Մանկապարտեզի նախկին տնօրենի կողմից հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է Երևանի մանկապարտեզներից մեկի նախկին տնօրենի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու, յուրացնելու, վատնելու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մանկապարտեզի նախկին տնօրենը մի խումբ անձանց ընդունել է աշխատանքի, սակայն վերջիններս փաստացի չեն իրականացրել իրենց աշխատանքային պարտականությունները։ Ավելին, աշխատավարձը և այլ վճարումներ վերջիններիս բանկային հաշվիներին փոխանցվելուց հետո կանխիկացվել են մանկապարտեզի նախկին հաշվապահի կողմից և փոխանցվել տնօրենին։ Արդյունքում, մանկապարտեզի տնօրենի կողմից հափշտակվել՝ յուրացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12 մլն 930 հզր 512 ՀՀ դրամ և վատնվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3 մլն 699 հզր 373 ՀՀ դրամ գումար։
Բացի այդ, տնօրենն իր կողմից աշխատանքի ընդունված անձանց աշխատավարձը և այլ վճարումներ յուրացնելու և վատնելու նպատակով ստորագրել և հաստատել է վերջիններիս կողմից աշխատանքի հաճախելու և փաստացի աշխատած ժամերի մասին ակնհայտ կեղծ տվյալներով տեղեկագրեր:
Բացի այդ, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հաշվապահը մանկապարտեզի բանկային հաշվից իր անվամբ ՀՀ-ում գործող տարբեր բանկերում բացված հաշիվներին փոխանցել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 15 մլն 993 հզր 511 ՀՀ դրամ գումար և յուրացրել այն։
ԼՄ-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելը) և 445-րդ հոդվածի 1-ին կետով (պաշտոնեական կեղծիքը), ՆՀ-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելը) (2 դրվագ), 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելուն օժանդակելը), ՄԶ-ի նկատմամբ՝ 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելուն օժանդակելը), ՆԶ-ի, Ռ.Գ.-ի, Վ.Գ-ի և ՍՀ-ի նկատմամբ՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետով (վստահված գույքը հափշտակելուն օժանդակելը)։

Money in Particularly Large Amount Swindled by Former Director of Kindergarten
Preliminary investigation of the criminal proceeding on swindling, squandering, embezzling money in particularly large amount, as well as official forgery committed by the former director of one of the kindergartens in Yerevan, was completed in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
Particularly, in the course of preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that the former director of the kindergarten hired a group of people; however they did not actually perform their work duties. Moreover, after the salary or other payments had been transferred to their bank accounts, they were cashed out by the former accountant of the kindergarten and given to the director. As a result, money in particularly large amount, 12 million 930 thousand 512 AMD was embezzled and money in particularly large amount, 3 million 699 thousand 373 AMD was squandered by the kindergarten director.
Besides, with the intent to embezzle and squander the salary and other payments of the people hired by her, the kindergarten director signed and approved reports containing obviously false data about their attendance at work and actual hours worked.
In addition, in the course of preliminary investigation it was found out that the accountant transferred money in particularly large amount, 15 million 993 thousand 511 AMD from the kindergarten bank account to the accounts opened in her name in different banks operating in the RA, and embezzled it.
Public criminal prosecution was initiated against L.M. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 256 and the Point 1 of the Part 445 of RA Criminal Code, against N.H. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 256 (2 counts), the Point 3 of the Part 3 of the Article 46-256, against M.Z. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 46-256, against N.Z., R.G., V.G. and S.H. according to the Points 2 and 3 of the Part 2 of the Article 46-256.