Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների մասնակից 29 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու և արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում քննիչների կողմից իրականացված քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև մուտքերի մոտ ու վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանն ու հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել:
Մասնավորապես՝ վերջիններս կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է 37 անձ:
19 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը), 10 անձի նկատմամբ՝ 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) և 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելուն դրդելը):

В отношении 29 лиц участвовавших в массовых беспорядках в Гюмри возбуждено публичное уголовное преследование
Как мы уже сообщали, в Следственном управлении Ширакского марза проводится предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту участия в массовых беспорядках, вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностного лица и вмешательства в осуществление правосудия или расследование дела.
В ходе предварительного следствия уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что 20 октября 2025 года в административном здании общинной администрации Гюмри, в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, с целью воспрепятствования следственным действиям, предпринятым следователями, возле административного здания общинной администрации Гюмри, в том числе у входов и в административном здании, собралась группа лиц, которые путем осуществления различных действий вмешались в расследование дела и устроили массовые беспорядки, угрожающие общественной безопасности.
В частности, последние призывали заблокировать входы в административное здание общинной администрации, чтобы было невозможно перемещать задержанных и лиц, находящихся в административном здании общинной администрации, повредили шины служебного транспортного средства полиции, имущество административного здания общинной администрации, в то же время с целью вмешательства в законную служебную деятельность сотрудников полиции применяли насилие в отношении последних, бросали в них зажигалки и бутылки, выкрикивали оскорбительные выражения в их адрес.
В ходе предварительного следствия уголовного производства задержано 37 лиц.
В отношении 19 лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 327 (участие в массовых беспорядках) и пункту 1 части 2 статьи 486 Уголовного кодекса (вмешательство в осуществление правосудия или расследование дела группой лиц по предварительному сговору), в отношении 10 лиц – по пункту 1 части 2 статьи 486 (вмешательство в осуществление правосудия или расследование дела группой лиц по предварительному сговору) и по части 1 статьи 46-327 (подстрекательство к участию в массовых беспорядках).