«Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանության» ՀԿ-ի Դիլիջանի գրասենյակի ղեկավարը նյութապես շահագրգռել է Հովքի նախկին վարչական ղեկավարին՝ մասնակցելու Ս.Կ.-ի դատական նիստերին և այլ ակցիաներին
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մի շարք անհետաձգելի վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել «Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանության» ՀԿ-ի Դիլիջան համայնքի գրասենյակի ղեկավարի կողմից Հովք բնակավայրի նախկին վարչական ղեկավարին՝ Ս.Կ.-ի դատական նիստերին և այլ ակցիաներին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի հունվարին Հովք բնակավայրի նախկին վարչական ղեկավար Գ.Գ.-ն «Ֆեյսբուք»-ի միջոցով «Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանության» ՀԿ-ում գրանցվել է որպես ծրագրերի իրականացման մասնագետ, որից հետո վերջինիս ուղորդել են գնալ և ներկայանալ ՀԿ-ի՝ Դիլիջան համայնքի գրասենյակի ղեկավար Լ.Վ.-ին՝ հետագա գործողություններին ծանոթանալու համար:
Հետևելով հրահանգներին՝ Գ.Գ.-ն հունվարին հանդիպել է գրասենյակի ղեկավար Լ.Վ.-ին, տեղեկացել, որ ընդունվել է աշխատանքի ՀԿ-ի Դիլիջան համայնքի գրասենյակում, սակայն որևէ աշխատանք չպետք է կատարի, փոխարենը՝ միայն «Մեր ձևով» շարժման հետ մասնակցելու է Ս.Կ.-ի դատական նիստերին ու այլ ակցիաներին, որի դիմաց իր անվամբ բացված բանկային քարտին փետրվարի 11-ին փոխանցվել է 204 հզր ՀՀ դրամ, իսկ մարտի 10-ին՝ 300 հզր դրամ գումար:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Լ.Վ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Ապրիլի 2-ին Լ.Վ.-ն ձերբակալվել է:
Նախաքննության ընթացքում գրասենյակում և ղեկավարի բնակարանում կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են 2018 թվականի ընտրությունների վերաբերյալ նոթատետրեր, որոնցում առկա են քաղաքացիների անուն, ազգանուններ, կուսակցական պատկանելիության վերաբերյալ տեղեկություններ:

Head of Dilijan Community Office of "Our Way for Preservation of National Values" NGO Materially Incentivized Administrative Head of Hovk Settlement to Participate in S.K.’s Court Hearings and other Actions
As a result of a number of urgent and evidentiary actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in Tavush Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee on the base of the report received from the Police of the RA Ministry of Internal Affairs, factual data were obtained on the allegation that the head of Dilijan community office of "Our Way for Preservation of National Values" NGO had materially incentivized the former administrative head of Hovk settlement for the purpose of participating in S.K.’s court hearings and other actions.
Particularly, in January, 2026 the former administrative head of Hovk settlement, G.G., registered as a program implementation specialist with the "Our Way of Preservation of National Values" NGO via Facebook, after which the latter was instructed to go and present himself to the head of the NGO's Dilijan community office, L.V., to learn about further actions.
Following the instructions, in January G.G. met the head of the office, L.V., learnt that he had been hired at NGO's Dilijan community office, however he did not have to do any work: instead he would take part in S.K.’s court hearings and other actions for which on February 11 204 thousand AMD and on March 10 300 thousand AMD was transferred to the bank card opened in his name.
In the course of the preliminary investigation public criminal prosecution was initiated against L.V. according to the Part 2 of the Article 236 of RA Criminal Code.
On April 2 L.V. was arrested.
As a result of searches conducted in the course of the preliminary investigation in the office and the office head’s apartment notebooks regarding the elections of 2018 were found, in which there were citizens’ names, surnames, information about party affiliation.