Ավարտվել է 2025 թվականի օգոստոսի 9-ին Վանաձորում սպանության փորձի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի օգոստոսի 9-ին Վանաձոր քաղաքում կողմերի միջև տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ Մ.Կ.-ն իր մոտ գտնվող կտրող-ծակող առարկայով հարվածներ է հասցրել Կ.Բ.-ի կրծքավանդակի և պարանոցի շրջանին՝ առողջությանը պատճառելով ծանր մարմնական վնասվածք, որից հետո Ն.Բ.-ն ապօրինի կերպով ձեռք բերված հրազենի գործադրմամբ կրակոցներ է արձակել Մ.Կ.-ի և Է.Բ.-ի ուղղությամբ:
Ն.Բ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 6-րդ կետերով (առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը), 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 8-րդ կետերով (առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը) և Մ.Կ.-ի նկատմամբ՝ 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության փորձը):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Murder Attempt Committed in Vanadzor on August 9, 2025 Completed
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee, apparent factual data were obtained on the allegation that on August 9, 2025 during the argument between the parties that took place in Vanadzor, M.K. hit K.B. for several times with a cutting-piercing item he had, on his chest and neck, causing heavy damage to his health. After it N.B. fired shots in the direction of M.K. and E.B. from a firearm procured illegally.
Public criminal prosecution was initiated against N.B. according to the Points 4 and 6 of the Part 2 of the Article 166, the Points 6 and 8 of the Part 2 of the Article 167 and the Part 1 of the Article 335 of RA Criminal Code, and against M.K. – according to the Part 1 of the Article 44-155 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against one person, and home detention against the other.