Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանցից մեկը պահանջել է 250 հզր դոլար անօրինական օգուտ, մյուսը՝ հարկադրել է սուտ ցուցմունք տալ. քրեական վարույթի նախաքննություն ավարտվել է
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ.Մ.-ի կողմից քաղաքացուց 250 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի չափով անօրինական օգուտ պահանջելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ս.Հ.-ն իր ընկեր Ա.Հ․-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ ծանր մարմնական վնասվածքներ ստացած, բժշկական կենտրոնում բուժօգնություն ստացող Ռ.Գ․-ին հարկադրել է սուտ ցուցմունք տալ:
Մասնավորապես՝ Ս.Հ․-ն և Ա.Հ․-ն հոգեբանական հարկադրանքի գործադրմամբ՝ Ռ.Գ․-ից պահանջել են նախաքննություն իրականացնող մարմնին չհայտնել դեպքի իրական հանգամանքների և մասնակիցների մասին տվյալներ, ավելին՝ սուտ ցուցմունք տալ, այն է՝ վարույթն իրականացնող մարմնին քննության ճիշտ ուղուց շեղելու նպատակով վիճաբանության մասնակիցներին նկարագրել մտացածին տվյալներով, իրեն ներկայացրած անձին կամ անձանց վերաբերյալ՝ անկախ վիճաբանությանը նրանց մասնակցությունից, հայտնել, որ նրանք որևէ առնչություն չունեն դեպքի հետ:
Նախաքննության ընթացքում քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ.Մ.-ի և Ս.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:

One of the Persons, Holding the Highest Status within Criminal Hierarchy, Demanded Unlawful Benefit in the Amount of 250 Thousand USD, the Other Forced to Give False Testimony․ Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Completed
As it was already informed, preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in relation to the case of demanding an unlawful benefit in the amount of 250 thousand USD from a citizen, committed by G.M., holding the highest status within the criminal hierarchy, was investigated in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation it was also found out that S.H., holding the highest status within the criminal hierarchy, in prior agreement with his friend A.H., in a group, forced R.G., who had sustained heavy bodily injuries during the altercation that occurred on September 20, 2025 and was receiving medical treatment at a medical center, to give false testimony.
Particularly, S.H. and A.H. , through use of psychological coercion, demanded that R.G. refrain from providing the investigative body with information about the actual circumstances of the incident and its participants, moreover, to give false testimony; specifically, with the purpose of misleading the body conducting the proceedings, to describe the participants of the altercation using fictitious information and to state, with regard to a person or persons presented by them, that, regardless of their participation in the altercation, they had no connection with the incident.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against G.M. and S.H., holding the highest status within the criminal hierarchy.
The criminal proceeding with respect to them, with the bill of indictment, was sent to the prosecutor.