«Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանության» ՀԿ-ի Դիլիջանի գրասենյակի ղեկավարը նյութապես շահագրգռել է Հովքի նախկին վարչական ղեկավարին՝ մասնակցելու Ս.Կ.-ի դատական նիստերին և այլ ակցիաներին
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մի շարք անհետաձգելի վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել «Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանության» ՀԿ-ի Դիլիջան համայնքի գրասենյակի ղեկավարի կողմից Հովք բնակավայրի նախկին վարչական ղեկավարին՝ Ս.Կ.-ի դատական նիստերին և այլ ակցիաներին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի հունվարին Հովք բնակավայրի նախկին վարչական ղեկավար Գ.Գ.-ն «Ֆեյսբուք»-ի միջոցով «Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանության» ՀԿ-ում գրանցվել է որպես ծրագրերի իրականացման մասնագետ, որից հետո վերջինիս ուղորդել են գնալ և ներկայանալ ՀԿ-ի՝ Դիլիջան համայնքի գրասենյակի ղեկավար Լ.Վ.-ին՝ հետագա գործողություններին ծանոթանալու համար:
Հետևելով հրահանգներին՝ Գ.Գ.-ն հունվարին հանդիպել է գրասենյակի ղեկավար Լ.Վ.-ին, տեղեկացել, որ ընդունվել է աշխատանքի ՀԿ-ի Դիլիջան համայնքի գրասենյակում, սակայն որևէ աշխատանք չպետք է կատարի, փոխարենը՝ միայն «Մեր ձևով» շարժման հետ մասնակցելու է Ս.Կ.-ի դատական նիստերին ու այլ ակցիաներին, որի դիմաց իր անվամբ բացված բանկային քարտին փետրվարի 11-ին փոխանցվել է 204 հզր ՀՀ դրամ, իսկ մարտի 10-ին՝ 300 հզր դրամ գումար:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Լ.Վ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Ապրիլի 2-ին Լ.Վ.-ն ձերբակալվել է:
Նախաքննության ընթացքում գրասենյակում և ղեկավարի բնակարանում կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են 2018 թվականի ընտրությունների վերաբերյալ նոթատետրեր, որոնցում առկա են քաղաքացիների անուն, ազգանուններ, կուսակցական պատկանելիության վերաբերյալ տեղեկություններ:

Руководитель Дилиджанского офиса ОО "Защита национальных ценностей по-нашему" материально заинтересовал бывшего административного руководителя Овка в участии на судебных заседаниях С.К. и других акциях
В результате ряда неотложных процессуальных и доказательственных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного на основании сообщения, полученного в Следственном управлении Тавушского марза Следственного комитета РА из полиции МВД РА, были получены фактические данные о материальной заинтересованности у бывшего административного руководителя населенного пункта Овк руководителем Дилиджанского офиса ОО "Защита национальных ценностей по-нашему". В частности, в январе 2026 года бывший административный руководитель населенного пункта Овк Г.Г. зарегистрировался в ОО "Защита национальных ценностей по-нашему" через Facebook в качестве специалиста по реализации программ, после чего последнему было предложено пойти и представиться руководителю офиса ОО в Дилиджанской общине Л.В., чтобы ознакомиться с дальнейшими действиями.
Следуя инструкциям, Г.Г. в январе встретился с руководителем офиса Л.В., узнал, что он был принят на работу в офис общественной организации в Дилиджане, но не должен выполнять какую-либо работу, вместо этого он будет участвовать с движением «По-нашему» только на судебных заседаниях С.К. и других акциях, за что 11 февраля на банковскую карту, открытую на его имя, было перечислено 204 тыс. драмов РА, а 10 марта - 300 тыс. драмов.
В ходе предварительного следствия уголовного производства в отношении Л.В. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 236 Уголовного кодекса (воспрепятствование или принуждение к проведению собрания или участию в нем, а также материальная мотивация с целью участия в собрании или отказа от участия в собрании).
02-го апреля Л.В. был задержан.
В ходе предварительного следствия в результате обысков, проведенных в офисе и квартире руководителя, были обнаружены блокноты, касающиеся выборов 2018 года, в которых есть имена, фамилии граждан, информация о партийной принадлежности.