Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեները այլ անձանց հետ հափշտակել է 20 մլն 710 հզր դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի նախկին գլխավոր ինժեներն այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
Մասնավորապես՝ Երևանի մետրոպոլիտենի և այլ անձանց միջև 2021 թվականի ապրիլի 30-ին կնքվել է ծառայությունների վճարովի մատուցման պայմանագիր, համաձայն որի՝ տվյալ անձինք Մետրոպոլիտենի հավաքակայանում պետք է իրականացնեին վագոնների հիմնանորոգման և արդիականացման աշխատանքներ: Հիշյալ աշխատանքների կատարման համար ութ անձի փոխանցվել է ընդհանուր՝ 20 մլն 710 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ութ անձից կազմված խումբը ձևավորվել է Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեների կողմից, ինչպես նաև վերջիններս չեն հանդիսացել Մետրոպոլիտենի աշխատակիցներ և նախկինում որևէ առնչություն չեն ունեցել վագոնների վերանորոգման և հիմնանորոգման աշխատանքների հետ:
Վերոգրյալի պայմաններում, նախկին գլխավոր ինժեները տվյալ անձանց կողմից վագոնների վերանորոգման աշխատանքների չկատարումը քողարկելու նպատակով՝ հավաստիացրել է Մետրոպոլիտենի պատասխանատու կազմին, թե իբրև հիշյալ անձինք հավաքակայան պետք է այցելեն և աշխատանքները կատարեն Մետրոպոլիտենի հիմնական աշխատողների աշխատանքային ժամի ավարտից՝ ժամը 18:00-ից հետո: Մինչդեռ, նշված անձինք չեն եկել և որևէ աշխատանք չեն կատարել, սակայն ստացել են ծառայությունների մատուցման հիշյալ պայմանագրով նախատեսված գումարները:
Այսպիսով, Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեներն օգտագործելով ՓԲԸ-ում ունեցած իր դիրքն ու հեղինակությունը, ութ անձի հետ նախնական համաձայնությամբ Մետրոպոլիտենից խարդախությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 20 մլն 710 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախությունը), իսկ ութ անձի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով կատարված խարդախությունը):
Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեների նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում․  վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 5 մլն 47 հզր ՀՀ դրամը, իսկ վեց անձանց գույքերի վրա վերջիններիս մեղսագրվող արարքով պատճառված վնասի չափով արգելանք է դրվել:

The Former Chief Engineer of the Yerevan Metro, in Collusion with Other Individuals, Misappropriated a total of 20 million 710 thousand AMD
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee apparent data were obtained on the allegation that the former Chief Engineer of the “Yerevan Metro after Karen Demirchyan” CJSC, in prior agreement with other individuals, misappropriated funds in particularly large amount.
Particularly, on April 30, 2021 a paid service contract was signed between Yerevan Metro and other individuals, according to which the mentioned individuals were to carry out overhaul and modernization works on train cars at the Yerevan Metro depot. For the performance of these works, a total amount of 20 million 710 thousand 000 AMD was transferred to eight individuals.
In the course of the preliminary investigation it was found out that the group of eight individuals was formed by the former Chief Engineer of the Metro. Moreover, these individuals were not employees of the Yerevan Metro and had no prior involvement in the repair or overhaul of train cars.
Given the above circumstances, with the intent to conceal the fact that the aforementioned individuals had not performed any repair or modernization work on the train cars, the former Chief Engineer misled the responsible personnel of the Yerevan Metro by claiming that these individuals would be visiting the depot and conducting the necessary work after regular working hours, specifically after 6:00 PM. The mentioned individuals never appeared at the site and performed no work, yet they received the full amount stipulated in the service contract.
Accordingly, the former Chief Engineer of the Yerevan Metro, by abusing his official position and authority within the CJSC and acting in prior agreement with eight individuals, committed fraud in particularly large amount by unlawfully misappropriating a total of 20 million 710 thousand 000 AMD from the Metro.
Public criminal prosecution was initiated against the former Chief Engineer of the Yerevan Metro according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 255, and against eight individuals according to the Points 1 and 3 of the Part 2 of the Article 255 of RA Criminal Code.
Search was declared against the former Chief Engineer of the Yerevan Metro, detention was selected as a pretrial measure against him.
During the preliminary investigation 5 million 47 thousand AMD of the damage caused to the state has been recovered, and ban has been imposed on the property of six individuals in the amount equivalent to the damage caused by the act attributed to them.