Արամուսում սպանություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզի օպերատիվ կառավարման կենտրոն հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Արամուս գյուղի դաշտերում հայտնաբերվել է երկու դի՝ հրազենային վնասվածքով:
ՆԳՆ աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Կոտայքի մարզի Արամուս գյուղից դեպի Նոր Գյուղ տանող դաշտամիջյան ճանապարհի հարևանությամբ գտնվող հողամասում կենցաղային հարցերի շուրջ ծագած վիճաբանության ժամանակ Թ.Հ.-ն իրեն պատկանող ողորկափող հրացանից կրակոցներ է արձակել նույն գյուղի բնակիչներ Մ.Ս.-ի և Գ.Ղ.-ի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վերջիններս մահացել են:
Այնուհետև, ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչություն օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Թ.Հ.-ն, առերևույթ հանցանք կատարելուց անմիջապես հետո, Կոտայքի մարզի Զովաշեն գյուղի դաշտամիջյան ճանապարհին, իրեն պատկանող հրացանով կրակոցներ է արձակել Վ.Մ.-ի և Մ.Հ.-ի ուղղությամբ՝ սպանելով նրանց: Կատարվածից անմիջապես հետո Թ.Հ.-ն հափշտակել է Վ.Մ.-ին պատկանող ավտոմեքենան:
Նույն օրը Թ.Հ.-ն նշված հանցանքը կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ՆԳՆ ծառայողների կողմից ձերբակալվել ու ներկայացվել է նախաքննական մարմին և տվել խոստովանական ցուցմունք:
Որոշում է կայացվել քրեական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու մասին: Ստեղծվել է քննչական խումբ։
Թ.Հ.-ին պատկանող ողորկափող հրացանը հայտնաբերվել է վերջինիս կողմից հափշտակված ավտոմեքենայում:
Թ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանությունը) (2 դրվագ), 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ կետերով (շահադիտական դրդումներով այլ հանցանքը թաքցնելու կամ դրա կատարումը հեշտացնելու նպատակով կատարված սպանությունը) (2 դրվագ), 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 7-րդ կետով (զենքի կամ մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ, խոշոր չափերով կատարված ավազակությունը):

В отношении лица, совершившего убийство в Арамусе, возбуждено публичное уголовное преследование
12 октября 2025 года в центр оперативного управления полиции Котайкского марза МВД РА поступило сообщение о том, что на полях села Арамус были обнаружены два тела с огнестрельными ранениями.
В результате мероприятий, предпринятых совместно с сотрудниками МВД, были получены фактические данные о том, что 12 октября 2025 года во время ссоры по бытовым вопросам, возникшей на участке, прилегающем к проселочной дороге, ведущей из села Арамус в Нор Гюх Котайкского марза, Т.А. выстрелил из принадлежащего ему гладкоствольного ружья в жителей того же села М.С. и Г.К., в результате чего последние погибли.
Затем в Управление полиции Котайкского марза МВД поступила оперативная информация о том, что сразу после совершения очевидного преступления, на дороге посреди поля в селе Зовашен Котайкского марза, Т.А. выстрелил из принадлежащего ему ружья в направлении В.М и М.А. и убил их.
Сразу после произошедшего Т.А. похитил принадлежащий В.М. автомобиль.
В тот же день по обоснованному подозрению, непосредственно возникшему в совершении указанного преступления, сотрудниками МВД Т.А. был задержан и представлен в орган предварительного следствия, где дал признательные показания.
Было принято постановление о соединении уголовных производств в одно производство. Была создана следственная группа.
Гладкоствольное ружье, принадлежащее Т.А. было обнаружено в угнанной последним машине.
В отношении Т.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 155 Уголовного кодекса (убийство) (2 эпизода), пунктам 10, 13 части 2 статьи 155 (убийство, совершенное с целью сокрытия другого преступления или содействия его совершению из корыстных побуждений) (2 эпизода), пунктам 5 и 7 части 2 статьи 252 (разбойное нападение, совершенное в крупных размерах с применением оружия или предмета или средства, заранее подготовленных или приспособленных для нанесения телесных повреждений).