Որոշում է կայացվել ՀՀ ԶՈՒ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Ա.Կ.-ի նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու վերաբերյալ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է ՀՀ ԶՈՒ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Ա.Կ.-ի կողմից իշխանությունը չարաշահելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ին՝ լուսաբացին, հակառակորդն օգտվելով մառախլապատ եղանակի պատճառով առաջացած ցածր տեսանելիությունից, Սև լճի տարածքում տեղակայված մարտական դիրքերի միջդիրքային տարածությունից հատել է ՀՀ պետական սահմանը՝ շուրջ 3-3.5կմ խորությամբ՝ հայտնվելով յուրային դիրքերի թիկունքային հատվածում և զբաղեցրել նպաստավոր բարձունքներ:
2021 թվականի մայիսի 14-16-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ նախկին ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Ա.Կ.-ն դուրս գալով իր լիազորությունների շրջանակից, գիտակցելով, որ չունի մարտական դիրքից զինծառայողներին հանելու հրաման տալու, յուրային մարտական դիրքը հակառակորդին հանձնելու լիազորություն, օգտագործելով պաշտոնից բխող հեղինակությունը, իր զինվորական ծառայողական գործունեության հետ կապված անհիմն բանավոր հրաման է տվել մարտական դիրքերը թողնելու վերաբերյալ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ, այն է՝ մայիսի 16-ին յուրային ստորաբաժանումները դուրս են եկել մարտական դիրքերից, իսկ հակառակորդը 2021 թվականի մայիսի 17-ին դիրքավորվել է նշված մարտական դիրքերում, հրաժարվել է դուրս գալ ներխուժած հատվածներից՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից՝ վերահսկողության տակ վերցնելով տարածքի մի մասը:
Ա.Կ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 549-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (իշխանազանցությունը կամ իշխանությունը չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ռազմական գույքի, տեխնիկայի կամ այլ գույքի առանձնապես խոշոր չափերի ոչնչացում կամ վնասում կամ մարտական առաջադրանքի կամ զորավարժության կամ այլ ռազմական միջոցառման խափանում կամ այլ ծանր հետևանք):

Принято постановление о проведении удаленного производства в отношении первого заместителя бывшего начальника Генерального штаба ВС РА А.К.
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА завершено предварительное следствие уголовного производства, инициированного по факту злоупотребления властью первым заместителем бывшего начальника Генерального штаба Вооруженных сил РА А.К.
В ходе предварительного следствия уголовного производства было установлено и обосновано, что 12 мая 2021 года, на рассвете, противник, воспользовавшись плохой видимостью, вызванной туманной погодой, пересек государственную границу РА из межпозиционного пространства боевых позиций, расположенных на территории озера Севан, на глубину около 3-3,5 км, оказавшись в тылу своих позиций и заняв выгодные высоты.
В период с 14 по 16 мая 2021 года первый заместитель бывшего начальника Генерального штаба Вооруженных сил РА А.К., выйдя за рамки своих полномочий, осознавая, что у него нет полномочий отдавать приказ о выводе военнослужащих с боевой позиции, передаче своей боевой позиции противнику, используя авторитет, исходящий из должности, отдал необоснованный устный приказ об оставлении боевых позиций, связанный с его военной служебной деятельностью, что по неосторожности повлекло тяжкие материальные последствия, а именно: 16 мая свои подразделения покинули боевые позиции, а 17 мая 2021 года противник занял указанные боевые позиции, отказался покинуть захваченные участки с суверенной территории Армении, взяв под контроль часть территории.
В отношении А.К. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 2 статьи 549 Уголовного кодекса (превышение полномочий или злоупотребление властью, повлекшее по неосторожности уничтожение или повреждение военного имущества, техники или другого имущества в особо крупных размерах или срыв боевой задачи, учений или другого военного мероприятия или другие тяжкие последствия).