandmother/grandfather, 23 – by son/daughter (including adopted), 3 – by wife, 135 – by husband, 5 – by grandson/granddaughter, 7 – by husband’s parents, 3 – by daughter-in-law/son-in-law.
Within criminal cases 312 persons were found the affected party 25 of which were up to 12 years old, 10 – from 12 to 14 years old, 6 -– from 14 to 16, 8 – from 16 to 18, 124– from 18 to 35, 139 – over 35.
In the first term of 2019 206 criminal cases on domestic violence were completed 7 of which – in the RA IC General Military Investigative Department.
44 criminal cases on 45 persons with the bill of indictment were sent to court (2 criminal cases on 2 persons – in the RA IC General Military Investigative Department).
Out of 331 criminal cases on domestic violence
9 were initiated according to the Article 104 of RA Criminal Code (murder),
2 – according to the Article 109 of RA Criminal Code (causing death by negligence),
2 – according to the Article 110 of RA Criminal Code (causing to commit suicide),
4 – according to the Article 112 of RA Criminal Code (infliction of willful heavy damage to health),
9 – according to the Article 113 of RA Criminal Code (infliction of willful medium-gravity damage to health),
33 – according to the Article 117 of RA Criminal Code (infliction of willful light damage to health),
184 – according to the Article 118 of RA Criminal Code (battery),
4 – according to the Article 119 of RA Criminal Code (causing strong pain or mental sufferance),
1 – according to the Article 121 of RA Criminal Code (inflicting medium-gravity damage through negligence),
2 – according to the Article 131 of RA Criminal Code (kidnapping),
25 – according to the Article 137 of RA Criminal Code (threat to murder, to inflict heavy damage to one's health or to destroy property),
1 – according to the Article 139 of RA Criminal Code (violent sexual acts),
6 – according to the Article 141 of RA Criminal Code ( sexual intercourse or other sexual acts with a person obviously under 16),
3 – according to the Article 142 of RA Criminal Code (lecherous acts),
1 – according to the Article 166.1 of RA Criminal Code (involvement of a child into regular use of alcoholic drinks, strong or other narcotic drugs not for medical purposes, vagrancy or beggary),
1 – according to the Article 167 of RA Criminal Code (separation of the child from the parents or substitution of the child),
4 – according to the Article 167.1 of RA Criminal Code (hindering to visits of parent or other close relative to the child),
1 – according to the Article 169.1 (reporting false information to Civil Status Act Registration Bodies),
9 – according to the Article 173 of RA Criminal Code (willful evasion from supporting child by the parent),
1 – according to the Article 185 of RA Criminal Code (willful destruction or spoilage of property),
18 – according to the Article 353.1 of RA Criminal Code (willful failure to carry out an urgent intervention or other protective verdict),