ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը հանդիպել է Հնդկաստանի դեսպանին և Հնդկաստանում վերապատրաստում անցած քննիչներին
2026 թվականի մարտի 3-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը հանդիպել է Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Քննչական կոմիտեի 15 քննիչները, ովքեր 2026 թվականի փետրվարի 16-27-ը Հնդկաստանի տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության (ITEC) ծրագրի շրջանակում Գուջարաթ նահանգի Գանդինագար քաղաքում գտնվող Ազգային դատաբժշկական գիտությունների համալսարանում մասնակցել են «Փողերի լվացման դեմ պայքարի, թվային հետախուզություն և կրիպտոարժույթ» խորագրով դասընթացին:
Քննչական կոմիտեի նախագահը կարևորել է վերապատրաստման արդյունքում մասնակիցների ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները, հատկապես՝ փողերի լվացման դեմ պայքարի, թվային հետախուզության, կրիպտոարժույթների հետ կապված հանցագործությունների բացահայտման ոլորտներում՝ համարելով կարևոր ներդրում Քննչական կոմիտեի կարողությունների զարգացման գործում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել դասընթացին մասնակցած քննիչներին անձամբ հանդիպելու, նրանց կարծիքներն ու տպավորությունները լսելու հնարավորության համար:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2025 թվականի հուլիսի 23-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի և Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհայիի միջև տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն մասնագիտական կարողությունների զարգացման և փորձի փոխանակման նպատակով վերապատրաստումներ կազմակերպելու ուղղությամբ:
Արթուր Պողոսյանը բարձր գնահատելով Հնդկաստանի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը և դեսպանի անձնական ներգրավվածությունն ու ներդրումը հայ-հնդկական իրավապահ համագործակցության զարգացման գործընթացում՝ Նիլակշի Սահա Սինհային պարգևատրել է Քննչական կոմիտեի «Պատվավոր գործընկեր» մեդալով:

Председатель Следственного комитета РА встретился с Послом Индии и следователями, прошедшими переподготовку в Индии
3 марта 2026 года председатель Следственного комитета РА Артур Погосян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Индии в Армении Нилакши Саха Сингха.
На встрече также присутствовали 15 следователей Следственного комитета, которые 16-27 февраля 2026 года в рамках Программы индийского технического и экономического сотрудничества (ITEC) в Национальном университете судебных наук в городе Гандинагар штата Гуджарат, приняли участие в курсе на тему «Борьба с отмыванием денег, цифровая разведка и криптовалюта».
Председатель Следственного комитета подчеркнул важность знаний и навыков, приобретенных участниками в результате обучения, особенно в области борьбы с отмыванием денег, цифровой разведки, раскрытия преступлений, связанных с криптовалютами, считая это важным вкладом в развитие потенциала Следственного комитета.
Посол поблагодарил за возможность лично встретиться со следователями, участвовавшими в переподготовке, услышать их мнения и впечатления.
Напомним, что еще 23 июля 2025 года в ходе встречи между председателем Следственного комитета РА Артуром Погосяном и Чрезвычайным и Полномочным Послом Индии в Армении Нилакши Саха Сингха была достигнута договоренность об организации переподготовки с целью развития профессиональных навыков и обмена опытом.
Артур Погосян, высоко оценив поддержку, оказываемую Индией, а также личное участие и вклад посла в процесс развития армяно-индийского правоохранительного сотрудничества, наградил Нилакши Саха Сингха медалью «Почетный партнер» Следственного комитета.