Անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և համակարգչային հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է երկու անձի մասով
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում ավարտվել է անդրազգային հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը 2 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ և օտարազգի մի խումբ քաղաքացիներ 2024 թվականի նոյեմբերին ստեղծել և մինչև 2025 թվականի հուլիսի 1-ը ղեկավարել են անդրազգային հանցավոր կազմակերպություն, որի շրջանակում ապօրինի գործունեությունը քողարկելու, հարկերից խուսափելու, հանցավոր եղանակով ձեռք բերված ֆինանսական միջոցների ծագման աղբյուրը թաքցնելու նպատակով իրավաբանական անձանց գրանցման իրավասու մարմնում ինչպես իրենց, այնպես էլ այլ անձանց անուններով գրանցել են մի շարք ընկերություններ և ներգրավել են կազմակերպության բազմաթիվ անդամների:
Հանցավոր կազմակերպության ղեկավարները անդամների գործողությունները ղեկավարելու և համակարգելու նպատակով ստեղծել են բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք և կատարել մասնագիտացման վրա հիմնված դերաբաշխում, մշակել են վարքագծի և արգելքների ներխմբային նորմեր և հետևել դրանց պահպանմանը, ներդրել են հանցագործությունների կատարման հստակ և մանրակրկիտ մտածված մեխանիզմեր՝ ուղղորդելով քայլերի հաջորդականությունը:
Հանցավոր կազմակերպության անդամները ներկայանալով տարբեր կեղծանուններով և հանդես գալով իբր իրավաբան, միջազգային ընկերությունների, կրիպտոհարթակների ներկայացուցիչ, ֆինանսական պատասխանատու, վարձակալված տարածքներից կատարել են իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված համակարգչային հափշտակություններ։
Նախաքննության ընթացքում մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը), մեկ անձի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (hանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը) և 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակությունը):
Հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, իսկ մասնակցի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:

Завершено предварительное следствие в отношении двух лиц по уголовному производству, инициированному по факту совершения отмывания денег и компьютерного хищения в особо крупных размерах транснациональной преступной организацией
В Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие в отношении двух лиц по уголовному производству, инициированному по факту отмывания денег в особо крупных размерах и совершения компьютерного хищения в особо крупных размерах транснациональной преступной организацией.
В ходе предварительного следствия было установлено, что группа граждан Армении и иностранных граждан в ноябре 2024 года создали и до 1 июля 2025 года руководили транснациональной преступной организацией, в рамках которой с целью сокрытия незаконной деятельности, уклонения от уплаты налогов, сокрытия источника финансовых средств, полученных преступным путем, зарегистрировали ряд компаний как на свои, так и на имена других лиц в компетентном органе регистрации юридических лиц и вовлекли в нее множество участников.
Лидеры преступной организации создали многоуровневую иерархическую структуру для управления и координации действий членов и распределения ролей на основе специализации, разработали внутригрупповые нормы поведения и запретов и следили за их соблюдением, внедрили четкие и тщательно продуманные механизмы совершения преступлений, определяющие последовательность шагов.
Члены преступной организации, представляясь под разными псевдонимами и выдавая себя за юриста, представителя международных компаний, криптоплатформ, финансового ответственного, совершили компьютерные хищения, включенные в их умысел.
В ходе предварительного следствия в отношении одного лица было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 318 Уголовного кодекса (создание или руководство преступной организацией) и пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257 (компьютерное хищение преступной организацией в особо крупных размерах), в отношении одного лица - по части 1 статьи 319 (участие в преступной организации) и пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257 (компьютерное хищение в особо крупных размерах преступной организацией).
В отношении главы преступной организации в качестве меры пресечения был применен арест, а в отношении участника - домашний арест.