Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ մաքսանենգությամբ Հայաստան տեղափոխած անձինք կալանավորվել են
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում  իրականացված լայնածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ երեք քաղաքացիներ, որոնցից մեկը նախկինում ցմահ դատապարտված և պայմանական վաղաժամկետ ազատված, հանցակցելով այլ երկրում գտնվող անձանց հետ, իրացնելու նպատակով, մաքսանենգությամբ Հայաստան են տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերով «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցներ, որից հետո ձերբակալվել են ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից:
Երեք քաղաքացիների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը) և 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը):

Задержаны лица, перевозившие в Армению наркотические средства в особо крупных размерах контрабандным путем
В результате широкомасштабных процессуальных и доказательственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА, было установлено, что трое граждан РА, один из которых ранее был пожизненно осужден и условно-досрочно освобожден, в соучастии с лицами, находящимися в другой стране, с целью сбыта контрабандным путем перевезли в Армению наркотические средства «метамфетамин» и «марихуана» в особо крупных размерах после чего были задержаны сотрудниками полиции МВД.
В отношении трех граждан возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 393 Уголовного кодекса (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или их эквивалентов (аналогов) или их производных с целью сбыта или их незаконный сбыт) и пункту 2 части 3 статьи 399 (Контрабанда наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных, или прекурсоров).