ՀՀ քննչական կոմիտեում ծառայության կարող է անցնել Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն իրավաբանական կրթություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետության  քաղաքացին։
Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց ներկայացվող հիմնական պահանջները սահմանված են «ՀՀ քննչական կոմիտեի» մասին ՀՀ օրենքով։ Ըստ այդմ՝ կոմիտեում պաշտոնի կարող է նշանակվել մասնագիտությամբ իրավաբան ՀՀ այն քաղաքացին, ով՝
• անցել է պարտադիր զինվորական ծառայություն (բացառությամբ իգական սեռի անձանց կամ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի) կամ պահեստազորի սպա է.
• տիրապետում է հայերենին.
• չունի քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի՝ պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատ կամ հիվանդություն (որոնց ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը):
Քննչական կոմիտեում ծառայության չի կարող անցնել այն քաղաքացին՝
• ով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով ճանաչվել է անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ.
• ով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով զրկվել է հանրային ծառայությունում որևէ պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից.
• ով դատապարտվել է հանցագործություն կատարելու համար` անկախ դատվածությունը սահմանված կարգով հանված կամ մարված լինելու հանգամանքից.
• ում նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում.
• ում նկատմամբ առկա է ոչ արդարացման հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշում.
• ով չի համապատասխանում սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պահանջներին:
Քննչական կոմիտեում պաշտոն զբաղեցնելու սահմանային տարիքը 60 տարեկանն է: Սահմանային տարիքը լրանալուց հետո քննչական կոմիտեի նախագահը կարող է մինչև 5 տարի ժամկետով երկարաձգել ծառայության ժամկետը:
Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Որակավորման հանձնաժողովը՝ Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակը համալրում է առնվազն տարին մեկ անգամ:
Որակավորման հանձնաժողովը քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով հայտերի ընդունման մասին առնվազն մեկ ամիս առաջ առնվազն 3000 տպաքանակ ունեցող մամուլում, հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում (www.azdarar.am) և քննչական կոմիտեի պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակում է հայտարարություն` որակավորման ստուգում անցկացնելու մասին՝ նշելով դիմումների ընդունման ժամկետները, վայրը, որակավորման գրավոր քննության օրը, համալրման ենթակա տեղերի քանակը:
Քննչական կոմիտեի ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկվելուն հավակնող անձը ներկայացնում է`
• անձը հաստատող փաստաթուղթ.
• բարձրագույն իրավաբանական կրթությունը հավաստող փաստաթուղթ.
• կենսագրական տվյալները պարունակող քարտ` իրավաբանի մասնագիտություն ձեռք բերելուց հետո  մասնագիտական իրավաբանական գործունեության նկարագրությամբ` կցելով համապատասխան ապացույցներ (այդ թվում՝ պաշտոնի անձնագիր կամ այլ փաստաթղթեր, որոնք հավաստում են մասնագիտական իրավաբանական ստաժ դիտարկվող աշխատանքում աշխատանքային պարտականությունները).
• պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած լինելու կամ օրենքով նախատեսված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված լինելը կամ տարկետում ունենալը հավաստող փաստաթուղթ (եթե արական սեռի հավակնորդ է).
• քննչական կոմիտեում պաշտոն զբաղցենելուն խոչընդոտող ֆիզիկական արատների և հիվանդությունների բացակայության մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով տրված փաստաթուղթ:
Հայտատուն իրավունք ունի ներկայացնելու նաև երաշխավորագիր-նամակներ:
Հայտերը ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետի խախտմամբ կամ օրենքով նախատեսված պահանջները չբավարարող հայտերի ընդունումը մերժվում է, և դրանք ենթակա են վերադարձման որակավորման հանձնաժողովի կողմից երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Հայտատուները հանձնում են գրավոր քննություն, որից դրական գնահատական ստանալուց հետո՝ նաև բանավոր քննություն:
Գրավոր և բանավոր քննություններից դրական գնահատական ստացած անձինք լրացնում են հարցաթերթիկ:
Գրավոր և բանավոր քննությունների անցկացման կարգը, հարցաթերթիկում ներառվող հարցերի շրջանակը և լրացման կարգը սահմանում է Քննչական կոմիտեի նախագահը:
Քննություններից դրական գնահատական և հարցաթերթիկը լրացնելուց հետո դրական եզրակացություն ստացած հայտատուներն ընդգրկվում են Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում՝ Որակավորման հանձնաժողովի որոշմամբ:
Դրական եզրակացություն ստացած հայտատուները՝ Որակավորման հանձնաժողովի որոշմամբ, ընդգրկվում են Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում՝ երեք տարի ժամկետով:
Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձինք արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառության ծրագիր են անցնում և հանձնում որակավորման քննություն: Որակավորման քննություն չհանձնած անձը հանվում է քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակից՝ որակավորման հանձնաժողովի որոշմամբ:
Անձն ազատվում է ուսումնառության դասընթացներից և որակավորման քննություն հանձնելուց, եթե`
• ունի դատախազի, դատավորի, քննիչի  կամ փաստաբանի 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքի ստաժ, եթե չի անցել այդ պաշտոնը թողնելուց հետո 5 տարի կամ
• իրավաբանական գիտությունների դոկտոր է կամ
• իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է և ունի իրավաբանի մասնագիտությամբ աշխատանքի 5 տարվա ստաժ:
Արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառությունից ազատված անձի միջնորդությամբ որակավորման հանձնաժողովը կարող է քննության առնել հայտատուին միաժամանակ քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների և ծառայողական առաջխաղացման ցուցակներում ընդգրկելու հարցը:
Որակավորման հանձնաժողովի ընդունած որոշումները կարող են բողոքարկվել վարչական դատարան՝ որոշումն ստանալուց հետո`տասը աշխատանքային օրվա ընթացքում: Դատարանը գործը քննում և լուծում է այն ստանալուց հետո՝ 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Որակավորման հանձնաժողովի՝ հայտի ընդունման մերժումը դատական կարգով բողոքարկելը չի կասեցնում հայտերի ընդունման և քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակը կազմելու` սույն օրենքով նախատեսված ընթացակարգը: Որակավորման հանձնաժողովի` հայտի ընդունման մերժումը դատարանի կողմից ոչ իրավաչափ ճանաչվելու դեպքում հայտատուի հայտը քննարկում է որակավորման հանձնաժողովը:
Քննչական կոմիտեի կենտրոնական մարմնի գլխավոր վարչությունների, վարչությունների և բաժինների, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարչությունների, բաժինների և կայազորային քննչական բաժինների (բաժանմունքների), Երևան քաղաքի քննչական վարչության, Երևան քաղաքի վարչական շրջանների քննչական բաժինների, մարզային քննչական վարչությունների բաժինների (բաժանմունքների) կազմում գործող քննիչներին պաշտոնի է նշանակում քննչական կոմիտեի նախագահը Քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց  թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված այն անձանց թվից, ովքեր, ավարտելով ուսումնառությունն արդարադատության ակադեմիայում, հաջողությամբ հանձնել են որակավորման քննությունը կամ  օրենքով սահմանված կարգով ազատված են եղել արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառությունից: Պաշտոնի նշանակվելու դեպքում անձը քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից հանվում է քննչական կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց թեկնածությունների ցուցակից:

The citizen of the Republic of Armenia, who permanently resides in the Republic of Armenia, with a higher legal education of a certified specialist or bachelor's, master's degree, can be employed in the RA Investigative Committee.
The main requirements to the persons holding autonomous position are defined by the RA Law “On RA Investigative Committee”. Pursuant to it, the RA citizen with a profession of a lawyer who
- has completed compulsory military service (except for females or the cases envisaged by the part 2 of this article) or is a reserve officer
- is fluent in Armenian
- does not have a physical defect or illness that hinders the appointment of a person holding autonomous position in the Investigative Committee to his / her appointment to the position (the list of physical defects or diseases is defined by the Government of the Republic of Armenia)
can be appointed to a position in the committee.
The citizen who
- has been found incompetent or has limited competency by a judicial act which has come into effect,
- has been deprived of the right to hold any position in the public service by a judicial act which has come into effect,
- has been convicted for committing a crime regardless of whether the conviction has been expunged or cancelled, in the order defined by law,
- is subject to criminal prosecution,
- against whom there is a decision on termination of criminal prosecution on non-acquittal base,
- does not meet the requirements defined by the part 1 of this article
cannot be employed in the Investigative Committee.
The age limit for holding a post in the Investigative Committee is 60. After the maximum age has been reached the Chairman of the Investigative Committee can extend the term of service for 5 years.
The list of Candidates for Autonomous Positions in the Investigative Committee
The Qualification Commission of the RA Investigative Committee supplements the list of the candidates of those holding autonomous position in the Investigative Committee at least once a year.
In order to supplement the list of the candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee, at least a month before the application for acceptance the Qualification Commission publishes an announcement on qualification testing in press with at least 3000 copies, in the official website of public notices (www.azdarar.am) , as well as in the official website of the Investigative Committee mentioning the application deadlines, place, the day of written examination, as well as the number of places subject to be supplemented.
The person aspiring to be involved in the list of candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee submits
- identification document;
- document certifying higher legal education;
- card containing biographical data – with description of professional legal activity after acquiring the profession of a lawyer attaching appropriate evidence (among them a passport of position or other documents which certify professional responsibilities in the work under consideration;
- document certifying compulsory military service or exemption from compulsory military service or deferment in accordance with the law (if he is a male candidate);
- document on the absence of physical defects or diseases hindering to holding the position in the Investigative Committee issued in accordance with the procedure established by the Government of the Republic of Armenia.
The applicant has the right to submit letters of recommendation as well.
The acceptance of the applications in violation of the deadline for submission or not complying with the requirements of the law shall be rejected and they are subject to be returned by the Qualification Commission within three working days.
The applicants take a written examination and after passing it they take an oral examination, as well.
The persons who have passed the written and oral examinations fill in the questionnaire.
The procedure for conduction of written and oral examinations, the range of the questions included in the questionnaire and the completion procedure are defined by the Chairman of the RA Investigative Committee.
Having received a positive mark in the examinations and a positive conclusion after completing the form, by the decision of the Qualification Commission, the applicants are involved in the list of the candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee.
The applicants having received a positive conclusion, by the decision of the Qualification Commission, are involved in the list of candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee.
The persons involved in the list of the candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee do a training course in the Academy of Justice and take a qualification examination. The person, who has not passed the qualification examination, by the decision of the Qualification Commission, is removed from the list of the candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee.
The person is exempted from trainings and qualification examination if
- he has three years’ professional work experience of a prosecutor, a judge, an investigator or a lawyer if it has not been 5 years since he quitted the job or
- if the person is a Doctor of Law or
- a Candidate of Law and has 5 years’ experience in law.
Through the motion of the person exempted from the training course in the Academy of Justice the Qualification Commission can consider the issue of involving the applicant in the list of the candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee and the list of official promotion.
The decisions made by the Qualification Commission can be appealed in the administrative court within 10 working days after receiving the decision. The court examines the case and gives a solution to it within 15 working days after receiving it.
Appealing the rejection of the application acceptance by the Qualification Commission does not suspend the procedure of application acceptance, as well as making the list of candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee, defined by law. In case the court finds the rejection of the application acceptance unlawful, the application of the applicant is considered by the Qualification Commission.
The investigators of the general departments of the central office of the Investigative Committee, departments and divisions, departments, divisions and garrison investigative units of General Military Investigative Department, Investigative Department of Yerevan, the investigative divisions of administrative districts of Yerevan, divisions of regional investigative departments of the Investigative Committee are appointed by the Chairman of the Investigative Committee out of persons involved in the list of the candidates of the employees holding autonomous position in Investigative Committee who have done a training course in the Academy of Justice, have passed the qualification examination or have been exempted from the training in the Academy of Justice, in the order defined by law. If the person is appointed in the position, he is removed from the list of the candidates of the employees holding autonomous position in the Investigative Committee by the Chairman of the Investigative Committee.