Կանխվել է սպանության նախապատրաստության դեպք. երկու անձ կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ կողմերի միջև ծագած վիճաբանությունից հետո, որն ավարտվել է դանակահարությամբ, Հ.Գ.-ն վրեժխնդիր լինելու նպատակով իր ընկերոջը դրդել է սպանել Ա.Օ.-ին:
Մասնավորապես՝ Տ.Մ.-ն ժամանելով Հայաստան, Հ.Գ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում, ապօրինի ձեռք է բերել և իր մշտական բնակության վայրում պահել գործարանային արտադրության ակոսափող հրազեն, ակոսափող ինքնաձիգ, ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ, մարտական նռնակ:
Իրենց հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով Տ.Մ.-ն, Հ.Գ.-ի դրդմամբ, ուղղակի դիտավորությամբ կատարել է Ա.Օ.-ի սպանությանն ուղղված նախապատրաստական գործողություններ, այն է՝ ապօրինաբար իր մոտ պահելով հրազեն, փամփուշտներ և նռնակ, վարձակալել է Ա.Օ.-ին պատկանող տան հարևանությամբ գտնվող առանձնատունը, հետևել վերջինիս տեղաշարժին, կատարել լուսանկարահանումներ, սակայն Ա.Օ.-ն հայտնաբերել է նրան և ընկերների հետ ծեծի ենթարկել:
Այնուհետև, իրենց հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, Տ.Խ.-ն Հ.Գ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում շարունակել են ապօրինի պահել վերոնշյալ առարկաները՝ Ա.Օ.-ին սպանելու հարմար առիթ փնտրելով, սակայն իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում չեն կարողացել իրագործել, քանի որ ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից կատարված օպերատիվ-հետախուզական, ինչպես նաև քննչական և ապացուցողական մեծածավալ գործողությունների արդյունքում կանխվել է հաշվեհարդար կատարելու մտադրությունը, վերջիններս հայտնաբերվել և ձերբակալվել են։
Կատարված խուզակությունների ընթացքում հայտնաբերվել է նշված զենք-զինամթերքը:
Տ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (սպանության նախապատրաստությունը) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը), Հ.Գ.-ի նկատմամբ՝ 46-43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (սպանության նախապատրաստության դրդելը) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը):

In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Kotayk Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, apparent factual data were obtained on the allegation that after a dispute arisen between the parties, which ended in stabbing, H.G., with the intention of seeking revenge, incited his friend to kill A.O.
Particularly, T.M., arriving in Armenia, with prior agreement with H.G., as part of a group, illegally procured a factory-manufactured rifled firearm, assault rifle, cartridges classified as military ammunition, a combat grenade and kept them in his residence.
With the intent of carrying out their criminal plan, T.M., at the instigation of H.G., with direct intent, performed preparatory actions aimed at the murder of A.O., namely: illegally keeping a firearm, ammunition, and a grenade; renting a house adjacent to A.O.’s residence; monitored A.O.’s movements; and took photographs. However, A.O. discovered him and, together with his friends, subjected him to beating.
Subsequently, in order to carry out their criminal intent, T.K., in prior agreement with H.G. and as part of a group, continued to illegally keep the aforementioned items while seeking a suitable opportunity to kill A.O. However, they were unable to complete the crime included in their intent due to unforeseen circumstances, as the plan to carry out the retaliation was prevented, they were discovered and arrested as a result of extensive operational-intelligence measures taken by the employees of the Ministry of Internal Affairs, as well as investigative, and evidentiary actions.
During the searches conducted within the framework of the criminal proceeding the mentioned weapon-ammunition were found.
Public criminal prosecution was initiated against T.M. according to the Point 11 of the Part 2 of the Article 43-155, and the Part 2 of the Article 335 of RA Criminal Code, against H.G. according to the Point 11 of the Part 2 of the Article 46-43-155 and the Part 2 of the Article 335 of RA Criminal Code.