Բացահայտվել է Լոռու մարզում կատարված ավազակության դեպքը. 2 անձ կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների, ինչպես նաև ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից համատեղ իրականացված պլանավորված և հետևողական աշխատանքների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ, որ 2025 թվականի մարտի 14-ին երկու անձ ապօրինի մուտք են գործել Վանաձոր քաղաքի բնակչուհի Ք.Բ.-ի բնակարան, ատրճանակները պահել են վերջինիս և նրա անչափահաս երեխայի ուղղությամբ, ապա ատրճանակի սպառնալիքով պահանջել են ոսկյա զարդեր և գումար, որից հետո Ք.Բ.-ն ննջասենյակից վերցրել և զարդատուփով նրանց է փոխանցել 7 հատ ոսկյա զարդ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Տ.Ու.-ի և Գ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությանն օժանդակելը), Գ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 252-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (ավազակությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը)։
Տ.Ու.-ի և Գ.Պ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ ազատության մեջ գտնվող Գ.Մ.-ին հայտնաբերելու և նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Տ.Ու-ի փաստաբան Ռ.Ե.-ն հավաք էր կազմակերպել ի պաշտպանություն իր պաշտպանյալի՝ ներկայացնելով, թե իբր Տ.Ու-ն հանիրավի էր կասկածվում ավազակային հարձակում կատարելու մեջ:

In the result of investigative actions, as well as planned and consistent work carried out jointly with the employees of the Ministry of Internal Affairs in the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, apparent factual data were obtained on the allegation that on March 14, 2025 two persons illegally entered the Vanadzor resident Q.B.’s apartment, kept pistols towards the latter and her minor child, then at pistol point demanded golden jewelry and money. After it Q.B. took the box of jewelry from the bedroom and gave it to them with 7 gold jewels in it.
In the course of preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against T.U. and G.P. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 46-252 of RA Criminal Code, against G.M. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 252 and the Part 1 of the Article 335 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against T.U. and G.P..
Necessary investigative actions are conducted to find G.M. who is at large and apply detention as a pretrial measure against him.
It should be reminded that R.Ye., T.U.’s advocate, had earlier organized a rally in defense of his client, presenting that T.U. was wrongly suspected of committing a banditry.