Լոռու մարզում կանխվել է վրեժխնդրության շարժառիթով պլանավորված սպանությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 20-ին մարզի բնակիչ Հ․Տ․-ն ընկերոջ՝ Ս․Կ․-ի հետ խմբի կազմում, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, ծագած վիճաբանության ժամանակ ձեռքերով և ոտքերով, ապա նաև կտրող-ծակող գործիքով հարվածներ են հասցրել անչափահաս Ռ․Գ․-ի մարմնի տարբեր մասերին՝ դիտավորությամբ նրա առողջությանը պատճառելով կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր մարմնական վնասվածքներ:
Այնուհետև, դեպքից որոշ ժամանակ անց Ռ․Գ․-ն ընկերոջ՝ Ա․Թ․-ի հետ խմբի կազմում, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, վրեժխնդիր լինելու նպատակով, պլանավորել և նախապատրաստել են հաշվեհարդար տեսնել, այն է՝ սպանել Հ․Տ․-ին և Ս․Կ․-ին։
Մասնավորապես՝ նախաքննության շրջանակում հիմնավորվել է, որ Ռ․Գ․-ն զրուցելու պատրվակով պետք է հանդիպեր Հ․Տ․-ին և Ս․Կ․-ին, իսկ Ա․Թ․-ն սպասեր նախապես ընտրված թաքստոցում, որից հետո վերջինս պետք է դուրս գար թաքստոցից և Ռ․Գ․-ի հետ միասին նախապես վերցված հրազեններով սպանեին նրանց, ապա ընտրված երթուղով դիմեին փախուստի և թաքնվեին նախապես պլանավորած վայրում, սակայն հանցագործությունը կանխվել է Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների, ինչպես նաև՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության մարզային վարչության աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում:
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է նաև, որ Ռ․Գ․-ն սույն թվականի սեպտեմբերին, մարմնական վնասվածք պատճառելու ուղղակի դիտավորությամբ, դանակով հարվածներ է հասցրել անչափահաս Դ․Մ․-ի մարմնի տարբեր մասերին՝ նրա առողջությանը պատճառելով միջին ծանրության վնաս:
Ռ․Գ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանության նախապատրաստություն), 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 8-րդ կետերով (անչափահասի նկատմամբ, զենքի կամ մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը), Ա․Թ․-ի նկատմամբ՝ 43-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից սպանության նախապատրաստությունը)։
Ս․Կ․-ի, Հ․Տ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից անչափահասի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը)։

В Лорийском марзе предотвращено убийство, спланированное из мести
В ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного Следственным управлением Лорийского марза Следственного комитета РА, было установлено, что 20 сентября 2025 года житель марза А. Т. вместе со своим другом С. К., в составе группы, дополняя действия друг друга, во время возникшей ссоры, руками и ногами, а затем колюще-режущим предметом нанесли удары по различным частям тела несовершеннолетнего Р. Г., умышленно причинив его здоровью тяжкие телесные повреждения, угрожающие жизни.
Затем, через некоторое время после инцидента, Р. Г. вместе со своим другом А. Т. в составе группы, дополняя действия друг друга, с целью мести спланировали и подготовили расправу, а именно убийство А. Т. и С. К.
В частности, в рамках предварительного следствия было обосновано, что Р.Г., под предлогом разговора, должен был встретиться с А.Т. и С.К., а А.Т. ждать в заранее выбранном укрытии, после чего последний должен был выйти из укрытия и вместе с Р. Г. убить их заранее подобранным огнестрельным оружием, затем скрыться по выбранному маршруту и скрыться в заранее спланированном месте, однако преступление было предотвращено в результате крупномасштабных следственных действий, осуществленных Следственным управлением Лорийского марза Следственного комитета, в рамках инициированного уголовного производства, а также мероприятий, предпринятых совместно с сотрудниками управления марза полиции МВД РА.
Кроме того, в ходе предварительного следствия также было обосновано, что Р. Г. в сентябре этого года с прямым умыслом на причинение телесных повреждений, нанес ножевые ранения различным частям тела несовершеннолетнего Д. М., причинив его здоровью повреждения средней тяжести.
В отношении Р. Г. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 43-155 Уголовного кодекса (приготовление к убийству), пунктам 4 и 8 части 2 статьи 167 (причинение средней тяжести вреда здоровью с применением оружия или предмета, заранее подготовленного или приспособленного для причинения телесных повреждений), в отношении А. Т. - по пункту 8 части 2 статьи 43-155 Уголовного кодекса (приготовление к убийству группой лиц).
В отношении С. К., А. Т. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 166 Уголовного кодекса (причинение тяжкого вреда здоровью несовершеннолетнего группой лиц).
В отношении С. К. в качестве меры пресечения был применен арест, а в отношении А. Т. - домашний арест.