Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների մասնակից 29 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու և արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում քննիչների կողմից իրականացված քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև մուտքերի մոտ ու վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանն ու հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել:
Մասնավորապես՝ վերջիններս կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է 37 անձ:
19 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը), 10 անձի նկատմամբ՝ 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) և 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելուն դրդելը):

Public Criminal Prosecution Initiated against 29 Individuals Involved in Mass Disorder in Gyumri
As it was already informed, preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on participating in mass disorders, interfering with the lawful service or political activity of an official and obstruction of administration of justice or interfering with the investigation of the case is being conducted in Shirak Regional Investigative Department.
In the course of the preliminary investigation factual data were obtained on the allegation that in an attempt to obstruct the investigative actions conducted by the investigators at the administrative building of Gyumri Municipality within the framework of the criminal proceeding investigated in the RA Anti-Corruption Committee, a group of individuals gathered near the administrative building of Gyumri Municipality, including at its entrances and within the building. By carrying out various actions, they interfered with the investigation of the case and committed mass disorders that threatened public security.
Particularly, they called for blocking the entrances to the municipal administration building in order to prevent the transfer of arrested individuals and those located inside the building. They damaged the tires of a police service vehicle and property of the municipal administration building. During this time, they used violence against police officers to obstruct their lawful duties, threw lighters and bottles at them, and directed insulting language toward them.
In the course of the preliminary investigation 37 individuals were arrested.
Public criminal prosecution was initiated against 19 individuals according to the Part 1 of the Article 327, and the Point 1 of the Part 2 of the Article 486 of RA Criminal Code, against 10 individuals according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 486, and the Part 1 of the Article 46-327 of RA Criminal Code.