2024 թվականին բուժաշխատողի կողմից զինծառայողին անզգուշությամբ մահ պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Երևանի կայազորային հոսպիտալի օրդինատորի կողմից իր մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով զինծառայողին անզգուշությամբ մահ պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի կայազորային հոսպիտալի օրդինատորը 2024 թվականի հուլիսի 19-ից մինչև օգոստոսի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում չի իրականացրել հիվանդի մոտ առկա ախտաբանության լիարժեք և համապատասխան գնահատում, ինչի հետևանքով հնարավոր չի եղել կանխել բարդությունների առաջացումը:
Մասնավորապես՝ չհայտնաբերված երիկամային համակարգի ախտահարումները, երկարատև թոքային պաթոլոգիայի վատթարացումը և անարդյունավետ բուժումները զինծառայողի մոտ հանգեցրել են Վեգեների համախտանիշի ուշացած ախտորոշմանը:
Այնուհետև, հիվանդն ուշացած տեղափոխվել է այլ բազմապրոֆիլային հիվանդանոց, որտեղ հիվանդության արդեն տերմինալ փուլում հաստատվել է «Վեգեների գրանուլեմատոզ» ախտաբանական պրոցեսը, ինչն էլ հանգեցրել է զինծառայողի մահվան:
Երևանի կայազորային հոսպիտալի օրդինատորի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (բուժաշխատողի կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту причинения смерти по неосторожности военнослужащему медицинским работником в 2024 году
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту причинения смерти по неосторожности военнослужащему вследствие ненадлежащего исполнения своих профессиональных обязанностей ординатором Ереванского гарнизонного госпиталя.
В ходе предварительного следствия были получены очевидные фактические данные о том, что ординатор Ереванского гарнизонного госпиталя в период с 19 июля по 6 августа 2024 года не провел полноценную и соответствующую оценку имеющейся у пациента патологии, в результате чего не удалось предотвратить возникновение осложнений.
В частности, невыявленные поражения почечной системы, обострение длительной легочной патологии и неэффективное лечение привели к позднему диагнозу синдрома Вегенера у военнослужащего.
Затем пациента с опозданием перевели в другую многопрофильную больницу, где уже на терминальной стадии заболевания был подтвержден патологический процесс "гранулематоз Вегенера", что привело к смерти военнослужащего.
В отношении ординатора Ереванского гарнизонного госпиталя возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 187 Уголовного кодекса (неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей медицинским работником, повлекшее по неосторожности смерть человека).
Уголовное производство с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения.