Վերականգնվել է պետությանը պատճառված 182․5 մլն դրամի վնասը․ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՍՊ ընկերության կողմից հարկեր չվճարելու նպատակով հարկման օբյեկտը թաքցնելու և հարկային մարմին ներկայացրած հարկային հաշվարկներում խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու հետևանքով պետությանը պատճառվել է 182 մլն 532 հզր 894 ՀՀ դրամի վնաս, որից 58 մլն 799 հզր 208 ՀՀ դրամի վնասը պատճառվել է ՓԲ ընկերության աշխատակիցներ Ս․Մ․-ի և Գ․Ե-ի օժանդակությամբ։
Բացի այդ, Ս․Մ․-ն և Գ․Ե․-ն նախնական համաձայնությամբ Գ․Գ․-ից և Հ․Ա․-ից ստացել են ընդհանուր՝ 1 մլն 710 հզր ՀՀ դրամ կաշառք, ինչպես նաև չարաշահելով իրենց ծառայողական լիազորությունները՝ 61 մլն 52 հզր 356 ՀՀ դրամի չափով գույքային վնաս են պատճառել ընկերությանը:
Նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված 182 մլն 532 հզր 894 ՀՀ դրամ վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Ս․Մ․-ի և Գ․Ե․-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ Քրեական օրենսգրքի 46-290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելուն օժանդակելը), 272-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալը՝ իր կամ իր մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար) և 277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս), Գ․Գ․-ի և Հ․Ա․-ի նկատմամբ՝ 273-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ մասնավոր ոլորտում կաշառք տալը՝ իր կամ իր մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար)։

Возмещен ущерб в размере 182․5 млн драмов, причиненный государству․ предварительное следствие по уголовному производству завершено
В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, проведенных Главным управлением по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА, было установлено, что в результате сокрытия объекта налогообложения со стороны ООО с целью неуплаты налогов и внесения искаженных данных в налоговые расчеты, представленные в налоговый орган, государству был причинен ущерб в размере 182 млн 532 тыс. 894 драмов РА, из которых 58 млн 799 тыс. 208 драмов был причинен при содействии сотрудников ЗАО С.М. и Г.Е.
Кроме того, С. М. и Г. Е. по предварительному сговору получили от Г. Г. и А. А. в общей сложности взятку в размере 1 млн 710 тыс. драмов РА, а также, злоупотребляя своими служебными полномочиями, нанесли компании имущественный ущерб в размере 61 млн 52 тыс. 356 драмов РА.
В ходе предварительного следствия полностью был возмещен ущерб в размере 182 млн 532 тыс. 894 драмов, причиненный государству.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении С. М. и Г. Е. было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1, 2 части 3 статьи 46-290 Уголовного кодекса (содействие в неуплате налогов, пошлин или других платежей в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору), пунктам 1, 3 части 2 статьи 272 (получение взятки в частном секторе группой лиц по предварительному сговору для попустительства или покровительства или иного незаконного действия или бездействия в пользу него либо указанного им лица) и пунктам 2, 3 части 2 статьи 277 (злоупотребление служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием группой лиц по предварительному сговору в частной сфере, повлекшее причинение имущественного ущерба в особо крупных размерах), в отношении Г.Г. и А.А. - по пунктам 1, 3 части 2 статьи 273 (дача взятки группой лиц по предварительному сговору в частной сфере для покровительства или попустительства или иного незаконного действия или бездействия в свою пользу или в пользу указанного им лица).