Անչափահասները շանտաժի սպառնալիքով՝ մեկ այլ անչափահասի հարկադրել են սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարել. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է անչափահասների կողմից մեկ այլ անչափահասի սեքսուալ բնույթի գործողություններին հարկադրելու, շանտաժի եղանակով զգալի չափերով շորթում կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ անչափահասները 2025 թվականի մարտից մինչև հունիսն ընկած ժամանակահատվածում անչափահաս տուժողից շանտաժով՝ վերջինիս հետ ունեցած սեռական բնույթի գործողությունների մասին տեղեկություններ տարածելու սպառնալիքով, պահանջել են՝ ընդհանուր 60 հզր ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում կատարված մի շարք ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ անչափահասները 16 տարին չլրացած տուժողին հարկադրել են սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարել:
Հաշվի առնելով, որ անչափահասներից մեկը հանցագործության սուբյեկտ չի հանդիսանում, այսինքն՝ չի հասել նշված հանցանքի համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու տարիքին, վերջինիս նկատմամբ որոշում է կայացվել Քրեական օրենսգրքի 199-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով հանրային քրեական հետապնդում չհարուցելու վերաբերյալ:
Անչափահասներից մեկի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (շորթումը), 199-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (սեքսուալ բնույթի գործողություններին հարկադրելը) և 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը), իսկ մյուսի նկատմամբ՝ 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (շորթումը):
Նրանց նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը, դաստիարակչական հսկողությունը և բացակայելու արգելքը:
Հանցանք ծնող պատճառները պարզելու նպատակով միջնորդագրեր են ներկայացվել համայնքի ղեկավարին և ՆԳՆ համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության բաժնի պետին:

Несовершеннолетние угрозами шантажа заставили другого несовершеннолетнего совершить действия сексуального характера․ предварительное следствие по уголовному производству завершено
В следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту принуждения несовершеннолетними другого несовершеннолетнего к действиям сексуального характера, вымогательства в значительных размерах путем шантажа.
В ходе предварительного следствия были получены очевидные фактические данные о том, что несовершеннолетние в период с марта по июнь 2025 года путем шантажа несовершеннолетнего потерпевшего, угрожая распространением информации о действиях сексуального характера, потребовали в общей сложности 60 тысяч драмов РА.
Кроме того, в результате ряда доказательственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия, было установлено, что несовершеннолетние принуждали потерпевшего в возрасте до 16 лет к совершению действий сексуального характера.
Учитывая, что один из несовершеннолетних не является субъектом преступления, то есть не достиг возраста для привлечения к уголовной ответственности за указанное преступление, в отношении последнего было вынесено постановление об отказе в возбуждении публичного уголовного преследования в соответствии с пунктом 2 части 3 статьи 199 Уголовного кодекса РА․
В отношении одного из несовершеннолетних было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 5 части 2 статьи 258 Уголовного кодекса (вымогательство), пункту 2 части 3 статьи 199 (принуждение к действиям сексуального характера) и пункту 3 части 2 статьи 195 (физическое воздействие), а в отношении другого – по пункту 5 части 2 статьи 258 (вымогательство).
В качестве альтернативной меры пресечения в отношении них были применены административный надзор, воспитательный надзор и запрет на выезд.
С целью выяснения причин, породивших преступление, были поданы ходатайства главе общины и начальнику отдела Главного управления общинной полиции МВД.