Ամուսինները բռնություն գործադրելու սպառնալիքով անձին հարկադրել են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային Ժողովի հերթական ընտրություններին ընտրել «Մեր ձևով» կուսակցության թեկնածուին. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվում է ամուսինների կողմից բռնություն գործադրելու սպառնալիքով անձի ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2026 թվականի մարտի 9-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի աշխատակից Վ.Կ.-ն և նրա կինը՝ Վ.Դ.-ն, ժամանելով Ա.Հ.-ի բնակարան, վերջինիս ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու նախնական և միասնական դիտավորությամբ, հիշյալ տան բակում՝ աստիճանների վրա առաջացած խոսակցության ժամանակ, խմբի կազմում փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, Ա.Հ.-ի նկատմամբ բռնություն գործադրելու և գույքը վնասելու, ոչնչացնելու սպառնալիքներ հնչեցնելով, հարկադրել են անձնագրով ժամանել Տաշիր համայնքում գործող «Մեր ձևով» կուսակցության գրասենյակ, հաշվառվել որպես նշված կուսակցության անդամ, իսկ առաջիկա՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին ընտրել իրենց թեկնածուին, հակառակ պարագայում սպառնացել են պայթեցնել նրա բնակարանն այնպես, որ այդ ամենը ներկայացվի որպես դժբախտ պատահար:
Վ.Կ.-ի և Վ.Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը):
Ամուսնու նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, իսկ կնոջ նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը, գրավը և վարչական հսկողությունը:

Супруги под угрозой применения насилия заставили человека выбрать кандидата от партии «Мер дзевов» на очередных выборах в Национальное Собрание, которые состоятся 7 июня 2026 года․ возбуждено публичное уголовное преследование
В следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА расследуется уголовное производство, инициированное по факту воспрепятствования свободному осуществлению избирательных прав лица супругами с угрозой применения насилия.
В ходе предварительного следствия было установлено, что 9-го марта 2026 года сотрудник ЗАО “Газпром Армения” В.К. и его жена В.Д., прибыв в квартиру А.А., с предварительным и единым умыслом воспрепятствовать свободному осуществлению избирательного права последнего, во время разговора, возникшего на лестнице во дворе упомянутого дома, в составе группы, дополняя действия друг друга, угрожая применением насилия и порчей, уничтожением имущества, вынудили прибыть с паспортом в офис партии «Мер дзевов», действующей в общине Ташир, зарегистрироваться в качестве члена указанной партии, а на предстоящих 7 июня 2026 года очередных выборах в Национальное собрание избрать их кандидата, в противном случае угрожали взорвать его квартиру таким образом, чтобы все это было представлено как несчастный случай.
В отношении В.К. и В.Д. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 210 Уголовного кодекса (воспрепятствование осуществлению избирательного права или права на участие в референдуме, осуществлению прав или обязанностей лиц, участвующих в работе избирательных комиссий, или в выборах, или в референдуме).
В отношении супруга в качестве меры пресечения был применен арест, а в отношении супруги - запрет на выезд, залог и административный надзор.