Բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատմամբ զբաղվող անձը պետությանը պատճառել է 419 մլն դրամի վնաս
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Ժ.Շ.-ի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր թաքցնելու և կանխամտածված սնանկության դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ժ.Շ.-ն Երևանի երկու հասցեներում իրականացրել է բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատում, սակայն  բնակարանների և ավտոկայանատեղիների օտարումից առաջացող եկամտային հարկը չվճարելու նպատակով նշված հասցեներում առկա անշարժ գույքը ձևակերպել է ինչպես իր հետ բարեկամական կապի մեջ գտնվող, այնպես էլ իրական բնակարաններ ձեռք բերող անձանց անվամբ՝ որպես բաժնային սեփականություն։
Այնուհետև, Ժ.Շ.-ն 2018-2025 թվականների ընթացքում հիշյալ հասցեներում կառուցված շենքերի բնակարանները և ավտոկայանատեղիները  վաճառել է տարբեր անձանց և որպես անշարժ գույքի գնման երաշխիք՝ գնորդներին է փոխանցել նշված գույքի սկզբնական բաժնեմասային սեփականատերերի բաժնեմասերը:
Արդյունքում, վերջինս խուսափել է 419 մլն 57 հզր 820 ՀՀ դրամի եկամտային հարկ վճարելուց՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերով գույքային վնաս:
Միաժամանակ, Ժ.Շ.-ն իր ունեցած պարտավորությունների կատարումից խուսափելու դիտավորությամբ՝ թաքցրել է Երևանի երկու հասցեներում կառուցված շենքերից բնակարաններ և ավտոկայանատեղիներ վաճառելու և շահույթ ստանալու հանգամանքը, այդ կերպ կանխամտածված կերպով անվճարունակության հատկանիշներ է ստեղծել և 2021 թվականի հունվարի 25-ին դատարանի որոշման հիման վրա սնանկ է ճանաչվել՝ զրկելով պարտատերերին իրենց ունեցած գույքային պահանջները բավարարելու իրական հնարավորությունից:
Ժ.Շ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը) և 288-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կանխամտածված սնանկությունը):

Лицо, занимающееся строительством многоквартирных домов, нанес государству ущерб в размере 419 млн драмов
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту сокрытия налогов в особо крупных размерах и преднамеренного банкротства.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что Ж.Ш. осуществил застройку многоквартирных домов по двум адресам Еревана, но с целью неуплаты подоходного налога, возникающего в результате отчуждения квартир и парковочных мест, оформил недвижимость, имеющуюся по указанным адресам, как долевую собственность, как на имя лиц, находящихся с ним в дружеских отношениях, так и на лиц, приобретающих реальные квартиры.
Затем, Ж.Ш. в течение 2018-2025 годов продал квартиры и парковочные места в зданиях, построенных по указанным адресам, различным лицам и в качестве гарантии покупки недвижимости передал покупателям доли первоначальных владельцев акций в указанной собственности.
В результате, последний уклонился от уплаты подоходного налога в размере 419 млн 57 тыс. 820 драмов РА, причинив государству имущественный ущерб в особо крупных размерах.
В то же время, Ж.Ш., с умыслом уклонения от выполнения своих обязательств, скрыл факт продажи квартир и парковочных мест из зданий, построенных по двум адресам Еревана, и получения прибыли, таким образом преднамеренно создал признаки неплатежеспособности и 25 января 2021 года был признан банкротом на основании решения суда, лишив кредиторов реальной возможности удовлетворить свои имущественные требования.
В отношении Ж.Ш. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 290 (неуплата налогов, пошлин или других сборов в особо крупных размерах) и части 1 статьи 288 Уголовного кодекса (преднамеренное банкротство).