Ռազմական դրության ժամանակ անձը կաշառքի դիմաց առաջարկել է լուծել զորահավաքային զորակոչից ազատելու, ինչպես նաև զինգրքույկի տրամադրման հարցը
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2020 թվականին Ս.Ա.-ն դիմել է հանգստյան գոտու տնօրեն Ս.Պ.-ին՝ կնոջ եղբորը զորահավաքային զորակոչից ազատելու համար:
Մասնավորապես՝ Ս.Պ.-ն ռազմական դրության ժամանակ առաջարկել է 1.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց Ա.Մ.-ին ազատել զորահավաքային զորակոչից, սակայն Ս.Ա.-ն չի համաձայնել առաջարկին:
Բացի այդ, Ս.Պ.-ն Շ.Մ.-ի հետ ունեցած խոսակցության ժամանակ տեղեկանալով, որ նրա ծանոթներից արտերկրում բնակվող Գ.Գ.-ն մտավախություն ունի իրավաչափորեն հասանելիք զինգրքույկը առանց անձամբ ներկայանալու ստանալու հարցում, դարձյալ խաբեության եղանակով, հափշտակություն կատարելու և կաշառք տալուն դրդելու դիտավորությամբ՝ ռազմական դրության ժամանակ առաջարկել է 1.800 ԱՄՆ դոլարի դրամական միջոցներ տրամադրելու պարագայում կազմակերպել զինգրքույկի տրամադրումը, սակայն Գ.Գ.-ն զինգրքույկը ստանալու ուղղությամբ որևէ ապօրինի գործողություն չի իրականացրել:
Ս.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-255-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խարդախության փորձը), 46-44-436-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալու փորձին դրդելը) (2 դրվագ):

Во время военного положения лицо предложило за взятку решить вопрос об освобождении от призыва, а также о предоставлении военного билета
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА, было установлено, что в 2020 году С.А. обратился к директору зоны отдыха С.П., чтобы освободить брата своей жены от призыва на военную службу.
В частности, С.П. во время военного положения предложил за 1.000 долларов освободить А.М. от призыва на военную службу, однако С.А. не согласился с предложением.
Кроме того, С.П. во время разговора с Ш.М. узнав, что у одного из его знакомых, проживающего за границей, Г.Г. есть опасения по поводу получения законно доступного военного билета без явки лично, опять же путем обмана, с умыслом совершить хищение и побудить к даче взятки, во время военного положения предложил организовать выдачу военного билета в случае предоставления денежных средств в размере 1800 долларов США, однако Г.Г. не совершил никаких незаконных действий по получению военного билета.
В отношении С.П. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1, пункту 3 части 2 статьи 44-255 (покушение на мошенничество), части 1 статьи 46-44-436 (подстрекательство к даче взятки) (2 эпизода) Уголовного кодекса РА.