Արամուսում սպանություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզի օպերատիվ կառավարման կենտրոն հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Արամուս գյուղի դաշտերում հայտնաբերվել է երկու դի՝ հրազենային վնասվածքով:
ՆԳՆ աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Կոտայքի մարզի Արամուս գյուղից դեպի Նոր Գյուղ տանող դաշտամիջյան ճանապարհի հարևանությամբ գտնվող հողամասում կենցաղային հարցերի շուրջ ծագած վիճաբանության ժամանակ Թ.Հ.-ն իրեն պատկանող ողորկափող հրացանից կրակոցներ է արձակել նույն գյուղի բնակիչներ Մ.Ս.-ի և Գ.Ղ.-ի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վերջիններս մահացել են:
Այնուհետև, ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչություն օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Թ.Հ.-ն, առերևույթ հանցանք կատարելուց անմիջապես հետո, Կոտայքի մարզի Զովաշեն գյուղի դաշտամիջյան ճանապարհին, իրեն պատկանող հրացանով կրակոցներ է արձակել Վ.Մ.-ի և Մ.Հ.-ի ուղղությամբ՝ սպանելով նրանց: Կատարվածից անմիջապես հետո Թ.Հ.-ն հափշտակել է Վ.Մ.-ին պատկանող ավտոմեքենան:
Նույն օրը Թ.Հ.-ն նշված հանցանքը կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ՆԳՆ ծառայողների կողմից ձերբակալվել ու ներկայացվել է նախաքննական մարմին և տվել խոստովանական ցուցմունք:
Որոշում է կայացվել քրեական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու մասին: Ստեղծվել է քննչական խումբ։
Թ.Հ.-ին պատկանող ողորկափող հրացանը հայտնաբերվել է վերջինիս կողմից հափշտակված ավտոմեքենայում:
Թ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանությունը) (2 դրվագ), 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ կետերով (շահադիտական դրդումներով այլ հանցանքը թաքցնելու կամ դրա կատարումը հեշտացնելու նպատակով կատարված սպանությունը) (2 դրվագ), 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 7-րդ կետով (զենքի կամ մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ, խոշոր չափերով կատարված ավազակությունը):

On October 12, 2025 a report was received in the Operational Management Center of Kotayk Regional Police Department informing that two bodies with gunshot wounds were found in the fields of the village of Aramus.
In the result of joint measures taken together with the employees of the Ministry of Internal Affairs, factual data were obtained on the allegation that on October 12, 2025, during a dispute over domestic issues in a plot of land near the field road leading from the village of Aramus in Kotayk region to Nor Gyugh, T.H. fired shots from a smoothbore rifle, owned by him, in the direction of M.S. and G.Gh., residents of the same village. As a result, they died.
Subsequently, operative information was received in Kotayk Regional Police Department of the Ministry of Internal Affairs, informing that immediately after committing the apparent crime, on the field road of the village of Zovashen, Kotayk region, T.H. fired shots from the rifle owned by him, in the direction of V.M. and M.H., killing them.
Immediately after the incident T.H. seized the car belonging to V.M..
On the same day T.H. was arrested by the police officers on the base of reasonable suspicion of having committed the mentioned crime and was brought to the investigative body. He gave a self-incriminating testimony.
A decision was made to join the criminal proceedings in one proceeding. An investigative group was formed.
The smoothbore rifle, owned by T.H. was found in the car seized by the latter.
Public criminal prosecution was initiated against T.H. according to the Part 1 of the Article 155 (2 counts), the Points 10, 13 of the Part 2 of the Article 155 (2 counts) and the Points 5 and 7 of the Part 2 of the Article 252 of RA Criminal Code.