Կառավարության և Ազգային ժողովի վարչական շենքերում զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներից 9 անձ ձերբակալվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Կառավարության և Ազգային ժողովի վարչական շենքերում և այլ վայրերում զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, դրանց մասնակցելու, զանգվածային անկարգությունների ժամանակ մասնակիցների կողմից իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չենթարկվելու կամ անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու կոչերի, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի, ինչպես նաև Ազգային ժողովին և Կառավարությանը պարտադրելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում Ազգային անվտանգության ծառայության և Քննչական կոմիտեի ծառայողների կողմից ակտիվ և սերտ համագործակցությամբ, ինչպես նաև համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների, կատարված վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է զանգվածային անկարգություններին մասնակցած ևս 9 անձի ինքնությունը։ Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում բավարար փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ նշված անձինք 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ պատերազմը դադարեցնելու կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո, ՀՀ կառավարության շենքի մոտ հավաքված բազմաթիվ այլ անձանց հետ խմբի կազմում, բռնի գործողություններով հաղթահարելով ոստիկանական պատնեշը, մոտեցել են Կառավարության շենքի մուտքի դռանը, հարակից պատուհաններին, ոտքերով և ձեռքերով հարվածներ են հասցրել դրանց, այդ ուղղությամբ նետել տարբեր առարկաներ, կոտրել մուտքի դռան և հարակից պատուհանների ապակիները, ապա վնասելով բացել են մուտքի դուռը և մուտք գործել Կառավարության շենք, որտեղ շարունակել են զանգվածային անկարգությունների կատարումը:
Մասնավորապես՝ նշված անձինք ինչպես առանձին, այնպես էլ միմյանց գործողությունները լրացնելով ոտքերով հարվածելով կոտրել են ՀՀ կառավարության շենքի մի շարք դռներ, պոկելու եղանակով վնասել շենքի գույքը՝ այդ կերպ մասնակցելով ջարդելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով և բռնություն գործադրելով զուգորդված զանգվածային անկարգություններին։
Նախաքննություն իրականացնող քննիչի միջնորդության հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել 9 անձի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը):
Ձևավորված քննչական խմբի կողմից ՀՀ ԱԱԾ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ կատարվել են խուզարկություններ և զանգվածային անկարգություններին մասնակցած 9 անձինք հայտնաբերվել և ձերբակալվել են:
Միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ նշված անձանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ զանգվածային անկարգությունների մյուս մասնակիցների ինքնությունը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ:

9 People Arrested among Participants in Mass Disorders at the Administrative Buildings of the Government and National Assembly
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on organizing mass disorders in the administrative buildings of the Government, National Assembly and other places, being involved in them, not obeying legal requirements of the representatives of authorities by those involved in mass disorders, or public calls for violence against individuals, seizing power, and forcibly overthrowing the constitutional order, cases of coercion to the National Assembly and the Government, is ongoing in General Department for Investigation of Crimes against the State, Fundamentals of the Constitutional Order and Public Security of the RA Investigative Committee.
With active and close cooperation by officers of the National Security Service and the Investigative Committee, as well as in the result of joint measures taken, investigative actions conducted in the course of preliminary investigation, 9 of those involved in the mass disorders were also identified. In the course of preliminary investigation sufficient factual data were obtained on the allegation that on November 10, 2020, after the announcement on the agreement reached between the Republic of Armenia, the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan on the cessation of the war had been published in the mass media, the mentioned people, together with numerous people gathered at the building of the RA Government, overcoming the police barricade with violent actions, approached the entrance door, adjacent windows of the Government building, hit them with hands and feet, threw various items in that direction, broke the glass of the entrance door and the adjacent windows, then opened the entrance door by spoiling it and entered the Government building, where mass disorders went on.
Particularly, the mentioned individuals, both individually and in concert with each other, broke a number of doors of the RA Government building by kicking them, damaged the property of the building by tearing it apart, thus being involved in mass disorders combined with destroying, spoiling property and using violence.
On the base of the motion of the investigator conducting preliminary investigation, decisions were made by the prosecutor to initiate public criminal prosecution against 9 individuals according to the Part 1 of the Article 327 of RA Criminal Code.
Searches were conducted by the formed investigative group together with the relevant subdivisions of the RA National Security Service, and the 9 individuals, involved in mass disorders, were found and arrested.
Motions were submitted to court to select detention as a pretrial measure against the mentioned people.
Complex measures are taken to identify others involved in the mass disorders and to apply criminal legal measures against them.