«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ սեփականատեր Ս.Կ.-ի և ևս 2 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերության սեփականատեր Ս.Կ.-ի, վերջինիս պատկանող ընկերությունների գործունեությունը ղեկավարած Վ.Թ.-ի և Ա.Խ.-ի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու, իրենց իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, իրավաբանական անձ օգտագործելու միջոցով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու, ինչպես նաև Ս.Կ.-ի կողմից իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերության սեփականատեր Ս.Կ.-ն Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած ՍՊ ընկերության փաստացի շահառուների՝ իրեն պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Կ.Դ.-ի, տնօրեն Կ.Հ.-ի և ՓԲ ընկերության տնօրեն Ա.Խ.-ի հետ կազմակերպել և ղեկավարել է ընկերության տնօրեն Վ.Թ.-ի կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 մլրդ 841 մլն 330 հզր 78 ՀՀ դրամ հարկեր վճարելուց խուսափելը, ինչպես նաև այլ ՍՊ ընկերությունների իրավասու անձանց ներգրավմամբ հիշյալ անձանց կողմից 2020-2023 թվականների ընթացքում նյութական օգուտներ ստանալու և ապօրինի գործունեությունը քողարկելու նպատակով նշված ընկերությունների օգտագործումը կազմակերպելու միջոցով, ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4 մլրդ 972 մլն 955 հզր 628 ՀՀ դրամ հափշտակելը, այնուհետև նույն եղանակով օրինականացրել հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերով գույք:
Բացի այդ, Ս.Կ.-ն ՀՀ-ում պետական գրանցում ստացած ՓԲ ընկերության տնօրեններ Ր.Ն.-ի և Վ.Վ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, նյութական օգուտներ ստանալու և ապօրինի գործունեությունը քողարկելու նպատակով նշված ընկերությունների օգտագործումը կազմակերպելու միջոցով, վերջիններիս կողմից ծառայողական լիազորությունների և դրանցով պայմանավորված ազդեցության օգտագործմամբ օրինականացրել է հանցավոր ծագում ունեցող և օրինական գործունեությամբ չհիմնավորվող՝ առանձնապես խոշոր չափերով 1 մլրդ 558 մլն 249 հզր 680 ՀՀ դրամ և 438 մլն 81 հզր 491 ՀՀ դրամ գումարը:
Բացի այդ, Ս.Կ.-ն 2025 թվականի հունիսի 17-ին հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչ:
Այսպիսով, Ս.Կ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը կազմակերպելը), Քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը կազմակերպելը), 46-285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու կամ ապօրինի գործունեությունը քողարկելու նպատակով իրավաբանական անձ, դրա առանձնացված ստորաբաժանում, հիմնարկ ստեղծելը կամ օգտագործելը կամ նույն նպատակով անհատ ձեռնարկատեր հաշվառելը կազմակերպելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) (2 դրվագ), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը) (2 դրվագ) և 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (զանգվածային լրատվության միջոցներն օգտագործելով իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչ հնչեցնելը):
Ա.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելուն օժանդակելը), Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու կամ ապօրինի գործունեությունը քողարկելու նպատակով իրավաբանական անձ, դրա առանձնացված ստորաբաժանում, հիմնարկ ստեղծելը կամ օգտագործելը կամ նույն նպատակով անհատ ձեռնարկատեր հաշվառելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Վ.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը), Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը), 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու կամ ապօրինի գործունեությունը քողարկելու նպատակով իրավաբանական անձ, դրա առանձնացված ստորաբաժանում, հիմնարկ ստեղծելը կամ օգտագործելը կամ նույն նպատակով անհատ ձեռնարկատեր հաշվառելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):
Ս.Կ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը, գրավը և բացակայելու արգելքը, Ա.Խ.-ի և Վ.Թ.-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը, գրավը և վարչական հսկողությունը:

Завершено предварительное следствие по уголовному производству в отношении владельца ЗАО "Электрические сети Армении" С.К. и еще двух лиц
В Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, расследуемому по факту уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах владельцем ЗАО «Электрические сети Армении» С.К., В.Т. и А.Х., руководившими деятельностью принадлежащих последнему компаний, хищения имущества в особо крупных размерах с использованием своих властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния путем мошенничества, отмывания денег в особо крупных размерах, осуществления незаконной деятельности с использованием юридического лица, а также публичных призывов к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя со стороны С.К.․
В ходе предварительного следствия выяснилось, что владелец ЗАО "Электрические сети Армении" С.К. совместно с бенефициарами ООО, получившего государственную регистрацию в Республике Армения, - председателем совета директоров принадлежащей ему ЗАО «Электрические сети Армении» К. Д., директором К.А. и директором ЗАО А.Х. организовал и управлял уклонение директором компании В.Т. от уплаты налогов в особо крупных размерах - 1 млрд 841 млн 330 тыс. 78 драмов РА по предварительному сговору, а также с привлечением компетентных лиц других ООО, с целью получения материальной выгоды и сокрытия незаконной деятельности указанными лицами в течение 2020-2023 годов путем организации использования упомянутыми компаниями, с использованием служебных полномочий и обусловленного ими влияния, путем мошенничества похитили сумму в особо крупных размерах - 4 млрд 972 млн 955 тыс. 628 драмов РА, а затем этим же образом легализовали имущество в особо крупных размерах, имеющее преступное происхождение.
Кроме того, С.К. по предварительному сговору с директорами ЗАО, получившего государственную регистрацию в РА, Р.Н. и В.В., с целью получения материальных выгод и сокрытия незаконной деятельности, путем организации использования указанных компаний, с использованием последними служебных полномочий и обусловленного ими влияния, легализовал сумму в особо крупных размерах - 1 млрд 558 млн 249 тыс. 680 драмов РА и 438 млн 81 тыс. 491 драмов РА, имеющих преступное происхождение и не обоснованных законной деятельностью.
Кроме того, С.К. 17 июня 2025 года выступил с публичным призывом к захвату власти.
Таким образом, в отношении С.К. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 38-205 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г. (организация злонамеренного уклонения от уплаты налогов, пошлин или других обязательных платежей), пункту 3 части 3 статьи 46-255 Уголовного кодекса (организация мошенничества в особо крупных размерах), пункту 1 части 2 статьи 46-285 Уголовного кодекса (создание или использование юридического лица, его обособленного подразделения, учреждения с целью осуществления незаконной деятельности или сокрытия незаконной деятельности с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния группой лиц по предварительному сговору, или организация регистрации в качестве индивидуального предпринимателя с той же целью, что повлекло причинение имущественного ущерба в особо крупных размерах) (2 эпизода), пунктам 2 и 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния) (2 эпизода) и части 2 статьи 422 (публичный призыв к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя с использованием средств массовой информации).
В отношении А.Х. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 38-205 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г. (организация злонамеренного уклонения от уплаты налогов, пошлин или других обязательных платежей), пункту 3 части 3 статьи 255 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупных размерах), пунктам 1,2 и 3 части 2 статьи 285 Уголовного кодекса (создание или использование юридического лица, его обособленного подразделения, учреждения с целью осуществления незаконной деятельности или сокрытия незаконной деятельности с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния группой лиц по предварительному сговору, или регистрация в качестве индивидуального предпринимателя с той же целью, что повлекло причинение имущественного ущерба в особо крупных размерах) и пунктам 2 и 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния).
В отношении В.Т. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г. (злостное уклонение от уплаты налогов, пошлин или других обязательных платежей), пункту 3 части 3 статьи 255 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупных размерах), 1,2 и 3 части 2 статьи 285 Уголовного кодекса (создание или использование юридического лица, его обособленного подразделения, учреждения с целью осуществления незаконной деятельности или сокрытия незаконной деятельности с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния группой лиц по предварительному сговору, или регистрация в качестве индивидуального предпринимателя с той же целью, что повлекло причинение имущественного ущерба в особо крупных размерах) и пунктам 2 и 3 части 3 статьи 296 (отмывание денег в особо крупных размерах с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния).
В отношении С.К. в качестве меры пресечения был применен домашний арест, залог и запрет на выезд, в отношении А.Х. и В.Т. - запрет на выезд, залог и административный надзор.