Բացահայտվել է նոր «զանգերի կենտրոն», հայտնաբերվել է հանցավոր ճանապարհով ստացված 80 հզր դոլար գումար
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների վարչությունում Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման հիման վրա 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու կամ ղեկավարելու, հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու և առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հանցավոր կազմակերպության կողմից տիրապետվող, կազմակերպության կարիքների համար ծառայող «զանգերի կենտրոնում», ինչպես նաև այդ կազմակերպությունում գործունեություն ծավալած անձանցից մեկի բնակարանում ԱԱԾ Երևանի քաղաքային վարչության ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել է առերևույթ հանցավոր ճանապարհով ստացված շուրջ 80 հզր ԱՄՆ դոլարը գերազանցող գումար, ոսկյա զարդեր, համակարգիչներ, տվյալների կրիչներ, աշխատանքային բջջային հեռախոսներ՝ տեսախցիկների հատվածները տեխնիկական միջամտությամբ փակված վիճակում, բազմաթիվ վիրտուալ հեռախոսահամարների ցանկեր, զանգերի սցենարներ, զոհերի հետ իրականացված տարբեր մեսինջերային նամակագրություններ, ինչպես նաև զոհերի անձնագրերի լուսանկարներ և անձնական տվյալներ։
Առգրավվել են հափշտակությունների չափերի վերաբերյալ կազմված թվային հաշվետվություններ, կազմակերպության անդամների դերաբաշխման աղյուսակներ, ինչպես նաև հարյուրավոր կրիպտոդրամապանակների գաղտնաբառեր, հաշիվներ և փոխանցումների մանրամասներ:
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է՝ հանցավոր կազմակերպության ղեկավարների և անդամների ինքնությունը պարզելու, նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Раскрыт новый «колл-центр», обнаружена сумма в размере 80 тысяч долларов, полученная преступным путем
На основании сообщения, полученного от Службы национальной безопасности в Управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений, совершенных в сфере высоких технологий Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, 12 декабря 2025 года по факту создания или руководства преступной организацией, участия в преступной организации и совершения компьютерного хищения в особо крупных размерах было инициировано уголовное производство.
В результате крупномасштабных оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных в ходе предварительного следствия уголовного производства совместно с сотрудниками Ереванского городского управления СНБ, в «колл-центре», обслуживающем нужды организации, а также в квартире одного из лиц, осуществлявших деятельность в этой организации, были обнаружены и изъяты сумма, превышающая 80 тысяч долларов США, полученные преступным путем, золотые украшения, компьютеры, носители данных, рабочие мобильные телефоны с камерами видеонаблюдения, заблокированными из-за технического вмешательства, многочисленные списки виртуальных телефонных номеров, сценарии звонков, различная переписка в мессенджерах с жертвами, а также фотографии и личные данные паспортов потерпевших.
Были изъяты цифровые отчеты о размерах хищений таблицы распределения ролей членов организации, а также пароли, учетные записи и данные о переводах сотен криптокошельков.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается для установления личностей руководителей и членов преступной организации, дачи уголовно-правовой оценки их действиям.