Հանցավոր ծագում ունեցող 425 մլն դրամը փոխանցվել է պետական բյուջե
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացվում է զանգերի կենտրոնի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն և փողերի լվացում կատարելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 16 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կատարված համակարգչային հափշտակությունը), 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):

425 млн драмов преступного происхождения перечислены в государственный бюджет
Как мы уже сообщали, в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, проводится предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту совершения колл-центром компьютерного хищения и отмывания денег в особо крупных размерах.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении 16 лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 318 Уголовного кодекса (создание преступной организации или руководство ею), пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257 (компьютерное хищение, совершенное преступной организацией в особо крупных размерах), части 1 статьи 319 (участие в преступной организации), пунктам 1 и 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег преступной организацией в особо крупных размерах).
Помимо 205 млн драмов РА, имеющих преступное происхождение, в государственный бюджет было возвращено еще 425 млн драмов РА.