Անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և համակարգչային հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է երկու անձի մասով
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում ավարտվել է անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը 2 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ և օտարազգի մի խումբ քաղաքացիներ 2024 թվականի նոյեմբերին ստեղծել և մինչև 2025 թվականի հուլիսի 1-ը ղեկավարել են անդրազգային հանցավոր կազմակերպություն, որի շրջանակում ապօրինի գործունեությունը քողարկելու, հարկերից խուսափելու, հանցավոր եղանակով ձեռք բերված ֆինանսական միջոցների ծագման աղբյուրը թաքցնելու նպատակով իրավաբանական անձանց գրանցման իրավասու մարմնում ինչպես իրենց, այնպես էլ այլ անձանց անուններով գրանցել են մի շարք ընկերություններ և ներգրավել են կազմակերպության բազմաթիվ անդամների:
Հանցավոր կազմակերպության ղեկավարները անդամների գործողությունները ղեկավարելու և համակարգելու նպատակով ստեղծել են բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք և կատարել մասնագիտացման վրա հիմնված դերաբաշխում, մշակել են վարքագծի և արգելքների ներխմբային նորմեր և հետևել դրանց պահպանմանը, ներդրել են հանցագործությունների կատարման հստակ և մանրակրկիտ մտածված մեխանիզմեր՝ ուղղորդելով քայլերի հաջորդականությունը:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները ներկայանալով տարբեր կեղծանուններով և հանդես գալով իբր իրավաբան, միջազգային ընկերությունների, կրիպտոհարթակների ներկայացուցիչ, ֆինանսական պատասխանատու, վարձակալված տարածքներից կատարել են իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված համակարգչային հափշտակություններ։
Նախաքննության ընթացքում մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (hանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):
Հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, իսկ մասնակցի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated on Money Laundering and Theft by Means of Computer in Particularly Large Amount Committed by Transnational Criminal Organization Completed on Two Individuals’ Part
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on money laundering and theft by means of computer in particularly large amount committed by transnational criminal organization was completed on the part of two individuals in the Department for Investigation of Cybercrime and High Technology Crime of General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation it was found out that a group of citizens of the RA and foreign nationals, in November 2024, established and, until July 1, 2025, led a transnational criminal organization. Within its framework, with the aim of concealing illegal activities, evading taxes, and hiding the source of financial resources obtained through criminal means, they registered a number of companies with the authority authorized to register legal entities, both in their own names and in the names of other persons, and involved numerous members of the organization.
The leaders of the criminal organization, for the purpose of directing and coordinating the actions of the members, established a multi-tier hierarchical structure and implemented a role distribution based on specialization, developed internal norms of conduct and prohibitions and ensured their observance, and introduced clear and meticulously devised mechanisms for the commission of crimes, guiding the sequence of actions.
Members of the criminal organization, presenting themselves under various aliases and posing as lawyers, representatives of international companies and crypto platforms, and financial officers, carried out thefts by means of computer envisaged in their intent from rented premises.
During the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against one person according to the Part 1 of the Article 318 and the Points 1 and 3 of the Part 3 of the Article 257 of RA Criminal Code, against one person according to the Part 1 of the Article 319 and the Points 1 and 3 of the Part 3 of the Article 257 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against the leader of the criminal organization, home detention against the member.