Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների մասնակից 7 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներից 7-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գյումրու համայնքապետարանի մի խումբ աշխատակիցներ, նախնական համաձայնությամբ, չարաշահելով իրենց իշխանական և ծառայողական լիազորությունները՝ կատարել են համայնքի ղեկավարի խորհրդականի և համայնքապետարանի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի հանձնարարությունները, որից հետո զանգահարել են համայնքապետարանի ենթակայությամբ գործող մանկապարտեզների տնօրեններին և հանձնարարել երեխաներին տուն ուղարկել, փակել պարտեզները և անձնակազմով գալ Գյումրու համայնքապետարան՝ Վ.Ղ.-ին աջակցելու:
Գյումրու համայնքապետարանի աշխատակիցներ Ա.Պ.-ի, Ա.Մ.-ի, Ա.Գ.-ի, Ա.Ե.-ի, Բ.Ա.-ի, Վ.Փ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որը կատարվել է մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ), իսկ Ա.Դ.-ի նկատմամբ՝ 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը):
Ա.Պ.-ի, Ա.Մ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը, գրավը, բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը, Բ.Ա.-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելք, գրավ և պաշտոնավարման կասեցում, Վ.Փ.-ի, Ա.Գ.-ի, Ա.Ե.-ի և Ա.Դ.-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելք և պաշտոնավարման կասեցում:
7 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Завершено предварительное следствие по уголовному производству в отношении семи лиц, участвовавших в массовых беспорядках в Гюмри
В Следственном управлении Ширакского марза Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному производству в отношении 7 участников массовых беспорядков у административного здания муниципалитета Гюмри 20 октября 2025 года.
В ходе предварительного следствия были получены очевидные фактические данные о том, что группа сотрудников муниципалитета Гюмри, по предварительному сговору, злоупотребляя своими властными и служебными полномочиями, выполняли поручения советника главы муниципалитета и временно исполняющего обязанности начальника отдела муниципалитета, после чего позвонили директорам детских садов, находящихся в подчинении муниципалитета, и поручили отправить детей домой, закрыть сады и прибыть в муниципалитет Гюмри с персоналом для поддержки В.Г.․
В отношении сотрудников муниципалитета Гюмри А.П., А.М., А.Г., А.Е., Б.А., В.П. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий, совершенное группой должностных лиц по предварительному сговору), а в отношении А.Д. - по части 1 статьи 441 (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием или превышение полномочий).
В отношении А.П., А.М. в качестве меры пресечения были применены административный надзор, залог, запрет на выезд и приостановление полномочий, в отношении Б.А. - запрет на выезд, залог и приостановление полномочий, в отношении В.П., А.Г., А.Е. и А.Д. - запрет на выезд и приостановление полномочий.
Уголовное производство в отношении 7 лиц было направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения.