Ռազմական դրության ժամանակ անձը կաշառքի դիմաց առաջարկել է լուծել զորահավաքային զորակոչից ազատելու, ինչպես նաև զինգրքույկի տրամադրման հարցը
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2020 թվականին Ս.Ա.-ն դիմել է հանգստյան գոտու տնօրեն Ս.Պ.-ին՝ կնոջ եղբորը զորահավաքային զորակոչից ազատելու համար:
Մասնավորապես՝ Ս.Պ.-ն ռազմական դրության ժամանակ առաջարկել է 1.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց Ա.Մ.-ին ազատել զորահավաքային զորակոչից, սակայն Ս.Ա.-ն չի համաձայնել առաջարկին:
Բացի այդ, Ս.Պ.-ն Շ.Մ.-ի հետ ունեցած խոսակցության ժամանակ տեղեկանալով, որ նրա ծանոթներից արտերկրում բնակվող Գ.Գ.-ն մտավախություն ունի իրավաչափորեն հասանելիք զինգրքույկը առանց անձամբ ներկայանալու ստանալու հարցում, դարձյալ խաբեության եղանակով, հափշտակություն կատարելու և կաշառք տալուն դրդելու դիտավորությամբ՝ ռազմական դրության ժամանակ առաջարկել է 1.800 ԱՄՆ դոլարի դրամական միջոցներ տրամադրելու պարագայում կազմակերպել զինգրքույկի տրամադրումը, սակայն Գ.Գ.-ն զինգրքույկը ստանալու ուղղությամբ որևէ ապօրինի գործողություն չի իրականացրել:
Ս.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-255-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խարդախության փորձը), 46-44-436-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալու փորձին դրդելը) (2 դրվագ):

During Martial Law Individual Offered to Resolve Issues Related to Exemption from Conscription as well as Provision of Military ID in Exchange for Bribe
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee it was found out that in 2020 S.A. turned to the director of the recreation area, S.P., requesting the exemption of his wife’s brother from military conscription.
Particularly, during the martial law S.P. offered to exempt A.M. from military conscription in exchange for 1.000 USD, however S.A. did not agree to the offer.
In addition, during a conversation with Sh.M., S.P. learned that G.G., an acquaintance living abroad, was concerned about obtaining a military ID without appearing in person. With the intention of committing theft through deception and inducing bribery, S.P. proposed, during martial law, to organize the provision of the military ID in exchange for a monetary payment of 1,800 USD. However, G.G. did not take any unlawful actions to obtain the military ID.
Public criminal prosecution was initiated against S.P. according to the Part 1 and the Point 3 of the Part 2 of the Article 44-255, the Part 1 of the Article 46-44-436 (2 counts) of RA Criminal Code.