Հայտնաբերվել է ապօրինի զենք-զինամթերք. շուրջ 30 անձ ձերբակալվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող մի շարք քրեական վարույթներով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ մի շարք անձինք իրենց մոտ, տրանսպորտային միջոցներում և բնակության վայրերում ապօրինի պահում են զենք-զինամթերք:
Քաղաքացիական շրջանառության մեջ գտնվող ապօրինի զենք-զինամթերքը հայտնաբերելու ուղղությամբ իրականացվել են մեծածավալ քննչական և վարութային գործողություններ, մասնավորապես՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին բազմաթիվ (շուրջ 6 տասնյակ) հասցեներում իրականացվել են խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել և վերցվել են տարբեր տեսակի զենք-զինամթերք, թմրանյութեր, այլ առարկաներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ապօրինի զենք-զինամթերք, ինչպես նաև թմրամիջոցներ պահելու կասկածանքով ձերբակալվել են շուրջ 3 տասնյակ անձինք:
ՀՀ քննչական կոմիտեն հետևողական է լինելու քաղաքացիական շրջանառության մեջ գտնվող ապօրինի զենք-զինամթերքը հայտնաբերելու և առգրավելու հարցում, ուստի հանրությանը հորդորում ենք՝ ապօրինի պահվող զինամթերքն ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին:
Միաժամանակ հիշեցնում ենք, որ մինչև իրավասու մարմինների կողմից ապօրինի զենք-զինամթերքի գտնվելու վայրի մասին իմանալը՝ դրանք հանձնած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից:

As a result of joint measures taken together with the police officers of the RA Ministry of Internal Affairs within the framework of a number of criminal proceedings investigated in Yerevan Department of the RA Investigative Committee, factual data were obtained on the allegation that a number of individuals were illegally keeping weapon and ammunition with them, in their vehicles and in the place of their residence.
Large-scale investigative and procedural actions were conducted aimed at detecting illegally possessed weapons and ammunition in civilian circulation. Specifically, on November 5, 2025 searches were conducted in numerous (about 6 dozen) addresses. During the searches several types of weapons, ammunition, drugs, and other items were detected and taken.
In the course of the preliminary investigation about 30 individuals were arrested on suspicion of illegal keeping of weapon and ammunition, as well as narcotic drugs.
The RA Investigative Committee will remain steadfast in its efforts to detect and confiscate the illegally possessed weapons and ammunition in civilian circulation. Therefore, the public is urged to voluntarily surrender any unlawfully held ammunition to law enforcement bodies.
At the same time, we remind that individuals who voluntarily surrender illegally possessed weapons and ammunition before law enforcement bodies become aware of their location will be exempt from criminal liability.