ՀՀ քննչական կոմիտեում ծառայության կարող է անցնել Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն իրավաբանական կրթություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետության  քաղաքացին։
Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց ներկայացվող հիմնական պահանջները սահմանված են «ՀՀ քննչական կոմիտեի» մասին ՀՀ օրենքով։ Ըստ այդմ՝ կոմիտեում պաշտոնի կարող է նշանակվել մասնագիտությամբ իրավաբան ՀՀ այն քաղաքացին, ով՝
• անցել է պարտադիր զինվորական ծառայություն (բացառությամբ իգական սեռի անձանց կամ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի) կամ պահեստազորի սպա է.
• տիրապետում է հայերենին.
• չունի քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի՝ պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատ կամ հիվանդություն (որոնց ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը):
Քննչական կոմիտեում ծառայության չի կարող անցնել այն քաղաքացին՝
• ով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով ճանաչվել է անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ.
• ով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով զրկվել է հանրային ծառայությունում որևէ պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից.
• ով դատապարտվել է հանցագործություն կատարելու համար` անկախ դատվածությունը սահմանված կարգով հանված կամ մարված լինելու հանգամանքից.
• ում նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում.
• ում նկատմամբ առկա է ոչ արդարացման հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշում.
• ով չի համապատասխանում սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պահանջներին:
Քննչական կոմիտեում պաշտոն զբաղեցնելու սահմանային տարիքը 60 տարեկանն է: Սահմանային տարիքը լրանալուց հետո քննչական կոմիտեի նախագահը կարող է մինչև 5 տարի ժամկետով երկարաձգել ծառայության ժամկետը:
Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Որակավորման հանձնաժողովը՝ Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակը համալրում է առնվազն տարին մեկ անգամ:
Որակավորման հանձնաժողովը քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով հայտերի ընդունման մասին առնվազն մեկ ամիս առաջ առնվազն 3000 տպաքանակ ունեցող մամուլում, հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում (www.azdarar.am) և քննչական կոմիտեի պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակում է հայտարարություն` որակավորման ստուգում անցկացնելու մասին՝ նշելով դիմումների ընդունման ժամկետները, վայրը, որակավորման գրավոր քննության օրը, համալրման ենթակա տեղերի քանակը:
Քննչական կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկվելուն հավակնող անձը ներկայացնում է`
• անձը հաստատող փաստաթուղթ.
• բարձրագույն իրավաբանական կրթությունը հավաստող փաստաթուղթ.
• կենսագրական տվյալները պարունակող քարտ` իրավաբանի մասնագիտություն ձեռք բերելուց հետո  մասնագիտական իրավաբանական գործունեության նկարագրությամբ` կցելով համապատասխան ապացույցներ (այդ թվում՝ պաշտոնի անձնագիր կամ այլ փաստաթղթեր, որոնք հավաստում են մասնագիտական իրավաբանական ստաժ դիտարկվող աշխատանքում աշխատանքային պարտականությունները).
• պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած լինելու կամ օրենքով նախատեսված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված լինելը կամ տարկետում ունենալը հավաստող փաստաթուղթ (եթե արական սեռի հավակնորդ է).
• քննչական կոմիտեում պաշտոն զբաղցենելուն խոչընդոտող ֆիզիկական արատների և հիվանդությունների բացակայության մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով տրված փաստաթուղթ:
Հայտատուն իրավունք ունի ներկայացնելու նաև երաշխավորագիր-նամակներ:
Հայտերը ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետի խախտմամբ կամ օրենքով նախատեսված պահանջները չբավարարող հայտերի ընդունումը մերժվում է, և դրանք ենթակա են վերադարձման որակավորման հանձնաժողովի կողմից երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Հայտատուները հանձնում են գրավոր քննություն, որից դրական գնահատական ստանալուց հետո՝ նաև բանավոր քննություն:
Գրավոր և բանավոր քննություններից դրական գնահատական ստացած անձինք լրացնում են հարցաթերթիկ:
Գրավոր և բանավոր քննությունների անցկացման կարգը, հարցաթերթիկում ներառվող հարցերի շրջանակը և լրացման կարգը սահմանում է Քննչական կոմիտեի նախագահը:
Քննություններից դրական գնահատական և հարցաթերթիկը լրացնելուց հետո դրական եզրակացություն ստացած հայտատուներն ընդգրկվում են Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում՝ Որակավորման հանձնաժողովի որոշմամբ:
Դրական եզրակացություն ստացած հայտատուները՝ Որակավորման հանձնաժողովի որոշմամբ, ընդգրկվում են Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում՝ երեք տարի ժամկետով:
Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձինք արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառության ծրագիր են անցնում և հանձնում որակավորման քննություն: Որակավորման քննություն չհանձնած անձը հանվում է քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակից՝ որակավորման հանձնաժողովի որոշմամբ:
Անձն ազատվում է ուսումնառության դասընթացներից և որակավորման քննություն հանձնելուց, եթե`
• ունի դատախազի, դատավորի, քննիչի  կամ փաստաբանի 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժ, եթե չի անցել այդ պաշտոնը թողնելուց հետո 5 տարի կամ
• իրավաբանական գիտությունների դոկտոր է կամ
• իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է և ունի իրավաբանի մասնագիտությամբ աշխատանքի 5 տարվա ստաժ:
Արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառությունից ազատված անձի միջնորդությամբ որակավորման հանձնաժողովը կարող է քննության առնել հայտատուին միաժամանակ քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների և ծառայողական առաջխաղացման ցուցակներում ընդգրկելու հարցը:
Որակավորման հանձնաժողովի ընդունած որոշումները կարող են բողոքարկվել վարչական դատարան՝ որոշումն ստանալուց հետո`տասը աշխատանքային օրվա ընթացքում: Դատարանը գործը քննում և լուծում է այն ստանալուց հետո՝ 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Որակավորման հանձնաժողովի՝ հայտի ընդունման մերժումը դատական կարգով բողոքարկելը չի կասեցնում հայտերի ընդունման և քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակը կազմելու` սույն օրենքով նախատեսված ընթացակարգը: Որակավորման հանձնաժողովի` հայտի ընդունման մերժումը դատարանի կողմից ոչ իրավաչափ ճանաչվելու դեպքում հայտատուի հայտը քննարկում է որակավորման հանձնաժողովը:
Քննչական կոմիտեի կենտրոնական մարմնի գլխավոր վարչությունների, վարչությունների և բաժինների, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարչությունների, բաժինների և կայազորային քննչական բաժինների (բաժանմունքների), Երևան քաղաքի քննչական վարչության, Երևան քաղաքի վարչական շրջանների քննչական բաժինների, մարզային քննչական վարչությունների բաժինների (բաժանմունքների) կազմում գործող քննիչներին պաշտոնի է նշանակում քննչական կոմիտեի նախագահը Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց  թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված այն անձանց թվից, ովքեր, ավարտելով ուսումնառությունն արդարադատության ակադեմիայում, հաջողությամբ հանձնել են որակավորման քննությունը կամ  օրենքով սահմանված կարգով ազատված են եղել արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառությունից: Պաշտոնի նշանակվելու դեպքում անձը քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից հանվում է քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակից:

На службу в Следственном комитете РА может поступить гражданин Республики Армения, постоянно проживающий в Республике Армения, имеющий высшее юридическое образование бакалавра, магистра или дипломированного специалиста.
Основные требования, предъявляемые лицам, занимающим автономную должность в Следственном комитете, установлены Законом РА «О Следственном комитете». В связи с этим на должность в комитете может быть назначен юрист по специальности гражданин РА, который:
- прошел обязательную военную службу (за исключением лиц женского пола или случаев, предусмотренных частью 2 настоящей статьи) или является офицером запаса;
- владеет армянским языком;
- не имеет физического дефекта или заболевания лица, занимающего автономную должность в Следственном комитете (перечень которых устанавливается Правительством Республики Армения).
На службу в Следственном комитете не может поступить гражданин,
- признанный недееспособным или ограниченно дееспособным, в соответствии со вступившим в законную силу судебным актом;
- кто по вступившему в законную силу судебному акту лишен права занимать какую-либо должность в общественной службе;
- осужденный за совершение преступления, независимо от обстоятельства снятия или погашения судимости в установленном порядке;
- в отношении которого осуществляется уголовное преследование;
- в отношении которого имеется постановление о прекращении уголовного преследования по не оправдательному основанию;
- который не соответствует требованиям, установленным частью 1 настоящей статьи.
Предельный возраст пребывания на службе в Следственном комитете – 60 лет. По истечении предельного возраста председатель Следственного комитета может продлить срок службы на срок до 5 лет.
Список кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете
Квалификационная комиссия Следственного комитета РА комплектует список кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете, как минимум раз в год.
Квалификационная комиссия в целях комплектования списка кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете, не менее чем за месяц в средствах печати с тиражом не менее 3000 экземпляров на официальном интернет-сайте публичных уведомлений (www.azdarar.am) и на официальном интернет-сайте Следственного комитета публикует объявление о приеме заявок о проведении проверки квалификации с указанием срока, места приема заявлений, дня письменного квалификационного экзамена, количества мест, подлежащих комплектации.
Лицо, претендующее на включение в список кандидатур лиц, занимающих автономную должность Следственного комитета, представляет:
- документ, удостоверяющий личность;
- документ, подтверждающий высшее юридическое образование;
- карточку, содержащую биографические данные, с описанием профессиональной юридической деятельности после получения профессии юриста с приложением соответствующих доказательств (в том числе паспорта должности или иных документов, удостоверяющих трудовые обязанности в работе, рассматриваемой как профессиональный юридический стаж);
- документ, удостоверяющий прохождение обязательной военной службы или освобождение от обязательной военной службы в предусмотренном законом порядке или наличие отсрочки (если кандидат – претендент мужского пола);
- документ, выданный в установленном Правительством Республики Армения порядке об отсутствии физических недостатков и болезней, препятствующих занятию должности в Следственном комитете.
Заявитель имеет право также представить рекомендательные письма.
Прием заявок с нарушением срока, установленного для подачи заявок, или недостаточности требований, предусмотренных законом, отклоняется, и они подлежат возврату квалификационной комиссией в течение трех рабочих дней.
Заявители сдают письменный экзамен, после получения положительной оценки – также устный экзамен.
Лица, получившие положительную оценку от письменных и устных экзаменов, заполняют вопросник.
Порядок проведения письменных и устных экзаменов, круг вопросов, включаемых в анкету, и порядок заполнения устанавливаются председателем Следственного комитета.
После положительной оценки и заполнения анкеты заявители, получившие положительное заключение, включаются в список кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете, по решению Квалификационной комиссии.
Заявители, получившие положительное заключение, по решению Квалификационной комиссии, включаются в список кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете, сроком на три года.
Лица, включенные в список кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете, проходят программу обучения в Академии юстиции и сдают квалификационный экзамен. Лицо, не сдавшее квалификационный экзамен, исключается из списка кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете, по решению квалификационной комиссии.
Лицо освобождается от курсов обучения и сдачи квалификационного экзамена, если:
- имеет 3-летний стаж профессиональной работы прокурора, судьи, следователя или адвоката, если не прошло 5 лет после оставления этой должности, или
- является доктором юридических наук или
- кандидатом юридических наук и имеет 5-летний стаж работы по специальности юриста.
По ходатайству лица, освобожденного от учебы в Академии юстиции, квалификационная комиссия может рассмотреть вопрос о включении заявителя одновременно в списки кандидатур лиц, занимающих автономную должность, и служебного продвижения в Следственном комитете.
Решения, принятые квалификационной комиссией, могут быть обжалованы в административный суд в течение десяти рабочих дней после получения решения. Суд рассматривает и разрешает дело в течение 15 рабочих дней после его получения.
Обжалование в судебном порядке отказа Квалификационной комиссии в принятии заявки не приостанавливает предусмотренную настоящим законом процедуру принятия заявок и составления списка кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете. В случае признания судом отказа квалификационной комиссии в принятии заявки неправомерным заявка заявителя рассматривается Квалификационной комиссией.
Следователей, действующих в составе главных управлений, управлений и отделов центрального аппарата Следственного комитета, управлений, отделов и гарнизонных следственных отделов (отделений) Главного военного следственного управления, Следственного управления города Ереван, следственных отделов административных округов города Ереван, отделов (отделений) следственных управлений марзов, назначает на должность председатель Следственного комитета из числа лиц, включенных в список кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете, которые, завершая обучение в Академии, успешно сдали квалификационный экзамен или в установленном законом порядке были освобождены от обучения в Академии юстиции. В случае назначения на должность лицо исключается председателем Следственного комитета из списка кандидатур лиц, занимающих автономную должность в Следственном комитете.