Վերականգնվել է պետությանը պատճառված 52 մլն դրամ վնասը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում 2024 թվականի օգոստոսի 7-ին ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության և հողը փչացնելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ-ում գործող ընկերություններից մեկը Արմավիրի մարզի բնակավայրերից մեկի վարչական տարածքում վարձակալական հիմունքներով ձեռք բերված հողատարածքներում ձկնաբուծարան կառուցելու պատրվակով իրականացրել է ավազակոպճային խառնուրդի ապօրինի արդյունահանում և վաճառք, որի արդյունքում պետությանը պատճառել է  52 մլն 37 հզր 88 ՀՀ դրամի վնաս, որը նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Damage Caused to State in the Amount of 52 Million AMD Recovered
On August 7, 2024 a criminal proceeding was initiated in Atrmavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee on cases of illegal business activities and land degradation.
In the course of preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that one of the companies operating in the RA, under the pretext of building a fish farm on the land acquired on a lease basis in the administrative territory of one of the settlements of Armavir region, carried out illegal extraction and sale of sand and gravel mixture. As a result, damage in the amount of 52 million 37 thousand 88 AMD was caused to the state which was fully recovered.