Լոռու մարզում կանխվել է վրեժխնդրության շարժառիթով պլանավորված սպանությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 20-ին մարզի բնակիչ Հ․Տ․-ն ընկերոջ՝ Ս․Կ․-ի հետ խմբի կազմում, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, ծագած վիճաբանության ժամանակ ձեռքերով և ոտքերով, ապա նաև կտրող-ծակող գործիքով հարվածներ են հասցրել անչափահաս Ռ․Գ․-ի մարմնի տարբեր մասերին՝ դիտավորությամբ նրա առողջությանը պատճառելով կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր մարմնական վնասվածքներ:
Այնուհետև, դեպքից որոշ ժամանակ անց Ռ․Գ․-ն ընկերոջ՝ Ա․Թ․-ի հետ խմբի կազմում, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, վրեժխնդիր լինելու նպատակով, պլանավորել և նախապատրաստել են հաշվեհարդար տեսնել, այն է՝ սպանել Հ․Տ․-ին և Ս․Կ․-ին։
Մասնավորապես՝ նախաքննության շրջանակում հիմնավորվել է, որ Ռ․Գ․-ն զրուցելու պատրվակով պետք է հանդիպեր Հ․Տ․-ին և Ս․Կ․-ին, իսկ Ա․Թ․-ն սպասեր նախապես ընտրված թաքստոցում, որից հետո վերջինս պետք է դուրս գար թաքստոցից և Ռ․Գ․-ի հետ միասին նախապես վերցված հրազեններով սպանեին նրանց, ապա ընտրված երթուղով դիմեին փախուստի և թաքնվեին նախապես պլանավորած վայրում, սակայն հանցագործությունը կանխվել է Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների, ինչպես նաև՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության մարզային վարչության աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում:
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է նաև, որ Ռ․Գ․-ն սույն թվականի սեպտեմբերին, մարմնական վնասվածք պատճառելու ուղղակի դիտավորությամբ, դանակով հարվածներ է հասցրել անչափահաս Դ․Մ․-ի մարմնի տարբեր մասերին՝ նրա առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս:
Ռ․Գ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության նախապատրաստություն), 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 8-րդ կետերով (անչափահասի նկատմամբ, զենքի կամ մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը), Ա․Թ․-ի նկատմամբ՝ 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստությունը)։
Ս․Կ․-ի, Հ․Տ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից անչափահասի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը)։

Planned Murder Motivated by Revenge Prevented in Lori Region
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee it was found out that on September 20, 2025 H.T., a resident of the region in a group with his friend S.K., during the argument, complementing each other’s actions, hit the minor R.G. with hands and feet, then also with a cutting-piercing item on diufferent parts of his body, willfully causing heavy bodily damages threatening to life.
Then, a while after the incident, R.G., together with his friend A.T., acting as a group and complementing each other’s actions, planned and prepared to revenge, namely to kill H.T. and S.K.
Particularly, within the framework of the preliminary investigation it was grounded that R.G. was to meet H.T. and S.K. under the pretext of talking, and A.T. was to wait in a pre-selected hiding place, after which the latter was to come out of the hiding place and kill them together with R.G. with the firearms taken in advance then they were to flee along the chosen route and hide in a pre-planned location. However, the crime was prevented due to the large-scale investigative actions, as well as measures taken jointly with the officers of the Police Regional Department of the RA Ministry of Internal Affairs within the framework of the criminal proceeding initiated in Lori Regional Investigative Department of the Investigative Committee.
Besides, in the course of the preliminary investigation it was also grounded that in September, 2025, with the intent to cause bodily injury, R.G. stabbed minor D.M. on different parts of his body, causing damage of medium gravity to his health.
Public criminal prosecution was initiated against R.G. according to the Part 1 of the Article 43-155, the Points 4 and 8 of the Part 2 of the Article 167 of RA Criminal Code, against A.T. according to the Point 8 of the Part 2 of the Article 43-155 of RA Criminal Code.
Public criminal prosecution was initiated against S.K. and H.T. according to the Points 2 and 5 of the Part 2 of the Article 166 of RA Criminal Code.