2024 թվականին բուժաշխատողի կողմից զինծառայողին անզգուշությամբ մահ պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Երևանի կայազորային հոսպիտալի օրդինատորի կողմից իր մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով զինծառայողին անզգուշությամբ մահ պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի կայազորային հոսպիտալի օրդինատորը 2024 թվականի հուլիսի 19-ից մինչև օգոստոսի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում չի իրականացրել հիվանդի մոտ առկա ախտաբանության լիարժեք և համապատասխան գնահատում, ինչի հետևանքով հնարավոր չի եղել կանխել բարդությունների առաջացումը:
Մասնավորապես՝ չհայտնաբերված երիկամային համակարգի ախտահարումները, երկարատև թոքային պաթոլոգիայի վատթարացումը և անարդյունավետ բուժումները զինծառայողի մոտ հանգեցրել են Վեգեների համախտանիշի ուշացած ախտորոշմանը:
Այնուհետև, հիվանդն ուշացած տեղափոխվել է այլ բազմապրոֆիլային հիվանդանոց, որտեղ հիվանդության արդեն տերմինալ փուլում հաստատվել է «Վեգեների գրանուլեմատոզ» ախտաբանական պրոցեսը, ինչն էլ հանգեցրել է զինծառայողի մահվան:
Երևանի կայազորային հոսպիտալի օրդինատորի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (բուժաշխատողի կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):

Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Initiated in 2024 on Causing Death by Negligence to Serviceman by Medical Worker Completed
Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on causing death by negligence to a serviceman, as a result of the improper performance of professional duties by a resident doctor of the Yerevan Garrison Hospital, was completed in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee.
In the course of the preliminary investigation apparent factual data were obtained on the allegation that from July 19 to August 6, 2024 the resident doctor of the Yerevan Garrison Hospital did not perform a full and adequate assessment of the patient’s existing pathology, as a result of which it was not possible to prevent the development of complications.
Particularly, the undetected renal system impairments, the worsening of long-standing pulmonary pathology, and ineffective treatments led to the delayed diagnosis of Wegener’s syndrome in the serviceman.
Subsequently, the patient was transferred to another multi-specialty hospital, where, already in the terminal stage of the disease, the pathological process of ‘Wegener’s granulomatosis’ was confirmed, which ultimately led to the serviceman’s death.
Public criminal prosecution was initiated against the resident doctor of the Yerevan Garrison Hospital according to the Part 2 of the Article 187 of RA Criminal Code.