Բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կատարված գողության դեպքը. 8 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված առանձնապես խոշոր չափերով գողության դեպքը:
Նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները 2026 թվականի մարտի 3-ին մեկնել են Սպիտակ համայնքի բնակավայրերից մեկը, ապօրինի մուտք գործել բնակարան՝ կատարելով առանձնապես խոշոր չափերով գողություն:
Նախաքննության ընթացքում պլանավորված և իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է նաև հանցավոր կազմակերպության մեկ այլ անդամի ինքնությունը, ով տուժողի հետ գտնվելով մտերիմ հարաբերությունների մեջ, նախապես իմանալով վերջինիս ծննդյան տարեդարձն այլ վայրում անցկացնելու, ինչպես նաև տուժողի բնակարանում առկա գումարի, թանկարժեք զարդերի և այլ իրերի առկայության մասին, իրեն հայտնի տեղեկությունները տրամադրել է հանցավոր կազմակերպության անդամներին, դեպքին նախորդող օրերին մատնացույց արել բնակարանի գտնվելու վայրը, ինչպես նաև նախապես ընտրել փախուստի համար հավանական ճանապարհները:
Հանցավոր կազմակերպության անդամների բնակարաններում, ինչպես նաև նրանց կողմից շահագործվող ավտոմեքենաներում կատարված միաժամանակյա խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել է  ինչպես հափշտակված գողոնի մի մասը, այնպես էլ բնակարանային գողություն կատարելու, բնակարանի դռներ բացելու, միմյանց հետ կապ հաստատելու համար նախատեսված այլ իրեր և առարկաներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 8 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, որոնցից 7-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (առանձնապես խոշոր չափերով գողությունը, որը կատարվել է բնակարան ապօրինի մուտք գործելով) և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, հրազեն, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասեր, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթեցման սարքեր հափշտակելը), իսկ 1 անձի նկատմամբ՝ 46-254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (առանձնապես խոշոր չափերով գողությանն օժանդակելը) և 46-338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, հրազեն, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասեր, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթեցման սարքեր հափշտակելուն օժանդակելը):
7 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ 1-ի նկատմամբ՝ տնային կալանքը և բացակայելու արգելքը:
Նախաքննության ընթացքում տեղեկություններ են ստացվել նաև, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները նախկինում նույնպես կատարել են տարբեր հանցանքներ: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված արարքները բացահայտելու և քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:

Case of Theft in Particularly Large Amount Committed by Criminal Organization Disclosed. Public Criminal Prosecution Initiated against 8 People
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee a case of theft in particularly large amount committed by a criminal organization was disclosed.
In the course of the preliminary investigation it was grounded that on March 3, 2026 the members of the criminal organization left for one of the settlements of Spitak community, illegally entered an apartment committing theft in particularly large amount.
As a result of large-scale investigative actions planned and conducted in the course of the preliminary investigation, another member of the criminal organization was identified, as well: the latter, being in close relations with the victim, learning in advance that he was going to celebrate his birthday party in another place, as well as knowing that there was money, valuable jewelry and other things in the latter’s house, provided the members of the criminal organization with information known to him, indicated the location of the apartment in the days leading up to the incident, as well as selected in advance potential escape routes.
As a result of simultaneous searches conducted in the apartments of the members of the criminal organization, as well as in the cars used by them, a part of the stolen property, as well as other items and objects intended for burglary, opening apartment doors, and establishing contact with each other was found.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against 8 people: against 7 of them - according to the Points 2 and 4 of the Part 3 of the Article 254 and the Points 1 and 4 of the Part 2 of the Article 338 of RA Criminal Code, against 1 person - according to the Points 2 and 4 of the Part 3 of the Article 46-254 and the Points 1 and 4 of the Part 2 of the Article 46-338 of RA Criminal Code.
Detention was applied as a pretrial measure against 7 people, home detention and absence ban - against 1 person.
In the course of the preliminary investigation information was also received that the members of the criminal organization had previously committed several crimes, as well. Necessary investigative actions are conducted to disclose the committals committed by the criminal organization and to give them criminal-legal assessment.