Հայտնաբերվել է ապօրինի զենք-զինամթերք. շուրջ 30 անձ ձերբակալվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող մի շարք քրեական վարույթներով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ մի շարք անձինք իրենց մոտ, տրանսպորտային միջոցներում և բնակության վայրերում ապօրինի պահում են զենք-զինամթերք:
Քաղաքացիական շրջանառության մեջ գտնվող ապօրինի զենք-զինամթերքը հայտնաբերելու ուղղությամբ իրականացվել են մեծածավալ քննչական և վարութային գործողություններ, մասնավորապես՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին բազմաթիվ (շուրջ 6 տասնյակ) հասցեներում իրականացվել են խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել և վերցվել են տարբեր տեսակի զենք-զինամթերք, թմրանյութեր, այլ առարկաներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ապօրինի զենք-զինամթերք, ինչպես նաև թմրամիջոցներ պահելու կասկածանքով ձերբակալվել են շուրջ 3 տասնյակ անձինք:
ՀՀ քննչական կոմիտեն հետևողական է լինելու քաղաքացիական շրջանառության մեջ գտնվող ապօրինի զենք-զինամթերքը հայտնաբերելու և առգրավելու հարցում, ուստի հանրությանը հորդորում ենք՝ ապօրինի պահվող զինամթերքն ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին:
Միաժամանակ հիշեցնում ենք, որ մինչև իրավասու մարմինների կողմից ապօրինի զենք-զինամթերքի գտնվելու վայրի մասին իմանալը՝ դրանք հանձնած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից:

Обнаружено незаконное оружие и боеприпасы: около 30 лиц были задержаны
В результате мероприятий, предпринятых совместно со служащими полиции МВД РА в рамках ряда уголовных производств, расследуемых в Следственном управлении города Еревана Следственного комитета РА, были получены фактические данные о том, что ряд лиц незаконно хранят у себя, в транспортных средствах и местах проживания оружие и боеприпасы.
В направлении обнаружения незаконного оружия и боеприпасов, находящихся в гражданском обороте, были проведены широкомасштабные следственные и процессуальные действия, в частности, 5 ноября 2025 года по многим (около 6 десятков) адресам были проведены обыски, в ходе которых были обнаружены и изъяты различные виды оружия и боеприпасов, наркотики, другие предметы.
В ходе предварительного следствия уголовного производства по подозрению в незаконном хранении оружия и боеприпасов, а также наркотиков задержаны около 3 десятков лиц.
Следственный комитет Армении будет последователен в обнаружении и изъятии незаконного оружия и боеприпасов, находящихся в гражданском обороте, поэтому мы призываем общественность добровольно передать незаконно хранящиеся боеприпасы правоохранительным органам.
В то же время напоминаем, что до тех пор, пока компетентные органы не узнают о местонахождении незаконного оружия и боеприпасов, лицо, передавшее их, освобождается от уголовной ответственности.