2021թ. հունիսի 5-ին քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի տներից մեկում տղամարդու դիակ կա: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և հայտնաբերել 1966թ. ծնված տղամարդու դի՝ կրծքավանդակի շրջանում կտրած-ծակած վնասվածքով:
Փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ շարժառիթը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է տուժածի քրոջ որդին:
Նախնական տվյալներով՝ 2021թ. հունիսի 4-ին՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, կենցաղային հարցերի շուրջ վիճաբանություն է տեղի ունեցել Շենգավիթ վարչական շրջանի բնակիչ, 1966թ. ծնված տղամարդու և նույն տանը բնակվող վերջինիս քրոջ որդու միջև, որի ընթացքում տղամարդը հայհոյել և փորձել է փայտի կտորով հարվածել զարմիկին, ինչից հետո վերջինս բռունցքով հարվածել է մորեղբոր դեմքին, իսկ դանակով` կրծքավանդակին: Միջադեպից հետո տղամարդը բարձրացել է տուն, իսկ արդեն հաջորդ օրը՝ հունիսի 5-ին՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում, վերջինիս քույրը եղբորը հայտնաբերել է մահացած վիճակում:
Ժամեր անց տուժածի քրոջ որդին ձերբակալվել է՝ սպանություն կատարելու կասկածանքով՝ ներկայացնելով հանցագործության գործիք հանդիսացող դանակը:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ հարցաքննվել են շուրջ մեկ տասնյակ անձինք, կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն ապահովելու ուղղությամբ:

On June 5, 2021 a call was received from a citizen informing that there was a man’s body in one of the houses of Shengavit administrative district of Yerevan. The investigative-operative group immediately left for the scene and found a body of a man, born in 1966, with cut-pierced wound on the chest.
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Shengavit administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee according to the Part 1 of the Article 104 of RA Criminal Code.
In the result of urgent measures a number of circumstances of the case, among them the motive were found out, the person having committed the alleged crime was identified; he is the nephew of the victim.
Pursuant to initial data, on June 4, 2021 at about 20:30 an argument on domestic matters took place between the resident of Shengavit administrative district born in 1966 and his nephew living in the same house. During the argument the man scolded and tried to hit his nephew with a wood after which the latter punched his uncle on the face then stabbed him on the chest. After the incident the man went home and the next day on June 5 at about 15:30 the latter’s sister found him dead.
Hours later the victim’s nephew was arrested on suspicion of committing murder. The latter presented the knife which was the instrument of crime.
During preliminary investigation necessary investigative and other procedural actions were conducted – a number of people were questioned, inspection of the scene was conducted, forensic medical examination of the body was commissioned.
Measures are taken to find out all circumstances of the case, to verify circumstances mentioned in testimonies, to provide the comprehensive and objective investigation of the case.