Բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կատարված գողության դեպքը. 8 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում բացահայտվել է հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված առանձնապես խոշոր չափերով գողության դեպքը:
Նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները 2026 թվականի մարտի 3-ին մեկնել են Սպիտակ համայնքի բնակավայրերից մեկը, ապօրինի մուտք գործել բնակարան՝ կատարելով առանձնապես խոշոր չափերով գողություն:
Նախաքննության ընթացքում պլանավորված և իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է նաև հանցավոր կազմակերպության մեկ այլ անդամի ինքնությունը, ով տուժողի հետ գտնվելով մտերիմ հարաբերությունների մեջ, նախապես իմանալով վերջինիս ծննդյան տարեդարձն այլ վայրում անցկացնելու, ինչպես նաև տուժողի բնակարանում առկա գումարի, թանկարժեք զարդերի և այլ իրերի առկայության մասին, իրեն հայտնի տեղեկությունները տրամադրել է հանցավոր կազմակերպության անդամներին, դեպքին նախորդող օրերին մատնացույց արել բնակարանի գտնվելու վայրը, ինչպես նաև նախապես ընտրել փախուստի համար հավանական ճանապարհները:
Հանցավոր կազմակերպության անդամների բնակարաններում, ինչպես նաև նրանց կողմից շահագործվող ավտոմեքենաներում կատարված միաժամանակյա խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել է  ինչպես հափշտակված գողոնի մի մասը, այնպես էլ բնակարանային գողություն կատարելու, բնակարանի դռներ բացելու, միմյանց հետ կապ հաստատելու համար նախատեսված այլ իրեր և առարկաներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 8 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, որոնցից 7-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (առանձնապես խոշոր չափերով գողությունը, որը կատարվել է բնակարան ապօրինի մուտք գործելով) և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, հրազեն, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասեր, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթեցման սարքեր հափշտակելը), իսկ 1 անձի նկատմամբ՝ 46-254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (առանձնապես խոշոր չափերով գողությանն օժանդակելը) և 46-338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, հրազեն, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասեր, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթեցման սարքեր հափշտակելուն օժանդակելը):
7 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ 1-ի նկատմամբ՝ տնային կալանքը և բացակայելու արգելքը:
Նախաքննության ընթացքում տեղեկություններ են ստացվել նաև, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները նախկինում նույնպես կատարել են տարբեր հանցանքներ: Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված արարքները բացահայտելու և քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:

Раскрыто дело о краже, совершенной преступной организацией в особо крупных размерах. в отношении 8 лиц возбуждено публичное уголовное преследование
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого Следственным управлением Лорийского марза Следственного комитета РА, раскрыт случай кражи в особо крупных размерах, совершенной преступной организацией.
В ходе предварительного следствия было установлено, что члены преступной организации 3 марта 2026 года выехали в один из населенных пунктов общины Спитак, незаконно проникли в квартиру, совершив кражу в особо крупных размерах.
В результате широкомасштабных следственных действий, запланированных и проведенных в ходе предварительного следствия, также была установлена личность другого члена преступной организации, который, находясь в близких отношениях с потерпевшим, заранее зная о том, что его день рождения будет отмечаться в другом месте, а также о наличии в квартире потерпевшего денег, драгоценных украшений и других предметов, предоставил известную ему информацию членам преступной организации, в дни, предшествовавшие инциденту, указал местонахождение квартиры, а также заранее выбрал возможные пути побега.
В результате одновременных обысков, проведенных в квартирах членов преступной организации, а также в автомобилях, которыми они управляли, была обнаружена как часть похищенной, так и другие предметы и вещи, предназначенные для совершения кражи из квартиры, открытия дверей квартиры, установления контакта друг с другом.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении 8 лиц было возбуждено публичное уголовное преследование, в отношении 7 из них - по пунктам 2 и 4 части 3 статьи 254 (кража в особо крупном размере, совершенная путем незаконного проникновения в квартиру) и пунктам 1 и 4 части 2 статьи 338 (хищение огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств группой лиц по предварительному сговору), а в отношении одного лица - по пунктам 2 и 4 части 3 статьи 46-254 (пособничество в краже в особо крупном размере) и пунктам 1 и 4 части 2 статьи 46-338 Уголовного кодекса РА (содействие группе лиц в хищении огнестрельного оружия, его основных составных частей, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств по предварительному сговору).
В отношении 7 лиц в качестве меры пресечения был применен арест, а в отношении 1 - домашний арест и запрет на выезд.
В ходе предварительного следствия также поступила информация о том, что члены преступной организации ранее также совершали различные преступления.
Проводятся необходимые следственные действия с целью выявления действий, совершенных преступной организацией, и дачи уголовно-правовой оценки.