Առգրավված առարկաների մեջ հայտնաբերվել են մարտական նռնակ և ռազմամթերք հանդիսացող էլեկտրական անդրապայթիչներ (դետոնատորներ)
ՀՀ քննչական կոմիտեում ահաբեկչության նախապատրաստության և հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում խուզարկությամբ առգրավված առարկաների վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում, ինչպես նաև տարբեր անհատների կողմից փորձ է կատարվում ապատեղեկատվություն տարածել, թե իբր հայտնաբերված առարկաները նախատեսված են այլ նպատակային նշանակության համար և հանրային վտանգավորություն չեն ներկայացնում:
Այդ կապակցությամբ տեղեկացնում ենք, որ նշանակված դատապայթյունատեխնիկական, դատաձգաբանական, դատաքիմիական համալիր փորձաքննության շրջանակներում իրականացված հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ այսօր կատարված խուզարկությունների ընթացքում առգրավված նռնակը հանդիսանում է «Ֆ1» տեսակի մարտական նռնակ, իսկ 2 էլեկտրական անդրապայթիչները (դետոնատորները) նույնպես հանդիսանում են ռազմամթերք։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ հորդորում ենք զերծ մնալ անձնական կամ այլ  շարժառիթներով պայմանավորված ապատեղեկատվություն տարածելու արատավոր գործելաոճից, ինչպես նաև ձեռնպահ մնալ հանրության շրջանում քրեական վարույթի նյութերից չբխող կեղծ տեղեկություններ շրջանառելուց:
Քննչական կոմիտեն շարունակելու է հետևողական կերպով  օրինականության և արդարության սկզբունքների անշեղ կենսագործմամբ նախաքննության խնդիրների արդյունավետ իրականացումը և ձեռնարկելու է քրեադատավարական օրենքով նախատեսված թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ այդ սկզբունքների կենսագործումը՝ վստահեցնելով, որ օրենքով սահմանված կարգով հակազդելու է հակաօրինական բնույթ կրող ցանկացած տեսակի հանցավոր ոտնձգությանը։

Combat Grenade and Electric Detonators, which are Ammunition, Found among Confiscated Objects
In the course of preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in the RA Investigative Committee on cases of preparation of terrorism and illegal circulation of firearms, their main components, ammunition and other materials, devices, objects, there is an attempt in the media, as well as by various individuals, to spread disinformation regarding the objects seized during the search, claiming that the discovered objects are intended for other purposes and do not pose a public danger.
In this regard we inform that according to the results of the research conducted within the framework of the forensic-explosive-technical, forensic ballistic, forensic chemical comprehensive expertise, the grenade, confiscated during the search conducted today, is a combat grenade of “F 1” type, and the 2 electronic detonators are also ammunition.
Considering the above, we urge to refrain from the vicious practice of spreading disinformation driven by personal or other motives, as well as from circulating false information not derived from criminal proceedings in the public.
The Investigative Committee will continue to consistently and effectively implement the tasks of the preliminary investigation by strictly implementing the principles of legality and justice, and will undertake the implementation of these principles by applying the permissible tools provided for by the criminal procedure law, assuring that it will counter any type of criminal harassment of an illegal nature, in accordance with the procedure established by law.