Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ գործադրվող ճնշումների և սպասվող ընտրական գործընթացներին միջամտության մասին ԱՀԾ-ի հայտարարության վերաբերյալ
Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը 2026 թվականի մարտի 10-ին հայտարարություն է տարածել այլ երկրում ՀՀ քաղաքացների նկատմամբ գործադրվող ճնշումների և սպասվող ընտրական գործընթացներին միջամտության վերաբերյալ։
Հայտարարության վերաբերյալ ՀՀ ՆԳՆ-ից ստացված հանցագործության մասին հաղորդման համաձայն՝ օպերատիվ-հետախուզական լիազորությունների իրականացման ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական դաշտում գործունեություն ծավալող որոշ կուսակցությունների ղեկավարների, պատասխանատուների կամ այլ դերակատարների կողմից, նյութապես շահագրգռելու եղանակով, խոչընդոտվում է անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացումը, այն է՝ այլ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես գալով, տարբեր դերակատարներ, այդ թվում՝ այլ երկրի խոշոր գործարարներ, հայկական համայնքի ղեկավար անձինք, քրեական հեղինակություններ, ճնշում են գործադրում հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ու այլ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց նկատմամբ՝ վերջիններիս մղելով Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած՝ կուսակցությունների ուժերին աջակցելու գործողություններ իրականացնելուն՝ դրա դիմաց խոստանալով տարբեր պատրվակներով կազմակերպել այլ երկրից ՀՀ տեղափոխելու գործընթացը, փոխհատուցել ճանապարհածախսն ու հոգալ ՀՀ-ում գտնվելու կացության ծախսերը՝ այդ կերպ նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով անձանց հարկադրելով մասնակցել ընտրությանը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 6-րդ կետերի (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, նյութապես շահագրգռելով ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) և նույն հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի (հանրաքվեին կամ ընտրությանը որևէ ձևով քվեարկելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուց հրաժարվելուն կամ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն հարկադրելը, որը կատարվել է նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով) հատկանիշներով:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, ինչպես նաև քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքը կենսագործելու ուղղությամբ:
ՀՀ քննչական կոմիտեն հորդորում է ձեռնպահ մնալ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ կամարտահայտմանը խոչընդոտելուց և զգուշացնում է, որ օրենքով թույլատրված ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է անհրաժեշտ միջոցներ՝ չեզոքացնելու հնարավոր հանցավոր դրսևորումները:

Инициировано уголовное производство по факту объявления Службы внешней разведки о давлении на граждан Армении и вмешательстве в предстоящие избирательные процессы
Служба внешней разведки Армении 10 марта 2026 года распространила заявление о давлении на граждан Армении в других странах и вмешательстве в предстоящие избирательные процессы.
Согласно сообщению о преступлении, полученному из Министерства внутренних дел РА в связи с заявлением, в ходе осуществления оперативно-розыскных полномочий были получены фактические данные о том, что руководители, ответственные лица или другие субъекты некоторых партий, действующих на политическом поле Республики Армения, путем материального стимулирования препятствуют свободному осуществлению избирательных прав лиц, а именно, действуя от имени спецслужб другой страны, различные субъекты, в том числе крупные бизнесмены другой страны, руководящие лица армянской общины, криминальные авторитеты оказывают давление на лиц армянской национальности, являющихся гражданами РА и занимающихся экономической деятельностью в другой стране, подталкивая последних к осуществлению действий по содействию силам партий, подавших заявку на участие в предстоящих парламентских выборах в Армении, обещая взамен под различными предлогами организовать процесс переезда в Армению из другой страны, возместить дорожные расходы и покрыть расходы на проживание в Армении, таким образом, используя материальную или иную зависимость, принуждая лиц участвовать в выборах.
По факту в Управлении по расследованию преступлений общего характера и избирательных преступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА было инициировано уголовное производство по пунктам 3 и 6 части 2 статьи 210 Уголовного кодекса РА (воспрепятствование осуществлению избирательного права или права на участие в референдуме, осуществлению прав или обязанностей лиц, участвующих в работе избирательных комиссий, или в выборах, или в референдуме по предварительному сговору, группой лиц, с созданием материальной заинтересованности) и пункту 3 части 3 той же статьи (принуждение к голосованию на референдуме либо на выборах каким-либо образом, или к участию на референдуме либо на выборах, или к отказу от участия на референдуме либо выборах, или к голосованию более одного раза или вместо другого лица, совершенное с использованием материальной или иной зависимости).
Предпринимаются необходимые доказательственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств дела, а также реализации принципа неотвратимости уголовной ответственности.
Следственный комитет РА призывает воздержаться от препятствования свободному волеизъявлению граждан в избирательном праве и предупреждает, что с использованием всего разрешенного законом инструментария предпримет необходимые меры для нейтрализации возможных преступных проявлений.