2018 թվականին մի խումբ անձանց կողմից խոշտանգման դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է դեռևս 2018 թվականի հունիսի 8-ից քննվող քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ Ռ․Ս․-ն, Ա․Բ․-ն և Ա․Մ․-ն՝ Հ․Խ․-ի կողմից եղբայրներ՝ Ա․Ա․-ին և Մ․Կ․-ին պարտք եղած 10 մլն ՌԴ ռուբլի գումարը վերադարձնելու նպատակով այցելել են Հ․Խ.-ի եղբոր՝ Կ․Խ․-ի բնակարան, որտեղ 2018 թվականի մայիսի 19-21-ն ընկած ժամանակահատվածում, գործելով խմբի կազմում, նախնական հանցավոր համաձայնությամբ և միասնական դիտավորությամբ, մեկը մյուսի գործողությունները փոխլրացնելով, խոշտանգել՝ հոգեկան ուժեղ տառապանք են պատճառել Կ․Խ․-ին և նրա եղբորորդուն՝ անչափահաս Ա․Խ․-ին:
Ռ․Ս․-ի, Մ․Կ․-ի, Ա․Ա․-ի, Ա․Բ․-ի և Ա․Մ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 5-րդ կետերով (ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը):
Ա․Բ․-ի և Ա․Մ․-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Ռ․Ս․-ի, Մ․Կ․-ի, Ա․Ա․-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:

Завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту совершения пыток группой лиц в 2018 году
В Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, расследуемому еще с 8 июня 2018 года.
В результате широкомасштабных доказательственных и других процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного следствия, было обосновано, что Р.С., А.Б. и А.М., чтобы вернуть долг А.Х. в размере 10 млн российских рублей, причитающуюся братьям А.А. и М.К., посетили брата А.Х. - К.Х., где в период с 19 по 21 мая 2018 года, действуя в составе группы, по предварительному преступному сговору и единым умыслом, дополняя действия друг друга, подвергли пыткам и причинили сильные психические страдания К.Х. и его племяннику, несовершеннолетнему А.Х.
В отношении Р.С., М.К., А.А., А.Б. и А.М. было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 3 и 5 части 2 статьи 196 Уголовного кодекса (причинение сильной физической боли или сильных психических страданий).
В отношении А.Б. и А.М. объявлен розыск.
Уголовное производство в отношении Р.С., М.К., А.А. с обвинительным заключением было направлено надзирающему прокурору.