Քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2022 թվականի հունվարի 21-ին տեղի է ունեցել ոչ թե ինքնասպանություն, այլ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կատարված սպանություն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում բացառապես քննչական գործողությունների կատարման արդյունքում պարզվել է, որ 2022 թվականի հունվարի 21-ին տեղի է ունեցել ոչ թե ինքնասպանություն, այլ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կատարված սպանություն:
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթի շրջանակում կատարված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ի.Ա.-ն 2020 թվականին ուսման նպատակով Վանաձորից տեղափոխվել է Երևան և բնակություն հաստատել իրեն ու իր ընտանիքին հարազատ՝ ամուսիններ Ա.Թ.-ի և Ե.Մ.-ի բնակարանում՝ նրանց հետ միասին:
Դեպքին նախորդող օրը Ի.Ա.-ի և Ա.Թ.-ի միջև իրենց բնակության հասցեում տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որի ընթացքում Ի.Ա.-ն բութ առարկայի առնվազն մեկ հարվածի արդյունքում ստացել է կյանքի համար վտանգավոր մարմնական վնասվածք, որից հետո ամուսինները վերը նշված բնակարանի խոհանոցի պատուհանից տուժողին դուրս են նետել, ինչի հետևանքով վերջինս 2022 թվականի փետրվարի 10-ին մահացել է:
2026 թվականի մարտի 24-ին ամուսինների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանությունը):

As a Result of Investigative Actions Found out that what was Committed on January 21, 2022 was not Suicide, but Murder with Prior Agreement by a Group of People
Exclusively as a result of investigative actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee, it was found out that what was committed on January 21, 2022 was not a suicide, but a murder committed with prior agreement.
Particularly, as a result of large-scale evidentiary and procedural actions conducted within the framework of the criminal proceeding, it was found out that in 2020, I.A. moved from Vanadzor to Yerevan for educational purposes and took up residence, together with A.T. and E.M., spouses who were close to him and his family, in their apartment.
On the day preceding the incident, a dispute occurred between I.A. and A.T. at their place of residence, during which I.A. sustained a life-threatening bodily injury as a result of at least one blow with a blunt object, after which the spouses threw the victim out of the kitchen window of the mentioned apartment. As a result, the latter died on February 10, 2022.
On March 24, 2022 public criminal prosecution was initiated against the spouses according to the Point 7 of the Part 2 of the Article 104 of RA Criminal Code adopted on 18.04.2003.