Տեղեկատվություն՝ ՀՀ ՔԿ վարույթում 2018 թվականի ընթացքում ընտանիքում բռնության վերաբերյալ քննված գործերի վերաբերյալ
06.02.2019 11:42
ՀՀ քննչական կոմիտեում ուսումնասիրվել են  ՔԿ վարույթում 2018 թվականի ընթացքում ընտանիքում բռնության վերաբերյալ քննված քրեական գործերը։
Այսպես՝ ուսումնասիրությունների համաձայն՝ նշված ժամանակահատվածում ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում 2018 թվականի ընթացքում քննվել է ընտանիքում բռնության վերաբերյալ 519 քրեական գործ՝ նախորդ տարվա 458-ի դիմաց:
Քրեական գործերի մեծ մասը վերաբերում է ամուսնու կողմից կիրառված բռնությանը, գրանցվել են նաև ընտանիքի այլ անդամների կողմից կատարված առերևույթ հանցագործության դրսևորումներ։
Այսպես՝  519 քրեական  գործերից
267-ը վերաբերել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ծեծին,
66-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածով նախատեսված՝ սպանության կամ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելուն կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքին,
34-ը՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 117-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դիտավորությամբ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելուն,
17-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141-րդ հոդվածով նախատեսված՝ սեռական հարաբերությանը 16 տարին չլրացած անձի հետ կամ սեքսուալ բնույթ գործողություններ կատարելուն 16 տարին չլրացած անձի հետ,
15-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 173-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ծնողի կողմից երեխային պահելուց չարամտորեն խուսափելուն,
12-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելուն,
12-ը՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելուն,
11-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելուն,
10-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածով նախատեսված՝ սպանությանը,
8-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 138-րդ հոդվածով նախատեսված՝ բռնաբարությանը,
7-ը՝ 167.1-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացմանը խոչընդոտելուն,
6-ը՝ 133-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ազատությունից ապօրինի զրկելուն,
5-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածով նախատեսված՝ գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելուն կամ վնասելուն,
5-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածով նախատեսված՝ մարդուն առևանգելուն,
3-ը՝ 353.1-րդ հոդվածով նախատեսված՝ անհետաձգելի միջամտության որոշումը կամ պաշտպանական որոշումը դիտավորությամբ չկատարելուն,
3-ը՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ինքնասպանության հասցնելուն,
2-ը՝ 106-րդ հոդվածով նախատեսված՝ մոր կողմից նորածին երեխայի սպանությանը,
1-ը՝ 120-րդ հոդվածով նախատեսված՝ անզգուշությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելուն,
1-ը՝ 121-րդ հոդվածով նախատեսված՝ անզգուշությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելուն,
1-ը՝ 167-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ծնողներից կամ այն անձանցից, որոնց վրա դրված է երեխայի դաստիարակության և խնամքի պարտականությունը, երեխային ապօրինի բաժանելուն կամ երեխային փոխելուն,
1-ը՝ 168-րդ հոդվածով նախատեսված՝ խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքին կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքին,
1-ը՝ 169-րդ հոդվածով նախատեսված՝ որդեգրման գաղտնիքը հրապարակելուն կամ որդեգրման համաձայնություն տալուն հակելուն կամ հարկադրելուն և այլն:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնի է դարձել, որ ընտանիքում կատարված հանցագործություններից 12-ը եղել են մոր, 27-ը՝ հոր, 2-ը` խորթ հոր, 13-ը՝ եղբոր/քրոջ, 4-ը տատի/պապի, 40-ը` զավակի (այդ թվում՝ որդեգրվածի), 193-ը՝ ամուսնու, 12-ը՝ կնոջ,  7-ը՝ թոռան, 9-ը՝ ամուսնու ծնողների, 13-ը՝ հարսի/փեսայի կողմից կատարված:
Վարույթում գտնվող գործերով որպես տուժող ճանաչվել է 493 անձ, որոնցից 25-ը՝ մինչև 12 տարեկան, 8-ը՝ 12-14 տարեկան, 24-ը՝ 14-16 տարեկան, 9-ը՝ 16-18 տարեկան, 183-ը՝ 18-35 տարեկան, 244-ը՝ 35 տարեկանից բարձր:

Criminal cases on domestic violence investigated in 2018 in the RA proceeding were examined in the RA Investigative Committee.
Thus, pursuant to examinations in the mentioned period 519 criminal cases on domestic violence were investigated in 2018 in the proceeding of the RA Investigative Committee as compared with 458 criminal cases investigated in the previous year.
Most of the criminal cases refer to violence used by husband. Other criminal manifestations committed by other family members were recorded, as well.
Thus, out of 519 criminal cases
267 referred to battery envisaged by the Article 118 of RA Criminal Code,
66 – to threat to murder, to inflict heavy damage to one's health or to destroy property envisaged by the Article 137 of RA Criminal Code,
34 – to infliction of willful light damage to health envisaged by the Article 117 of RA Criminal Code,
17 – to sexual intercourse or other sexual acts with a person obviously under 16 envisaged by the Article 141 of RA Criminal Code,
15 – to willful evasion from supporting child by the parent envisaged by the Article 173 of RA Criminal Code,
12– to causing strong pain or mental sufferance envisaged by the Article 119 of RA Criminal Code,
12 – to infliction of willful medium-gravity damage to health envisaged by the Article 113 of RA Criminal Code,
11 – to infliction of willful heavy damage to health envisaged by the Article 112 of RA Criminal Code,
10 – to murder envisaged by the Article 104 of RA Criminal Code,
8 – to rape envisaged by the Article 138 of RA Criminal Code,
7 – to hindering to visits of parent or other close relative to the child envisaged by the Article 167.1 of RA Criminal Code,
6 – to Illegal deprivation of freedom envisaged by the Article 133 of RA Criminal Code,
5 – to willful destruction or spoilage of property envisaged by the Article 185 of RA Criminal Code,
5 – to kidnapping envisaged by the Article 131 of RA Criminal Code,
3 - to willful failure to carry out an urgent intervention or other protective verdict envisaged by the Article 353.1 of RA Criminal Code,
3 – to causing to commit suicide envisaged by the Article 110 of RA Criminal Code,
2 – to murder of a newly born child by the mother envisaged by the Article 106 of RA Criminal Code,
1 – to inflicting grave damage through negligence envisaged by the Article 120 of RA Criminal Code,
1 – to inflicting medium-gravity damage through negligence envisaged by the Article 121 of RA Criminal Code,
1 – to separation of the child from the parents without the parents’ consent or substitution of the child envisaged by the Article 167 of RA Criminal Code,
1 – to child trafficking envisaged by the Article 168 of RA Criminal Code,
1 – to divulging the secret of adoption or abetting or compelling to adoption approval envisaged by the Article 169 of RA Criminal Code and etc.
In the result of examinations it became clear that out of the crimes committed in the family 12 have been committed by mother, 27 – by father, 2 – by step father, 13– by brother/sister, 4 – by grandmother/grandfather, 40 – by son/daughter (including adopted), 193 – by husband, 12 – by wife, 7 – by grandson/granddaughter, 9 – by husband's parents, 13 – by daughter-in-law/son-in-law.