Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման ղեկավարների և մասնակիցների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. վերջիններս ձերբակալվել են
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված վարութային, ինչպես նաև ԱԱԾ աշխատակիցների հետ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ռ.Պ.-ն ղեկավարել է քրեական աստիճանակարգությամբ ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված անձանց միավորում:
Հիշյալ ապօրինի գործընթացի ընթացքում Ռ.Պ.-ն իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելով, մասնավոր հարցին առնչվող վեճը լուծելու համար քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամներին տվել է հանձնարարություններ, իրականացրել քրեական պարզաբանումներ՝ խմբի կազմում ընդգրկելով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ.Հ.-ին:
Վ.Բ.-ն հանդիսանալով Պ.Գ.-ի կողմից ստեղծված և ղեկավարվող քրեական աստիճանակարգությամբ ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված անձանց միավորման անդամ, տեղեկանալով մեկ անձի կողմից մյուսին 150 հզր ԱՄՆ դոլար պարտք ունենալու մասին, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ռ.Պ.-ի մոտ պարտավորություն է ստանձնել 2025 թվականի հուլիսի 20-ից մինչև 2025 թվականի հուլիսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում նշված մասնավոր հարցը անօրինական եղանակով լուծելու վերաբերյալ, սակայն խոստացված ժամանակահատվածում չի կատարել իր կողմից ստանձնած պարտավորությունը:
Ռ.Պ.-ն տեսնելով, որ տևական ժամանակ Վ.Բ.-ն չի կատարում խոստումը, իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով նշված մասնավոր հարցին լուծում տալու, միաժամանակ իր քրեական հեղինակությունը պահպանելու և ընդգծելու, իրեն տրված խոստումը չկատարելու համար պատժելու նպատակով, հանձնարարել է իր ղեկավարած խմբավորման մեկ այլ անդամ, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ.Հ.-ին՝ հաշվեհարդար տեսնել Վ.Բ.-ի հետ։
Գ.Հ.-ն կատարելով խմբավորման ղեկավար Ռ.Պ.-ի հրահանգը, վերը նշված հանցավոր նպատակներն իրագործելու համար 2025 թվականի հուլիսի 26-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում բռնություն է գործադրել Վ.Բ.-ի նկատմամբ՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Ա.Հ.-ն հանդիսանալով մեկ այլ՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Պ.Գ.-ի կողմից ստեղծված և ղեկավարվող քրեական աստիճանակարգությամբ ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված անձանց միավորման անդամ, 2025 թվականի հուլիսի 30-ին Վ.Բ.-ի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում վերջինից տեղեկանալով Ռ.Պ.-ի հետ առկա վեճի մասին՝ այդ մասին հայտնել է Պ.Գ.-ին:
Այնուհետև, Պ.Գ.-ն Ռ.Պ.-ի և Վ.Բ.-ի միջև առաջացած վեճը հարթելու, այդ կերպ իր և իր ղեկավարած խմբավորման քրեական հեղինակությունը բարձր պահելու նպատակով 2025 թվականի օգոստոսի 20-ին Երևան քաղաքում գտնվող իր հավաքատեղիում հանդիպել է Վ.Բ.-ի հետ:
Հանդիպման ընթացքում վերջիններիս միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Վ.Բ.-ի կողմից վճարվելիք 150 հզր ԱՄՆ դոլար գումարը 70-ից 80 հազար ԱՄՆ դոլարով նվազեցնելու վերաբերյալ:
Բացի այդ, Վ.Բ.-ն գործարարներից մեկի կողմից Հրազդան քաղաքի բնակչին որպես պարտք առաջացած ընդհանուր 25 մլն ՀՀ դրամ գումարը օրենքով չնախատեսված եղանակով, անօրինական օգուտի՝ վարձատրության դիմաց վերադարձնելու նպատակով պահանջել է, որպեսզի վերջինս վերադարձնի այն:
Արդյունքում, գործարարը Հրազդան քաղաքի բնակչին է փոխանցել պարտքից 3 մլն 700 հզր ՀՀ դրամ, որից 2 մլն ՀՀ դրամը բնակիչը նույն օրը փոխանցել է Վ.Բ.-ին՝ որպես անօրինական օգուտ:
Բացի այդ, Վ.Բ.-ն Ա.Մ.-ի կողմից այլ անձին պարտք եղած 34 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի վերադարձը կազմակերպելու նպատակով, Ա.Մ.-ի հետ զրուցելու պատրվակով, վերջինիս հրավիրել է իր բնակության հասցե, որտեղ որպես իր նպատակին հասնելու միջոց՝ տևական ժամանակ բռնություն է գործադրել նրա նկատմամբ, որպեսզի գումարը փոխանցի իրեն:
Ի վերջո, ընդառաջ գնալով Ա.Մ.-ի խնդրանքներին՝ Վ.Բ.-ն թույլատրել է, որպեսզի նա հեռանա իր բնակության վայրից՝ պայմանով, որ երկու օրվա ընթացքում կմարի պարտքը:
2025 թվականի նոյեմբերի 19-ին Ռ.Պ.-ի, Պ.Գ.-ի, Գ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ տալը կամ ստանալը կամ պահպանելը), 323-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելը կամ ղեկավարելը), իսկ Ա.Հ.-ի և Վ.Բ.-ի նկատմամբ՝ 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելը կամ ներգրավելը):
Նույն օրը դատարան ներկայացնելու նպատակով վերջիններս ձերբակալվել են:
2025 թվականի նոյեմբերի 20-ին համաժամանակյա խուզարկություններ են կատարվել մեղադրյալների և վերջիններիս հետ փոխկապակցված 10 անձանց բնակարաններում:

Возбуждено публичное уголовное преследование в отношении главарей и участников банды, носящей криминальную субкультуру: последние были арестованы
В результате процессуальных, а также оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых с сотрудниками СНБ, в ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, было установлено, что Р. П., имеющий высший статус в уголовной иерархии, руководил объединением лиц, наделенных криминальной иерархией и межличностными иерархическими отношениями.
В ходе упомянутого незаконного процесса Р.П., используя свое незаконное влияние, для разрешения спора, связанного с частным вопросом, дал поручения членам группировки, принадлежащей к криминальной субкультуре, провел уголовные разъяснения, включив в состав группы Г.А., имеющего высший статус в криминальной иерархии.
В.Б., будучи членом объединения лиц, наделенных криминальной иерархией и межличностными иерархическими отношениями, созданного и управляемого П.Г., узнав о долге одного лица другому в размере 150 тыс. долларов США, перед Р. П., имеющего высший статус криминальной иерархии, взял на себя обязательство разрешить указанный частный вопрос незаконным путем в период с 20 по 25 июля 2025 г., но не выполнил взятое на себя обязательство в течение обещанного периода.
Р.П., увидев, что в течение длительного времени В.Б. не выполняет обещание, с целью решения указанного частного вопроса путем использования своего незаконного влияния, в то же время сохранения и усиления своего криминального авторитета, наказания за невыполнение данного ему обещания, поручил другому члену возглавляемой им группировки, имеющему высший статус в уголовной иерархии, Г.А., увидеть расправу над В.Б.
Г.А., выполнив поручение главаря группировки Р.П., в период с 26 по 30 июля 2025 года в целях достижения вышеуказанных преступных целей, применил насилие в отношении В.Б., причинив телесные повреждения.
А.А., являясь другим членом объединения лиц, наделенных криминальной иерархией и межличностными иерархическими отношениями, созданного и управляемого П.Г., 30 июля 2025 года, во время телефонного разговора с В.Б., узнав от последнего о существующем споре с Р.П., сообщил об этом П.Г.
Затем, П.Г., чтобы урегулировать спор, возникший между Р.П. и В.Б., и, таким образом, сохранить свой высокий криминальный авторитет и возглавляемой им группировки, 20 августа 2025 года встретился с В. Б. на своем месте сбора в городе Ереван.
В ходе встречи между последними была достигнута договоренность о снижении суммы в размере 150 тыс. долларов США, подлежащей выплате В.Б., с 70 до 80 тыс. долларов США.
Кроме того, с целью возврата долга в размере 25 млн драмов РА одним предпринимателем жителю города Раздан, в обмен на незаконную выгоду – вознаграждение, В.Б. потребовал вернуть указанную сумму. В результате предприниматель перечислил жителю города Раздан 3 млн 700 тыс. драмов РА, из которых 2 млн драмов житель в тот же день передал В.Б. в качестве незаконной выгоды. Кроме того, В.Б., с целью организации возврата суммы в размере 34 тыс. долларов США, причитающейся другому лицу со стороны A.М., под предлогом разговора В.Б. пригласил последнего по адресу его проживания, где в качестве средства достижения своей цели в течение длительного времени применял к нему насилие, чтобы перевести ему деньги. В конце концов, идя навстречу А.М., В.Б. разрешил ему покинуть его место жительства при условии, что он выплатит долг в течение двух дней.
19 ноября 2025 г., в отношении Р.П., П.Г., Г.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 322 (присвоение, получение или сохранение высшего статуса в уголовной иерархии), по пункту 5 части 2 статьи 323 (создание или руководство группировкой, носящей криминальную субкультуру), а в отношении А.А. и В.Б. – по части 1 статьи 324 (участие или вовлечение в преступную субкультурную группировку) Уголовного кодекса.
В тот же день с целью представления в суд последние были задержаны.
20 ноября 2025 года были проведены одновременные обыски в квартирах обвиняемых и 10 лиц, связанных с последними.