Deputy Chairman of Investigative Committee Took Part in the RA-EU 14th Human Rights Dialogue Session in Brussels
On February 17, Armenia and the European Union held their 14th Human Rights Dialogue in Brussels. Artur Nahapetyan, Deputy Chairman of the Investigative Committee, who was included in the Armenian delegation, also took part in it.
Deputy Chairman of the Investigative Committee made speeches on trafficking, cybercrime, and domestic violence.
Particularly, Artur Nahapetyan referred to successful investigations into trafficking cases, raising awareness about trafficking, work carried out to protect and support victims, adoption of a strategy to combat cybercrime, as well as annual reports on criminal proceedings regarding domestic violence.
The Deputy Chairman of the Investigative Committee also highlighted the numerous training courses held with the participation of employees of the RA Investigative Committee within the framework of various European Union programs, workshops, and study visits aimed at the effectiveness of international cooperation.