Որոշում է կայացվել ՀՀ ԶՈՒ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Ա.Կ.-ի նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու վերաբերյալ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ԶՈՒ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Ա.Կ.-ի կողմից իշխանությունը չարաշահելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ին՝ լուսաբացին, հակառակորդն օգտվելով մառախլապատ եղանակի պատճառով առաջացած ցածր տեսանելիությունից, Սև լճի տարածքում տեղակայված մարտական դիրքերի միջդիրքային տարածությունից հատել է ՀՀ պետական սահմանը՝ շուրջ 3-3.5կմ խորությամբ՝ հայտնվելով յուրային դիրքերի թիկունքային հատվածում և զբաղեցրել նպաստավոր բարձունքներ:
2021 թվականի մայիսի 14-16-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Ա.Կ.-ն դուրս գալով իր լիազորությունների շրջանակից, գիտակցելով, որ չունի մարտական դիրքից զինծառայողներին հանելու հրաման տալու, յուրային մարտական դիրքը հակառակորդին հանձնելու լիազորություն, օգտագործելով պաշտոնից բխող հեղինակությունը, իր զինվորական ծառայողական գործունեության հետ կապված անհիմն բանավոր հրաման է տվել մարտական դիրքերը թողնելու վերաբերյալ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ, այն է՝ մայիսի 16-ին յուրային ստորաբաժանումները դուրս են եկել մարտական դիրքերից, իսկ հակառակորդը 2021 թվականի մայիսի 17-ին դիրքավորվել է նշված մարտական դիրքերում, հրաժարվել է դուրս գալ ներխուժած հատվածներից՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից՝ վերահսկողության տակ վերցնելով տարածքի մի մասը:
Ա.Կ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 549-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (իշխանազանցությունը կամ իշխանությունը չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ռազմական գույքի, տեխնիկայի կամ այլ գույքի առանձնապես խոշոր չափերի ոչնչացում կամ վնասում կամ մարտական առաջադրանքի կամ զորավարժության կամ այլ ռազմական միջոցառման խափանում կամ այլ ծանր հետևանք):

Decision Made to Conduct Proceeding in Absentia against A.K., former First Deputy Chief of General Staff of the RA Armed Forces
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on abuse of power committed by A.K., the former First Deputy Chief of the General Staff of the RA Armed Forces was completed in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding it was found out and grounded that at dawn on May 12, 2021, taking advantage of the low visibility caused by foggy weather, the enemy crossed the RA state border in the area of Sev Lake from the inter-post space between combat positions, advancing about 3–3.5 km deep into Armenian territory, appearing in the rear of the positions and occupying advantageous heights.
Between May 14 and 16, 2021, the former First Deputy Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, exceeding his official authority and being fully aware that he had no power to issue an order to withdraw servicemen from a combat position or to surrender the own combat post to the enemy, used the authority derived from his position to issue an unfounded verbal order to abandon the combat positions. This act, through negligence, resulted in grave material consequences; namely on May 16, the units withdrew from their combat positions, and on May 17, 2021, the enemy took up positions in those combat posts, refused to leave the invaded areas of the RA sovereign territory, and took control of a part of the area.
Public criminal prosecution was initiated against A.K. according to the Point 4 of the Part 2 of the Article 549 of RA Criminal Code.