Բացահայտվել է զինվորական հաշմանդամություն ունեցող անձանցից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն և հափշտակության փորձ կատարած հանցավոր խումբ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ՀՀ ՆԳՆ քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ծառայողների հետ համատեղ իրականացված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ «Զինվորի կողքին» ռազմահայրենասիրական հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Ա.Թ.-ն ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկի վարորդ-տեխնիկ Տ.Ղ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ՝ զինվորական հաշմանդամություն ունեցող մի շարք անձանց «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի անվան շահարկմամբ խաբեությամբ հայտնել են, իբր կարող են 39-42 մլն ՀՀ դրամի օգնություն ստանալ, որի դիմաց պահանջել են հիշյալ գումարի 10 տոկոսի չափով կանխավճար։
Այնուհետև, Ա.Թ.-ն և Տ.Ղ.-ն 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում ձեռքը կորցրած Մ.Հ.-ից հիշյալ պատրվակով պահանջել և 2025 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3 մլն 800 հզր ՀՀ դրամ, որը խարդախությամբ հափշտակել են:
Բացի այդ, հանցավոր խմբի անդամները համանման եղանակով փորձել են գումար հափշտակել նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած Ռ.Գ.-ից և Ա.Ա.-ից, սակայն դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցագործությունն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում չեն կարողացել իրագործել, քանի որ վերջիններս հրաժարվել են գումար փոխանցել նրանց:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են բազմաթիվ քննչական և վարութային գործողություններ, այդ թվում՝ միաժամանակյա խուզարկություններ շուրջ մեկ տասնյակ հասցեներում:
Ա.Թ.-ի և Տ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության փորձ):
Նրանցից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, մյուսի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:
Դեպքի բոլոր հանգամանքները, տուժողների ամբողջական շրջանակը, ինչպես նաև Ա.Թ.-ի և Տ.Ղ.-ի հետ հանցավոր համաձայնություն ձեռք բերած մյուս անձանց ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ նախաքննությունը շարունակվում է:

Раскрыта преступная группа, совершившая хищение в особо крупных размерах у лиц с военной инвалидностью и попытку хищения
В рамках уголовного производства, инициированного Отделом по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА, в результате широкомасштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных совместно со служащими Главного управления уголовной полиции МВД РА, было установлено, что заместитель председателя военно-патриотической общественной организации “Рядом с солдатом” А.Т., по предварительному сговору с водитель-техником одной из воинских частей Министерства обороны РА Т.К., манипулируя именем благотворительного фонда “Мой шаг”, путем обмана сообщили ряду лиц с военной инвалидностью, что якобы они могут получить помощь в размере 39-42 млн драмов РА, за что потребовали предоплату в размере 10% от указанной суммы.
Затем, А.Т. и Т.К. под упомянутым предлогом потребовали от М.А., потерявшего руку в 44-дневной войне 2020 года, и 20 декабря 2025 года получили сумму в особо крупных размерах - 3 млн 800 тыс. драмов РА, которые были похищены путем мошенничества.
Кроме того, члены преступной группы аналогичным образом пытались похитить деньги и у Р. Г. и А.А., которые получили ранение во время 44-дневной войны, но преступление, включенное в их умысел, не смогли совершить по независящим от их воли обстоятельствам, поскольку последние отказались передать им деньги.
В ходе предварительного следствия было проведено множество следственных и процессуальных действий, в том числе одновременные обыски по десятку адресов.
В отношении А.Т. и Т.К. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 44-255 Уголовного кодекса (покушение на мошенничество в особо крупных размерах).
В отношении одного из них в качестве меры пресечения был применен арест, в отношении другого - домашний арест.
Продолжается предварительное следствие по установлению всех обстоятельств происшествия, полного круга потерпевших, а также личностей других лиц, вступивших в преступный сговор с А.Т. и Т.К.