Մի խումբ անձինք օժանդակել են զորակոչիկին՝ խաբեությամբ զորակոչից խուսափելու փորձ կատարելուն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Մ.Պ.-ն զորակոչից խաբեության եղանակով խուսափելու փորձ կատարելու նպատակով՝ 2024 թվականի ապրիլի 29-ին Կոտայքի մարզի զինկոմիսարիատ է ներկայացրել «Բժշկական գենետիկայի և առողջության առաջնային պահպանման կենտրոն» ՍՊԸ-ի կողմից տրված՝ իր՝ իբր պարբերական հիվանդությամբ տառապելու վերաբերյալ կեղծ փաստաթուղթ, ինչը հերքվել է ինչպես բժշկական կլինիկայում և ախտորոշիչ լաբորատորիայում կատարված հետազոտություններով, այնպես էլ վարույթի շրջանակում նշանակված դատագենետիկական փորձաքննությունների եզրակացություններով:
Արդյունքում, Մ.Պ.-ն ճանաչվել է պիտանի զինվորական ծառայության համար և զորակոչվել ՀՀ զինված ուժեր:
Բացի այդ, զորակոչիկի մայրը, բժշկական կենտրոնի բժիշկը և քաղաքացի Հ.Մ.-ն խոչընդոտներ վերացնելով և տեղեկություններ տրամադրելով օժանդակել են Մ.Պ.-ին՝ զորակոչից խաբեության ճանապարհով խուսափելու փորձ կատարելուն, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում վերջիններիս դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքն ավարտին չի հասցվել:
Ա.Ի.-ի, Ա.Ն.-ի և Հ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-44-461-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափելու փորձին օժանդակելը):

Группа лиц помогла призывнику избежать призыва на военную службу путем обмана
В ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого в Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что М.П. с целью попытки избежать призыва путем обмана, 29 апреля 2024 года представил в военный комиссариат Котайкского марза поддельный документ, выданный ООО «Центр медицинской генетики и первичной медико-санитарной помощи» о его якобы периодическом заболевании, что было опровергнуто исследованиями, проведенными как в медицинской клинике и в диагностической лаборатории, так и с заключениями судебно-генетических экспертиз, назначенных в рамках производства.
В результате М.П. признан годным к военной службе и призван в Вооруженные силы РА.
Кроме того, мать призывника, врач медицинского центра и гражданка А.М. устраняя препятствия и предоставляя информацию, содействовали М.П. в попытке уклониться от призыва путем обмана, однако преступление, предусмотренное умыслом последних, не было доведено до конца по независящим от их воли обстоятельствам.
В отношении А.И., А.Н. и А.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 2 статьи 46-44-461 Уголовного кодекса (содействие попытке уклониться от обязательной военной или альтернативной службы или мобилизационного призыва).