Բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատմամբ զբաղվող անձը պետությանը պատճառել է 419 մլն դրամի վնաս
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Ժ.Շ.-ի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր թաքցնելու և կանխամտածված սնանկության դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ժ.Շ.-ն Երևանի երկու հասցեներում իրականացրել է բազմաբնակարան շենքերի կառուցապատում, սակայն  բնակարանների և ավտոկայանատեղիների օտարումից առաջացող եկամտային հարկը չվճարելու նպատակով նշված հասցեներում առկա անշարժ գույքը ձևակերպել է ինչպես իր հետ բարեկամական կապի մեջ գտնվող, այնպես էլ իրական բնակարաններ ձեռք բերող անձանց անվամբ՝ որպես բաժնային սեփականություն։
Այնուհետև, Ժ.Շ.-ն 2018-2025 թվականների ընթացքում հիշյալ հասցեներում կառուցված շենքերի բնակարանները և ավտոկայանատեղիները  վաճառել է տարբեր անձանց և որպես անշարժ գույքի գնման երաշխիք՝ գնորդներին է փոխանցել նշված գույքի սկզբնական բաժնեմասային սեփականատերերի բաժնեմասերը:
Արդյունքում, վերջինս խուսափել է 419 մլն 57 հզր 820 ՀՀ դրամի եկամտային հարկ վճարելուց՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերով գույքային վնաս:
Միաժամանակ, Ժ.Շ.-ն իր ունեցած պարտավորությունների կատարումից խուսափելու դիտավորությամբ՝ թաքցրել է Երևանի երկու հասցեներում կառուցված շենքերից բնակարաններ և ավտոկայանատեղիներ վաճառելու և շահույթ ստանալու հանգամանքը, այդ կերպ կանխամտածված կերպով անվճարունակության հատկանիշներ է ստեղծել և 2021 թվականի հունվարի 25-ին դատարանի որոշման հիման վրա սնանկ է ճանաչվել՝ զրկելով պարտատերերին իրենց ունեցած գույքային պահանջները բավարարելու իրական հնարավորությունից:
Ժ.Շ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը) և 288-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կանխամտածված սնանկությունը):

Individual Engaged in Construction of Multi-Apartment Buildings Caused Damage of 419 Million AMD to State
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on cases of tax evasion in particularly large amount and deliberate bankruptcy committed by Zh.Sh., was completed in General Department for Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation it was found out that Zh.Sh. carried out the development of multi-apartment residential buildings at two addresses in Yerevan. However, in order to avoid paying the income tax arising from the sale of apartments and parking spaces, he registered the real estate located at those addresses as shared ownership in the names of individuals who were both related to him and those who were actual purchasers of the apartments.
Then, during the period from 2018 to 2025, Zh.Sh. sold the apartments and parking spaces in the buildings constructed at the mentioned addresses to various individuals and, as a guarantee for the purchase of the real estate, transferred to the buyers the shares of the initial co-owners of the mentioned property.
As a result, Zh.Sh. committed tax evasion in the amount of 419 million 57 thousand 820 AMD, causing pecuniary damage in particularly large amount to the state.
At the same time, with the intent to evade the fulfillment of his obligations, Zh.Sh. concealed the fact that he was selling apartments and parking spaces in the buildings constructed at two addresses in Yerevan and generating profit from them. In doing so, he deliberately created characteristics of insolvency and was declared bankrupt on January 25, 2021, based on a court decision, thereby depriving the creditors of the real opportunity to satisfy their property claims.
Public criminal prosecution was initiated against Zh.Sh. according to the Point 2 of the Part 3 of the Article 290 and the Part 1 of the Article 288 of RA Criminal Code.