Ավարտվել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Ս․Օ․-ի, բնապահպանության նախկին նախարար Ա.Մ.-ի և ևս 4 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Ս․Օ․-ի, բնապահպանության նախկին նախարար Ա.Մ.-ի և ևս 4 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Ս․Օ․-ն հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, 2021 թվականին ներկայացված գույքի, եկամուտների, շահերի և ծախսերի վերաբերյալ պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու և տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում առկա Գեղարքունիքի մարզում գտնվող 10526 քմ մակերեսով հողատարածքի և դրանում առկա շինությունների վերաբերյալ տեղեկությունները, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ պետական քաղաքական պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ հանդիսացող Ս․Օ․-ն 2010-2015 թվականների ընթացքում զավթել՝ առանց իրավական հիմքերի զբաղեցրել է «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Գեղարքունիքի մարզում գտնվող 10526 քմ մակերեսով հողատարածքը և հիշյալ տարածքում իր ենթակայությամբ գործող՝ ՀՀ ՊՆ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության նախկին պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Գ․-ի, ինչպես նաև այլ անձանց անմիջական մասնակցությամբ, առանց կառուցապատման իրավունքի, իր և իր ընտանիքի կարիքների համար կառուցել է ինքնակամ շինություններ, որոնց արժեքը գերազանցում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի նվազագույն շեմը։
Վերոհիշյալ ժամանակահատվածում նշված պաշտոնատար անձինք առանձնատան վերանորոգման և վերակառուցման աշխատանքների կատարմանը ներգրավել են իրենցից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող անձի՝ Ա․Գ․-ի հետ փոխկապակցված նույն վարչության արտադրատեխնիկական բաժնի նախկին պետի պաշտոնը զբաղեցրած Գ․Բ․-ի ընտանիքին պատկանող, շինարարական աշխատանքների իրականացմամբ զբաղվող ընկերությունը, որի կողմից իրականացված շուրջ 58 մլն ՀՀ դրամի շինարարական աշխատանքները պաշտոնատար անձանց պահանջով որպես առավելություն տրամադրվել է նրանց՝ իշխանական, ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կաշառք տվողի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց օգտին գործողություններ կատարելու համար:
Բացի այդ, ՀՀ բնապահպանության նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձինք, մասնավորապես՝ բնապահպանության նախկին նախարար Ա․Մ․-ն տեղեկացված լինելով, որ «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Գեղարքունիքի մարզում գտնվող 10526 քմ մակերեսով հողատարածքը զավթված է պետական քաղաքական պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից և հողատարածքի վրա արդեն իսկ ինքնակամ կառուցված են անօրինական շինություններ, դրանք քողարկելու և դրանց օրինական տեսք տալու համար, չարաշահելով իրենց ծառայողական լիազորությունները, կազմակերպել են հողամասի վարձակալության ձևական մրցույթ։
Ս․Օ․-ն «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող վերոհիշյալ հողատարածքն իր կողմից զավթված լինելու և դրա վրա առանց կառուցապատման իրավունքի ապօրինի շենք-շինությունները կառուցելու հանգամանքները, անշարժ գույքի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, ապօրինի գործարքում իր մասնակցությունը չբացահայտելու, այդպիսով գույքի իրական պատկանելությունը թաքցնելու և խեղաթյուրելու դիտավորությամբ, ինչպես նաև փաստացի իր կողմից զավթված հողատարածքը և դրա վրա կառուցված շինություններն օրինականացնելու նպատակով ապահովել է իր վարորդի մորաքրոջ որդու կողմից նշված հողամասի վարձակալության և կառուցապատման իրավունք ձեռք բերելու համար համապատասխան հայտի և կառուցապատման գործարար ծրագրի ներկայացումը ՀՀ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողամասերը վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովին: Այնուհետև, նշված միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի կազմում գտնվող պաշտոնատար անձինք, խախտելով մրցույթի կարգը սահմանող՝ ՀՀ կառավարության որոշման պահանջները, անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, ՀՀ բնության հատուկ պահպանվող տարածքի վերոնշյալ հողամասը վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով, 25 տարի ժամկետով տրամադրել են նշված անձին, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Այսպիսով, պետական քաղաքական պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ Ս․Օ․-ն շահադիտական և անձնական շահագրգռվածությամբ պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով 2010-2015 թվականների ընթացքում զավթել՝ առանց իրավական հիմքերի զբաղեցրել է բնության հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում ընդգրկված պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Գեղարքունիքի մարզում գտնվող 10526 քմ մակերեսով հողատարածքը և կառուցապատման իրավունքի բացակայության պայմաններում հանձնարարել է իր ենթակա, ՀՀ պաշտպանության նախարարության կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա․Գ․-ին և այլ անձանց, ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից իրականացված գնումների գործընթացներին մասնակցություն ունեցած շինարարական կազմակերպությունների ու դրանց ծառայողների ներգրավմամբ, կազմակերպել և ապահովել հիշյալ տարածքում իր համար առանձնատան կառուցումը։
Միևնույն ժամանակ, նշված տարածքի և այնտեղ գտնվող գույքի պահպանությունը պետական քաղաքական պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի հանձնարարությամբ իրականացվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության ծառայողների կողմից, որոնց 2011-2016 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին վճարվել է առնվազն 13 մլն 120 հզր ՀՀ դրամ աշխատավարձ։
Այսպիսով, Ս․Օ․-ի՝ զբաղեցրած պաշտոնով և դիրքով պայմանավորված՝ համապատասխան տեղական ինքնակառավարման մարմնի, ինչպես նաև «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի ծառայողների կողմից առհասարակ միջոցներ չեն ձեռնարկվել պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի ինքնակամ զավթումը, շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, իրավախախտումներն արձանագրելու, օրենսդրությամբ նախատեսված պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու, իրավախախտումների հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Գ.-ն, գործելով իր վերադասի՝ Ս.Օ.-ի հանձնարարությամբ, նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից իրականացված գնումների գործընթացներին մասնակցություն ունեցած շինարարական կազմակերպությունների ու դրանց ծառայողների ներգրավմամբ, 2010-2015 թվականների ընթացքում կազմակերպել և ապահովել է ինքնակամ զավթված, բնության հատուկ պահպանվող տարածքում առանձնապես խոշոր չափերով մի քանի շինություններից կազմված առանձնատան ինքնակամ կառուցումը, որի արդյունքում պետական քաղաքական պաշտոն զբաղեցրած բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի գույքն ավելացել է նրա օրինական եկամուտներն էականորեն գերազանցող չափով։
Այսպիսով, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությամբ պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով էական վնաս է պատճառվել հասարակության, պետության օրինական շահերին և անզգուշությամբ առաջացել են ծանր հետևանքներ՝ խաթարվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և դրա ստորաբաժանում հանդիսացող՝ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության բնականոն գործունեությունը, հիշյալ պետական մարմնի և ստորաբաժանման մասնակցությամբ գնումների բնականոն ընթացքը, պաշտոնատար անձինք և պետական գնումների գործընթացներին մասնակցություն ունեցող կազմակերպությունները ներգրավվել են զավթված բնության հատուկ պահպանվող տարածքում ինքնակամ շինությունների  կառուցմանը, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը զրկվել է հիշյալ տարածքը նպատակային նշանակությամբ օգտագործելու հնարավորությունից, ՀՀ ՊՆ ծառայողները ներգրավվել են ծառայության խնդրից չբխող գործառույթների իրականացմանը և ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին վերջիններիս որպես աշխատավարձ վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
2025 թվականի հունիսի 9-ին ՀՀ գլխավոր դատախազը քրեական վարույթի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից ներկայացված առաջարկության հիման վրա ՀՀ Ազգային ժողով է ներկայացրել երկու միջնորդագիր՝ ութերորդ գումարման պատգամավորներ Ս.Օ.-ի և Ա.Մ.-ի նկատմամբ հանրային  քրեական  հետապնդում  հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին, որը 2025 թվականի հուլիսի 7-ին Ազգային ժողովում քվեարկության արդյունքում արժանացել է համաձայնության:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ս․Օ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 5-րդ կետերով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը), 444-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված` հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը, հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը կամ հայտարարագիր չներկայացնելը), Ա․Գ․-ի նկատմամբ՝ 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը), Լ․Բ․-ի նկատմամբ՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալը), Ա․Մ․-ի նկատմամբ՝ 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), Բ․Ղ․-ի և Է.Գ.-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը):
6 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի մասն անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Preliminary Investigation on S.O., Former Minister of Defense of the RA, A.M., Former Minister of Nature Protection of the RA and 4 more Persons Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding on S.O., the former Minister of Defense of the RA, A.M., the former Minister of Nature Protection of the RA and 4 more persons was completed in General Department for Investigation of Crimes against the State, Fundamentals of the Constitutional Order and Public Security of the RA Investigative Committee.
S.O., being a person obliged to submit a declaration, in the annual declaration of property, income, interests and expenses submitted in 2021, he concealed information about the 10,526 square meter land plot in Gegharkunik region and the buildings on it, subject to be declared, and located in the territory of the "Sevan National Park" SNCO, which led to the non-declaration of particularly large amounts of property.
In the course of preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that S.O., a high-ranking official holding a state political position, between 2010 and 2015 without legal grounds occupied a 10,526 square meter plot of land in Gegharkunik region, which is state property and is located within the territory of the "Sevan National Park" SNCO․
In the aforementioned area, with the direct participation of A.G., the former head of the Department of Capital Construction and Troop Housing of the RA Ministry of Defense, as well as other persons, he built unauthorized buildings for himself and his family's needs, without the right to build, the value of which exceeds the minimum threshold for property in particularly large amount, obtained through criminal means as provided for by the RA Criminal Code.
In the mentioned period the mentioned officials involved a person, who was in a position of official dependence on them, in the repair and reconstruction of the private house, the company engaged in construction works, owned by the family of G.B., affiliated with A.G. and holding the position of the former head of the production and technical division of the same department, which, at the request of officials, provided construction work worth about 58 million AMD as an advantage to them, using official powers and the influence derived from them to perform actions in favor of the briber and his affiliated persons.
Besides, the relevant officials of the RA Ministry of Nature Protection, particularly, A.M., the former Minister of Nature Protection, being aware that 10,526 square meter land plot in Gegharkunik region located in the territory of the "Sevan National Park" SNCO, which is a state property, is occupied by a high-ranking official and illegal structures have already been voluntarily constructed on the land, in order to cover them up and make them look legitimate, organized a formal tender for the lease of the land plot, abusing their official powers.
In order to conceal the circumstance of having seized the aforementioned land plot located in the territory of the “Sevan National Park” SNCO and having illegally constructed buildings on it without the right to build, the criminal origin of the real estate, not to disclose his participation in the illegal transaction, thus concealing and distorting the true ownership of the property, as well as to legalize the land plot actually seized by him and the structures constructed on it, S.O. ensured that the son of his driver's cousin submitted a corresponding application for lease of the mentioned plot and a development business plan to the interdepartmental tender committee established to provide land plots in specially protected areas of the RA with the right to lease and (or) develop. Then the officials involved in the mentioned interdepartmental tender committee, violating the requirements of the RA Government Decision establishing the competition procedure, out of personal and group interests, provided the mentioned land plot in specially protected areas of the RA to the mentioned person for 25 years with the right to lease and develop, which caused grave consequences.
Thus, S.O., a high-ranking official holding a state political position, using official position for personal interest against the interests of the service, between 2010 and 2015 without legal grounds occupied a 10,526 square meter plot of land in Gegharkunik region, which is state property within the territory of the "Sevan National Park" SNCO, and in the absence of development rights, instructed his subordinate A.G., holding the position of the head of the Department of Capital Construction and Troop Housing of the RA Ministry of Defense, and other people, to organize and secure the construction of a private house for himself in the aforementioned area, with the involvement of construction organizations and their employees who participated in the procurement processes carried out by the RA Ministry of Defense.
At the same time, at the instruction of the high-ranking official holding a state political position, the protection of the mentioned area and the property was carried out by the military police officers of the RA Ministry of Defense, to whom salaries of at least 13 million 120 thousand AMD were paid from the RA state budget during the period 2011-2016.
Thus, due to the position held by S.O., the employees of the relevant local self-government body, as well as “Sevan National Park” SNCO, did not take any measures at all to stop the unauthorized seizure of state-owned land, the unauthorized construction of buildings and structures, to record violations, to apply legal measures provided for by law, and to eliminate the consequences of violations.
A.G., the former head of the Department of Capital Construction and Troop Housing of the RA Ministry of Defense, acting on the instructions of his superior, S.O., also by involving construction organizations and their employees who participated in the procurement processes carried out by the RA Ministry of Defense, during 2010-2015, organized and ensured the unauthorized construction of a large-scale detached house consisting of several buildings in a specially protected nature reserve. As a result, the property of the high-ranking official holding a state political position, increased by an amount that significantly exceeds his legal income.
Thus, as a result of using their official position against the interests of the service for personal interests, or abusing their official powers by high-ranking officials, significant damage was caused to legal interests of the public, the state, and serious consequences were caused by negligence; the normal operation of the Department of Capital Construction and Troop Housing of the RA Ministry of Defense, the normal course of procurement with the participation of the aforementioned state body and subdivision, was disrupted, officials and organizations participating in state procurement processes were involved in the construction of unauthorized buildings in the specially protected nature area, “Sevan National Park” SNCO was deprived of the opportunity to use the aforementioned area for its intended purpose, the employees of the RA Ministry of Defense were involved in performing functions not related to the service and particularly large amount of money was paid to them as a salary from the RA state budget.
On June 9, 2025 the Prosecutor General, based on the proposal submitted by the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation of the criminal proceeding, submitted two motions to the RA National Assembly on consent to the initiation of public criminal prosecution against the Deputies of the eighth convocation S.O and A.M., which on July 7, 2025 was approved by a vote in the National Assembly.
In the course of preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against S.O. according to the Points 2, 4 and 5 of the Part 2 of the Article 441, the Point 3 of the Part 3 of the Article 435, the Point 3 of the Part 3 of the Article 296, the Part 2 of the Article 444 of RA Criminal Code, against A.G. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 435 of RA Criminal Code, against L.B. according to the Part 1 of the Article 436 of RA Criminal Code, against A.M. according to the Point 5 of the Part 2 of the Article 441, against B.Gh. and E.G. according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 46-296 of RA Criminal Code.
The part on 6 persons was separated and the criminal proceeding with the bill of indictment was sent to the prosecutor for approval and referral to court.