Ավարտվել է 2021 թվականի ընտրություններից առաջ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու և հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Հ.Պ.-ն օգտագործելով իր ծառայողական լիազորություններից բխող ազդեցությունը՝ 2021 թվականի ընթացքում տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 8-րդ գումարման արտահերթ ընտրություններից առաջ, Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում անցկացված ժողովի ժամանակ, երկու և ավելի անձանց՝ Արագածոտնի թեմի կազմում հոգևոր ծառայություն իրականացնող հոգևորականներին հրահանգել է մասնակցել ընտրություններին և չքվեարկել կուսակցության օգտին:
Բացի այդ, Հ.Պ.-ն Արագածոտնի թեմի դիվանապետ Ա.Ա.-ի օժանդակությամբ, մասնավորապես՝ վերջինիս կողմից տեղեկություններ տրամադրելու եղանակով, այն է՝ Արագածոտնի թեմի հոգևորականների համար նախատեսված «WhatsApp» ինտերնետային հավելվածում ստեղծված խմբային նամակագրության միջոցով, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, շանտաժով՝ Արագածոտնի թեմի կազմում հոգևոր ծառայություն իրականացնող հոգևորականներին հարկադրել է եկեղեցական զգեստով մասնակցել նշված հավաքներին՝ պահանջելով հավաքներին մասնակցելու փաստը հաստատող լուսանկարներ կատարել և դրանք ուղարկել վերը նշված ինտերնետային հավելվածին։
Նախաքննության ընթացքում Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) և 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), իսկ Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը):

Завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту воспрепятствования осуществлению избирательного права и принуждения к участию в собраниях перед выборами 2021 года
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что глава Арагацотнинской епархии А.П., используя влияние, вытекающее из его служебных полномочий, во время собрания, проведенного в резиденции Арагацотнинской епархии в преддверии внеочередных выборов в Национальное собрание Республики Армения 8-го созыва, состоявшихся в течение 2021 года, двум и более лицам - священнослужителям, осуществляющим духовное служение в составе Арагацотнинской епархии, приказал участвовать в выборах и не голосовать за партию.
Кроме того, А.П. при содействии правителя канцелярии Арагацотнской епархии А.А., в частности, путем предоставления информации, а именно посредством групповой переписки, созданной в интернет-приложении «WhatsApp», предназначенном для священнослужителей Арагацотнинской епархии, используя влияние, обусловленное его служебными полномочиями, с помощью шантажа заставил священнослужителей, осуществляющих духовную службу в составе Арагацотнинской епархии, участвовать в указанных собраниях в церковной одежде, потребовав сделать фотографии, подтверждающие факт участия в собраниях, и отправить их в вышеупомянутое интернет-приложение.
В ходе предварительного следствия в отношении А.П. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 210 Уголовного кодекса (воспрепятствование осуществлению избирательного права или права на участие в референдуме, осуществлению прав или обязанностей лиц, участвующих в работе избирательных комиссий, или в выборах, или в референдуме) и части 3 статьи 236 (воспрепятствование или принуждение к проведению сборов или участию в них, а также материальное заинтересование с целью участия в сборе или отказа от участия в сборе), а в отношении А.А. - по части 3 статьи 46-236 (воспрепятствование или принуждение к проведению сборов или участию в них, а также содействие в материальном заинтересовании с целью участия в сборе или отказа от участия в сборе).
В отношении А. П. в качестве меры пресечения был применен арест, а в отношении А. А - домашний арест.