Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեները այլ անձանց հետ հափշտակել է 20 մլն 710 հզր դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի նախկին գլխավոր ինժեներն այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
Մասնավորապես՝ Երևանի մետրոպոլիտենի և այլ անձանց միջև 2021 թվականի ապրիլի 30-ին կնքվել է ծառայությունների վճարովի մատուցման պայմանագիր, համաձայն որի՝ տվյալ անձինք Մետրոպոլիտենի հավաքակայանում պետք է իրականացնեին վագոնների հիմնանորոգման և արդիականացման աշխատանքներ: Հիշյալ աշխատանքների կատարման համար ութ անձի փոխանցվել է ընդհանուր՝ 20 մլն 710 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ութ անձից կազմված խումբը ձևավորվել է Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեների կողմից, ինչպես նաև վերջիններս չեն հանդիսացել Մետրոպոլիտենի աշխատակիցներ և նախկինում որևէ առնչություն չեն ունեցել վագոնների վերանորոգման և հիմնանորոգման աշխատանքների հետ:
Վերոգրյալի պայմաններում, նախկին գլխավոր ինժեները տվյալ անձանց կողմից վագոնների վերանորոգման աշխատանքների չկատարումը քողարկելու նպատակով՝ հավաստիացրել է Մետրոպոլիտենի պատասխանատու կազմին, թե իբրև հիշյալ անձինք հավաքակայան պետք է այցելեն և աշխատանքները կատարեն Մետրոպոլիտենի հիմնական աշխատողների աշխատանքային ժամի ավարտից՝ ժամը 18:00-ից հետո: Մինչդեռ, նշված անձինք չեն եկել և որևէ աշխատանք չեն կատարել, սակայն ստացել են ծառայությունների մատուցման հիշյալ պայմանագրով նախատեսված գումարները:
Այսպիսով, Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեներն օգտագործելով ՓԲԸ-ում ունեցած իր դիրքն ու հեղինակությունը, ութ անձի հետ նախնական համաձայնությամբ Մետրոպոլիտենից խարդախությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 20 մլն 710 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախությունը), իսկ ութ անձի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով կատարված խարդախությունը):
Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեների նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում․  վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 5 մլն 47 հզր ՀՀ դրամը, իսկ վեց անձանց գույքերի վրա վերջիններիս մեղսագրվող արարքով պատճառված վնասի չափով արգելանք է դրվել:

Бывший главный инженер Метрополитена вместе с другими лицами похитил 20 млн 710 тыс. драмов
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что бывший главный инженер ЗАО «Ереванский метрополитен имени Карена Демирчяна» по предварительному сговору с другими лицами похитил сумму в особо крупных размерах.
В частности, 30 апреля 2021 года между Ереванским метрополитеном и другими лицами был заключен договор об оказании платных услуг, согласно которому данные лица должны были провести работы по капитальному ремонту и модернизации вагонов Метрополитена. Для выполнения вышеуказанных работ восьми лицам было перечислено в общей сложности 20 млн 710 тыс. драмов РА.
В ходе предварительного следствия уголовного производства было установлено, что группа из восьми лиц была сформирована бывшим главным инженером метрополитена, а также что последние не были сотрудниками метрополитена и ранее не имели никакого отношения к работам по ремонту и капитальному ремонту вагонов.
В вышеуказанных условиях бывший главный инженер, с целью сокрытия невыполнения указанными лицами работ по ремонту вагонов, заверил ответственный персонал метрополитена, что якобы указанные лица должны посетить станцию и выполнить работы после окончания рабочего времени основных работников метрополитена, после 18:00.
Между тем, указанные лица не приходили и не выполняли никаких работ, но получили суммы, предусмотренные вышеупомянутым договором об оказании услуг.
Таким образом, бывший главный инженер метрополитена, используя свое положение и авторитет в ЗАО, по предварительному сговору с восемью лицами путем мошенничества похитил из метрополитена сумму в особо крупных размерах - 20 млн 710 тыс. драмов РА.
В отношении бывшего главного инженера метрополитена возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 255 Уголовного кодекса (мошенничество, совершенное в особо крупном размере), а в отношении восьми лиц - по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса (мошенничество, совершенное группой лиц по предварительному сговору в крупном размере).
В отношении бывшего главного инженера метрополитена объявлен розыск: в отношении последнего избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе предварительного следствия уголовного производства было восстановлено 5 млн 47 тыс. драмов из причиненного государству ущерба, а на имущество шести лиц наложен арест в размере ущерба, причиненного их инкриминируемым деянием.
Уголовное производство в отношении шести лиц было направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением.