Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանցից մեկը պահանջել է 250 հզր դոլար անօրինական օգուտ, մյուսը՝ հարկադրել է սուտ ցուցմունք տալ. քրեական վարույթի նախաքննություն ավարտվել է
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ.Մ.-ի կողմից քաղաքացուց 250 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի չափով անօրինական օգուտ պահանջելու դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նաև պարզվել է, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ս.Հ.-ն իր ընկեր Ա.Հ․-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ ծանր մարմնական վնասվածքներ ստացած, բժշկական կենտրոնում բուժօգնություն ստացող Ռ.Գ․-ին հարկադրել է սուտ ցուցմունք տալ:
Մասնավորապես՝ Ս.Հ․-ն և Ա.Հ․-ն հոգեբանական հարկադրանքի գործադրմամբ՝ Ռ.Գ․-ից պահանջել են նախաքննություն իրականացնող մարմնին չհայտնել դեպքի իրական հանգամանքների և մասնակիցների մասին տվյալներ, ավելին՝ սուտ ցուցմունք տալ, այն է՝ վարույթն իրականացնող մարմնին քննության ճիշտ ուղուց շեղելու նպատակով վիճաբանության մասնակիցներին նկարագրել մտացածին տվյալներով, իրեն ներկայացրած անձին կամ անձանց վերաբերյալ՝ անկախ վիճաբանությանը նրանց մասնակցությունից, հայտնել, որ նրանք որևէ առնչություն չունեն դեպքի հետ:
Նախաքննության ընթացքում քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ.Մ.-ի և Ս.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:

Одно из лиц с высшим статусом в уголовной иерархии потребовало незаконной выгоды в размере 250 тысяч долларов, а другое вынудило дать ложные показания. предварительное следствие по уголовному производству завершено
Как мы уже сообщали, в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА расследуется уголовное производство, инициированное по факту незаконного требования у гражданина 250 тысяч долларов США в качестве выгоды Г.М., имеющим высший статус в уголовной иерархии.
В ходе предварительного следствия уголовного производства также было установлено, что С.А., имеющий высший статус в уголовной иерархии, по предварительному сговору со своим другом А.О., в составе группы, принудили Р.Г., получившего тяжкие телесные повреждения во время ссоры, произошедшей 20 сентября 2025 года, получающего медицинскую помощь в медицинском центре, дать ложные показания.
В частности, С.А. и А.О. с применением психологического принуждения, потребовали от Р.Г. не сообщать в орган, осуществляющий предварительное следствие, данные о реальных обстоятельствах и участниках инцидента, более того, дать ложные показания, а именно: с целью сбить орган, осуществляющий производство, с правильного пути следствия описать участников ссоры вымышленными данными, о представившемся ему лице или лицах, независимо от их участия в ссоре, сообщить, что они не имеют никакого отношения к делу.
В ходе предварительного следствия в отношении Г.М. и С.А., имеющих высший статус в уголовной иерархии, было возбуждено публичное уголовное преследование.