Մի խումբ անձինք նյութապես շահագրգռել են այլ անձանց՝ մասնակցելու հավաքին. մեկ անձ կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին մի խումբ անձինք նյութապես շահագրգռել են այլ անձանց՝ մասնակցելու Ս.Կ.-ին աջակցող հավաքին:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Գ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), Բ.Ս.-ի և Հ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը):
Հ.Մ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար նախատեսված է քրեական պատասխանատվություն, որը պատժվում է նաև ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
Հաշվի առնելով, որ վերջին ժամանակներում արձանագրվել են հավաքներին մասնակցելուն նյութապես շահագրգռելու բազմաթիվ դեպքեր, ուստի Քննչական կոմիտեն հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ և ձեռնպահ մնալ նույնաբնույթ հանցավոր դրսևորումներից:

A Group of Individuals Materially Encouraged Others to Participate in Gathering. One Person Detained
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that on October 18, 2025 a group of individuals materially encouraged others to participate in the gathering supporting S.K..
During the preliminary investigation of the criminal proceeding public criminal prosecution was initiated against G.S. according to the Part 2 of the Article 236 of RA Criminal Code, against B.S. and H.M. according to the Part 2 of the Article 46-236 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against H.M.. Preliminary investigation is ongoing.
The Investigative Committee warns that obstructing or coercing the holding or participation in a gathering, as well as materially encouraging participation or refusal to participate in a gathering, envisaged by the Part 2 of the Article 236 of RA Criminal Code, is subject to criminal liability and is punishable by imprisonment for a term of up to three years.
Considering that numerous cases of materially encouraging participation in gatherings have recently been recorded, the Investigative Committee urges everyone to demonstrate law-abiding behavior and to refrain from engaging in similar criminal acts.