Հանցավոր խմբի անդամների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում 107 դրվագով
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է բազմադրվագ, մեծածավալ, նախապես ծրագրված և համատեղ մշակված հանցավոր մեխանիզմներով իրականացված խարդախությունների և կեղծ փողերի իրացման հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հիմնավոր փաստեր են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ն.Պ.-ն, հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2021 թվականի մայիսից մինչև 2025 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ինչպես միայնակ, այնպես էլ խմբի կազմում ընդգրկված Վ.Ղ.-ի և քննությամբ դեռևս չպարզված այլ անձանց հետ համատեղ մշակել է խարդախություններ կատարելու հանցավոր մեխանիզմներ:
Մասնավորապես՝ հանցավոր խմբի անդամները տաքսի ծառայություն մատուցող և բեռնափոխադրմամբ զբաղվող վարորդներին գրավիչ գներով պատվերներ են կատարել, նրանց խնդրել են որոշ ապրանքներ գնել և իրենց հետ փոխադրել պատվիրված վայր, սակայն գումարը չեն փոխանցել: Այնուհետև, խնդրել են տարբեր չափերի գումարներ փոխանցել իբր իրենց պատկանող, սակայն իրականում տաքսի ծառայություն մատուցող այլ վարորդների բանկային հաշիվներին՝ այդպիսով հափշտակելով քաղաքացիների կողմից փոխանցված գումարները:
Բացի այդ, հանցավոր խմբի անդամները զանգահարել են տարբեր քաղաքացիների և ներկայացել իբր մսի մատակարարներ, այնուհետև կեղծ տեղեկություններ հայտնելով հափշտակել են վերջիններիս պատկանող մորթված անասունները:
Մեկ այլ դեպքում, հանցավոր խմբի անդամները ծանոթանալով քաղաքացիների կողմից «List.am» կայքում բջջային հեռախոսների վաճառքի վերաբերյալ հայտարարություններին, զանգահարել են նրանց, պայմանավորվել և գումարի փոխարեն վերջիններիս տրամադրել հուշանվեր թղթադրամներ համարվող և վճարային միջոց չհանդիսացող թղթադրամներ՝ արդյունքում խաբեությամբ հափշտակելով բջջային հեռախոսները:
Հանցավոր խմբի անդամների կողմից տուժողներից հափշտակված գումարների չափը կազմել է 20.000-ից մինչև 1 մլն 200 հզր ՀՀ դրամ։
Նախաքննության ընթացքում Վ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (խարդախությունը) (5 դրվագ), իսկ Ն.Պ.-ի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով (խարդախությունը) (100 դրվագ), 476-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (սուտ մատնությունը) (1 դրվագ) և 267-րդ հոդվածի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իրացնելու նպատակով կեղծ արժույթ, արտարժույթ, արժեթղթեր, վճարահաշվարկային այլ փաստաթղթեր կամ վճարային գործիքներ պատրաստելը, պահելը, տեղափոխելը, առաքելը, ձեռք բերելը կամ դրանք իրացնելը) (1 դրվագ):
Վ.Ղ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը և բացակայելու արգելքը, իսկ Ն.Պ.-ի նկատմամբ՝ կալանքը:

Public Criminal Prosecution Initiated against Members of Criminal Group in 107 Counts
Preliminary investigation of multi-episode, large-scale criminal proceeding, initiated on frauds and realization of counterfeit money committed through pre-planned and jointly developed criminal mechanisms was completed in the Department for Investigation of Crimes against Property of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of preliminary investigation factual data were obtained on the allegation that with the intent to commit fraud, from May, 2021 to May, 2025 N.P., alone, as well as with V.Gh. and other individuals not yet identified, as part of a group, developed criminal mechanisms to commit fraud.
Particularly, the members of the criminal group made orders at attractive prices to taxi and freight drivers, asked them to buy some goods and transport with them to the mentioned place, however they did not transfer the money. Then they asked to transfer various amounts of money to bank accounts which allegedly belonged to them, but actually belonged to other taxi drivers, thus stealing the money transferred by the citizens.
Besides, the members of the criminal group called several citizens and introduced themselves as meat suppliers, then providing false information, they stole the slaughtered animals belonging to the citizens.
In another case, getting acquainted with the announcements made by citizens on the "List.am" website, regarding the sale of mobile phones, the members of the criminal group called them, made arrangements and instead of money, provided them with banknotes that are considered souvenirs and are not a means of payment. As a result, they fraudulently stole the citizens’ mobile phones.
The amount of money stolen from the victims by the members of the criminal group ranged from 20,000 to 1 million 200 thousand AMD.
In the course of preliminary investigation a public criminal prosecution was initiated against V.Gh. according to the Parts 1 and 2 of the Article 255 of RA Criminal Code (5 counts), and against N.P. according to the Parts 1 and 2 of the Article 255 (100 counts), the Point 3 of the Part 2 of the Article 476 (1 count), and the Point 1 of the Part 2 of the Article 267 (1 count) of RA Criminal Code.
Home detention and absence ban were applied as a pretrial measure against V.Gh., detention was applied as a pretrial measure against N.P..