Մի խումբ անձինք օժանդակել են զորակոչիկին՝ խաբեությամբ զորակոչից խուսափելու փորձ կատարելուն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Մ.Պ.-ն զորակոչից խաբեության եղանակով խուսափելու փորձ կատարելու նպատակով՝ 2024 թվականի ապրիլի 29-ին Կոտայքի մարզի զինկոմիսարիատ է ներկայացրել «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊԸ-ի կողմից տրված՝ իր՝ իբր պարբերական հիվանդությամբ տառապելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթուղթ, ինչը հերքվել է ինչպես բժշկական կլինիկայում և ախտորոշիչ լաբորատորիայում կատարված հետազոտություններով, այնպես էլ վարույթի շրջանակում նշանակված դատագենետիկական փորձաքննությունների եզրակացություններով:
Արդյունքում, Մ.Պ.-ն ճանաչվել է պիտանի զինվորական ծառայության համար և զորակոչվել ՀՀ զինված ուժեր:
Բացի այդ, զորակոչիկի մայրը, բժշկական կենտրոնի բժիշկը և քաղաքացի Հ.Մ.-ն խոչընդոտներ վերացնելով և տեղեկություններ տրամադրելով օժանդակել են Մ.Պ.-ին՝ զորակոչից խաբեության ճանապարհով խուսափելու փորձ կատարելուն, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում վերջիններիս դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքն ավարտին չի հասցվել:
Ա.Ի.-ի, Ա.Ն.-ի և Հ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-44-461-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափելու փորձին օժանդակելը):

A Group of People Assisted Conscript in Attempting to Evade Military Conscription through Deception
In the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding investigated in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee apparent factual data were obtained on the allegation that, with the intent to attempt to evade military conscription through deception, on April 29, 2024 M.P. submitted a false document issued by the "Center for Medical Genetics and Primary Health Care" LLC, stating that he allegedly suffered from a periodic illness, to the military commissariat of Kotayk region, which was refuted both by the examinations conducted at the medical clinic and the diagnostic laboratory, as well as by the conclusions of the forensic genetic expertise commissioned within the framework of the proceeding.
As a result, M.P. was found as fit for military service and was drafted into the RA Armed Forces.
Besides, the conscript’s mother, the doctor at the medical center, and citizen H.M. assisted M.P. in attempting to evade military conscription through deception by removing obstacles and providing information. However, the crime included in their intent was not completed due to circumstances beyond their control.
Public criminal prosecution was initiated against A.I., A.N. and H.M. according to the Point 2 of the Part 2 of the article 46-44-461 of RA Criminal Code.