Ավարտվել է 2021 թվականի ընտրություններից առաջ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու և հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Հ.Պ.-ն օգտագործելով իր ծառայողական լիազորություններից բխող ազդեցությունը՝ 2021 թվականի ընթացքում տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 8-րդ գումարման արտահերթ ընտրություններից առաջ, Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում անցկացված ժողովի ժամանակ, երկու և ավելի անձանց՝ Արագածոտնի թեմի կազմում հոգևոր ծառայություն իրականացնող հոգևորականներին հրահանգել է մասնակցել ընտրություններին և չքվեարկել կուսակցության օգտին:
Բացի այդ, Հ.Պ.-ն Արագածոտնի թեմի դիվանապետ Ա.Ա.-ի օժանդակությամբ, մասնավորապես՝ վերջինիս կողմից տեղեկություններ տրամադրելու եղանակով, այն է՝ Արագածոտնի թեմի հոգևորականների համար նախատեսված «WhatsApp» ինտերնետային հավելվածում ստեղծված խմբային նամակագրության միջոցով, իր ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, շանտաժով՝ Արագածոտնի թեմի կազմում հոգևոր ծառայություն իրականացնող հոգևորականներին հարկադրել է եկեղեցական զգեստով մասնակցել նշված հավաքներին՝ պահանջելով հավաքներին մասնակցելու փաստը հաստատող լուսանկարներ կատարել և դրանք ուղարկել վերը նշված ինտերնետային հավելվածին։
Նախաքննության ընթացքում Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) և 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), իսկ Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Obstruction of Exercise of Electoral Right and Coercion to Participate in Gatherings Prior to 2021 Elections Completed
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in General Department for Investigation of Crimes against the State, Fundamentals of the Constitutional Order and Public Security of the RA investigative Committee, apparent factual data were obtained on the allegation that H.P., Primate of the Diocese of Aragatsotn, using the influence arising from his official authority, during a meeting conducted at the Aragatsotn Diocese’s prelacy prior to the snap elections of the 8th convocation of the National Assembly of the Republic of Armenia held in 2021, instructed two or more individuals, clergymen performing spiritual service within the Aragatsotn Diocese, to participate in the elections and not to vote in favor of a political party.
In addition, H.P. with the help of A.A., Chancellor of the Aragatsotn Diocese, particularly by providing information by the latter, namely, through a group chat created in the ‘WhatsApp’ internet application intended for the clergymen of the Aragatsotn Diocese, using the influence arising from his official authority and through blackmail, compelled clergymen performing spiritual service within the Aragatsotn Diocese to participate in the mentioned gatherings wearing clerical clothing, demanding that they take photographs confirming their participation in the gatherings and send them via the aforementioned internet application.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against H.P. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 210, and the Part 3 of the Article 236 of RA Criminal Code, against A.A. according to the Part 3 of the Article 46-236 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against H.P., home detention was applied as a pretrial measure against A.A..