Կանխվել է սպանության նախապատրաստության դեպք. երկու անձ կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ կողմերի միջև ծագած վիճաբանությունից հետո, որն ավարտվել է դանակահարությամբ, Հ.Գ.-ն վրեժխնդիր լինելու նպատակով իր ընկերոջը դրդել է սպանել Ա.Օ.-ին:
Մասնավորապես՝ Տ.Մ.-ն ժամանելով Հայաստան, Հ.Գ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում, ապօրինի ձեռք է բերել և իր մշտական բնակության վայրում պահել գործարանային արտադրության ակոսափող հրազեն, ակոսափող ինքնաձիգ, ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ, մարտական նռնակ:
Իրենց հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով Տ.Մ.-ն, Հ.Գ.-ի դրդմամբ, ուղղակի դիտավորությամբ կատարել է Ա.Օ.-ի սպանությանն ուղղված նախապատրաստական գործողություններ, այն է՝ ապօրինաբար իր մոտ պահելով հրազեն, փամփուշտներ և նռնակ, վարձակալել է Ա.Օ.-ին պատկանող տան հարևանությամբ գտնվող առանձնատունը, հետևել վերջինիս տեղաշարժին, կատարել լուսանկարահանումներ, սակայն Ա.Օ.-ն հայտնաբերել է նրան և ընկերների հետ ծեծի ենթարկել:
Այնուհետև, իրենց հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, Տ.Խ.-ն Հ.Գ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում շարունակել են ապօրինի պահել վերոնշյալ առարկաները՝ Ա.Օ.-ին սպանելու հարմար առիթ փնտրելով, սակայն իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում չեն կարողացել իրագործել, քանի որ ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից կատարված օպերատիվ-հետախուզական, ինչպես նաև քննչական և ապացուցողական մեծածավալ գործողությունների արդյունքում կանխվել է հաշվեհարդար կատարելու մտադրությունը, վերջիններս հայտնաբերվել և ձերբակալվել են։
Կատարված խուզակությունների ընթացքում հայտնաբերվել է նշված զենք-զինամթերքը:
Տ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (սպանության նախապատրաստությունը) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), Հ.Գ.-ի նկատմամբ՝ 46-43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (սպանության նախապատրաստության դրդելը) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը):

Предотвращен случай подготовки убийства: двое лиц были арестованы
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Следственном управлении Котайкского марза Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что после возникшей между сторонами ссоры, закончившейся нанесением ножевого ранения, А.Г., в целях мести он подтолкнул своего друга к убийству А.О.
В частности, Т.М., приехав в Армению, в составе группы с А.Г., действующей по предварительному сговору, незаконно приобрел и хранил в своем постоянном месте жительства нарезное огнестрельное оружие заводского производства – нарезной автомат, патроны, являющиеся боеприпасами, боевую гранату.
С целью осуществления своего преступного умысла, Т.М., по подстрекательству А.Г., с прямым умыслом совершил подготовительные мероприятия к убийству А.О., а именно незаконно хранив при себе огнестрельное оружие, патроны и гранату, арендовал частный дом по соседству с домом, принадлежащим А. О., проследил за передвижением последнего, сделал фотосъемки, однако А.О. обнаружил его и избил с друзьями.
Затем, с целью доведения своего преступного умысла до конца, Т.Х. по предварительному сговору с А.Г., в составе группы продолжали незаконно хранить вышеуказанные предметы, в поисках подходящего повода для убийства А.О., однако они не смогли совершить преступление, включенное в их умысел, по независящим от их воли обстоятельствам, поскольку в результате оперативно-розыскных, а также следственных и доказательственных крупномасштабных действий, проведенных сотрудниками МВД, был предотвращен умысел совершить расправу, последние были обнаружены и задержаны.
В ходе проведенных обысков было обнаружено указанное оружие и боеприпасы.
В отношении Т.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 11 части 2 статьи 43-155 Уголовного кодекса (приготовление к убийству) и части 2 статьи 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и других материалов, устройств, предметов), в отношении А. Г. – по пункту 11 части 2 статьи 46-43-155 (подстрекательство к подготовке убийства) и части 2 статьи 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов и других материалов, устройств, предметов).