Ավարտվել է ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձի կողմից հափշտակություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության թիվ N զորամասի ավտոտեխնիկայի ծառայության նախկին պետը 2021-2022 թվականներին զորամասի ավտոհավաքակայանի տարածքից գաղտնի հափշտակել է ընդհանուր 575 հզր ՀՀ դրամ արժողության 16 անվադողեր, որոնք նախաքննության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (գողությունը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Committing Theft by Former Official of Ministry of Defense Completed
As a result of large-scale evidentiary and procedural actions conducted, as well as operative-intelligence measures taken in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee, it was found out that the former head of the motor vehicle service of the unit N of the RA Ministry of Defense secretly misappropriated 16 tires worth a total of 575,000 AMD from the unit’s motor depot during 2021-2022. The tires were subsequently discovered and confiscated during the preliminary investigation.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding public criminal prosecution was initiated against the former official of the Ministry of Defense according to the Point 2 of the Part 2 of the Article 254 of RA Criminal Code.