Հանցավոր խմբի անդամները գնորդներից հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով գումար
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության ՔԿՀ-ների կալանավորներ Վ.Ս.-ն և Մ.Գ.-ն հափշտակություններ կատարելու նպատակով ստեղծել և ղեկավարել են հանցավոր կազմակերպություն՝ դրանում նյութապես շահագրգռելու միջոցով մասնակից դարձնելով մի շարք անձանց:
Մասնավորապես՝ Վ.Ս.-ն «List.am» կայքում տեղադրել է ավտոմեքենաների շուկայականից անհամեմատ ցածր վաճառքի արժեքներ և գնելու ցանկություն հայտնած անձանց հայտնել է՝ իբր նշված ավտոմեքենաները տոկոսով գումարի դիմաց արդեն իսկ գրավադրված են իր հետ նույն շենքում բնակվող անձի մոտ:
Այնուհետև,Վ.Ս.-ն գնորդներին հայտնել է Երևանում գտնվող տարբեր հասցեներ և պարզաբանել, որ զբաղվածության պատճառով անձամբ չի կարող ներկայանալ՝ միաժամանակ տեղեկացնելով, որ գումարը կարող են փոխանցել իր ընտանիքի անդամներից մեկին, որից հետո կարող են տեսնել և զննել ավտոմեքենաները:
Դրանից հետո, Վ.Ս.-ի կողմից վարձակալված օրավարձով բնակարաններում հանցավոր խմբի անդամները ընդունել են գնորդներին՝ նրանցից վերցնելով ընդհանուր 9 մլն 115 հզր ՀՀ դրամ և 34 հզր 300 ԱՄՆ դոլար գումար: Հափշտակված գումարը Վ.Ս.-ի պահանջով փոխանցվել է հանցավոր խմբի անդամներից երկուսին:
Վ.Ս.-ի և Մ.Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը) և 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախությունը) (14 դրվագ) և (2 դրվագ) համապատասխանաբար, հանցավոր խմբի անդամներից 6-ի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (hանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախությունը), 1-ի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (hանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախությունը) և 238–րդ հոդվածի 3–րդ մասի 1-ին կետով (անչափահասին հանցանքի կատարմանը հակելը կամ դրան մասնակից դարձնելը):
Պատճառված վնասի չափով արգելանք է դրվել հանցավոր կազմակերպության անդամներից երեքի շարժական և անշարժ գույքերի վրա:
.Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության

Members of Criminal Group Stole Money in particularly Large Amount from Buyers
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in the Department for Investigation of Crimes against Property of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that V.S. and M.G., prisoners of the penitentiaries of the RA Ministry of Justice, created and led a criminal organization for the purpose of committing embezzlement, by involving a number of people in it through material interest.
Particularly, V.S posted car sales prices significantly lower than market prices on the "List.am" website and informed those, who expressed a desire to buy, that the aforementioned cars were allegedly already mortgaged to a person living in the same building as him for an interest amount.
Then V.S. provided the buyers with various addresses in Yerevan and explained that could not appear in person due to busy schedule, at the same time informing that they could transfer the money to his family member, after which they could see and inspect the cars.
After it the members of the criminal group received the buyers in the apartments rented by V.S. with daily rent, taking a total of 9 million 115 thousand AMD and 34 thousand 300 USD from them. At V.S.’s request, the stolen money was transferred to two of the members of the criminal group.
Public criminal prosecution was initiated against V.S. and M.G. according to the Part 2 of the Article 318 and the Point 1 of the Part 3 of the Article 255 of RA Criminal Code, (4 counts) and (2 counts), respectively. Public criminal prosecution was initiated against 6 members of the criminal group according to the Part 1 of the Article 319 and the Point 1 of the Part 3 of the Article 255 of RA Criminal Code, against 1 member according to the Part 1 of the Article 319, the Point 1 of the Part 3 of the Article 255 and the Point 1 of the Part 3 of the Article 238 of RA Criminal Code.
Ban was imposed to the movable and immovable property of 3 members of the criminal group in the amount of the damage caused.