10 կգ թմրամիջոցը մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխած օտարազգի քաղաքացիները կալանավորվել են
2025 թվականի հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացվել է հաղորդում այն մասին, որ օտարազգի քաղաքացին պատրաստվում է մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան բերել և 50 հզր ԱՄՆ դոլարի դիմաց վաճառել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 կգ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
Հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնամխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված վարութային և ապացուցողական, ինչպես նաև ԱԱԾ Երևանի քաղաքային վարչության և ծառայության մյուս օպերատիվ ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 28-ին օտարազգի երկու քաղաքացի խմբի կազմում ապօրինի հատել են ՀՀ պետական սահմանը և իրացնելու նպատակով մաքսանենգությամբ ՀՀ են տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 7․5 կգ «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց: Վերջիններս նույն օրը ձերբակալվել են:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ օտարազգի քաղաքացիներից մեկը Հայաստանի Հանրապետությունում ապօրինի սահմանահատման համար լինելով ազատազրկված, 2025 թվականի ապրիլին պատիժը կրելուց հետո ազատվելով, առանց սահմանված փաստաթղթի և պատշաճ թույլտվության, ապօրինի հատել է ՀՀ պետական սահմանը և մուտք գործել այլ երկիր:
Օտարազգի երկու քաղաքացիների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը), 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ պետական սահմանն ապօրինի հատելը) և 469-րդ հոդվածի 1-ին մասով (առանց սահմանված փաստաթղթի կամ պատշաճ թույլտվության Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելը):

Задержаны иностранные граждане, перевозившие в Армению 10 кг наркотиков путем контрабанды
9 октября 2025 года Служба национальной безопасности РА получила сообщение о том, что иностранный гражданин собирается путем контрабанды ввезти в Армению и продать за 50 тысяч долларов США 10 кг наркотического средства типа «марихуана» в особо крупных размерах.
В связи с сообщением в результате процессуальных и доказательственных мероприятий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Управлении по расследованию преступлений в сфере торговли людьми, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотических средств Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, а также широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных служащими Ереванского городского управления СНБ и других оперативных подразделений службы, было установлено, что 28 октября 2025 года двое иностранных граждан в составе группы незаконно пересекли государственную границу РА и с целью сбыта путем контрабанды перевезли в Армению около 7,5 кг наркотического средства типа марихуана в особо крупных размерах.
В ходе предварительного следствия уголовного производства также было установлено, что один из иностранных граждан, будучи заключенным за незаконное пересечение границы в Республике Армения, освободившись после отбытия наказания в апреле 2025 года, без установленного документа и надлежащего разрешения незаконно пересек государственную границу Республики Армения и въехал в другую страну.
В отношении двух иностранных граждан возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 393 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных в особо крупных размерах с целью сбыта или их незаконный сбыт), пункту 2 части 3 статьи 399 (незаконный оборот наркотических средств, психотропных (психотропных) веществ, их препаратов или их эквивалентов (аналогов) или их производных), пункту 2 части 3 статьи 399 (контрабанда наркотических средств, психотропных (психовоздействующих) веществ, их препаратов или приравненных к ним веществ (аналогов), или их производных в особо крупных размерах), пункту 2 части 3 статьи 469 (незаконное пересечение государственной границы группой лиц по предварительному сговору) и части 1 статьи 469 Уголовного кодекса РА (пересечение государственной границы Республики Армения без установленного документа или надлежащего разрешения).