Պարտադիր ժամկետային ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչված անձը հետազոտություն է անցել զինվորական ծառայությունից ազատվելու նպատակ հետապնդող անձի փոխարեն. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ժ.Ս.-ն տեղյակ լինելով, որ Գ.Դ.-ն 2022 թվականի ձմեռային զորակոչին առողջական վիճակով պայմանավորված ոչ պիտանի է ճանաչվել պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության համար, իսկ Ն.Հ.-ն որդուն՝ Ռ.Խ.-ին զինվորական ծառայությունից վերջնականապես ազատելու ապօրինի նպատակ է հետապնդում, առաջարկել և խորհուրդներ տալու եղանակով նախնական համաձայնության է եկել վերջիններիս հետ՝ Ռ.Խ.-ի փոխարեն Գ.Դ.-ի կողմից համապատասխան հետազոտություն անցնելու, փաստաթուղթ կեղծելու և այն զինկոմիսարիատ ներկայացնելու եղանակով օգտագործելու վերաբերյալ՝ կազմակերպելով և ղեկավարելով նշված հանցանքի կատարումը:
Մասնավորապես՝ Ժ.Ս.-ի ցուցումով, 2024 թվականի մայիսի 30-ին Ն.Հ.-ն իր որդու փոխարեն՝ Գ.Դ.-ին ուղեկցել է բժշկական կենտրոն, որտեղ վերջիններս ներկայացրել են Ռ.Խ.-ի ծննդյան վկայականը և Գ.Դ.-ն նրա փոխարեն անցել է ՄՌՏ հետազոտություն:
Արդյունքում՝ բժիշկը կազմել է կեղծ փաստաթուղթ՝ չգիտակցելով, որ Ռ.Խ.-ի փոխարեն հետազոտության է ենթարկվել Գ.Դ.-ն:
Ռ.Խ.-ն տեղյակ լինելով, որ իր վերաբերյալ կազմված փաստաթուղթը կեղծ է, պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու և պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից վերջնականապես ապօրինի ազատվելու նպատակով այն ներկայացրել է ՀՀ ՊՆ զինկոմիսարիատ, որի հիման վրա վերջինս ճանաչվել է սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայության համար, քանի որ ՀՀ Կառավարության 2024 թվականի ապրիլի 18-ի որոշման ընդունումից հետո նշված հիվանդության առկայությունն այլևս զորակոչիկին չի ազատում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից:
Ռ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), Ն.Հ.-ի, Գ.Դ.-ի նկատմամբ՝ 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), Ժ.Ս.-ի նկատմամբ՝ 46-457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը կազմակերպելը):

Лицо, признанное негодным для прохождения обязательной срочной службы, проходило обследование вместо лица, преследующего цель освобождения от военной службы: предварительное следствие по уголовному производству завершено
В результате крупномасштабных процессуальных и доказательственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия уголовного производства, инициированного в Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА, было установлено, что Ж.С., зная, что Г.Д. в зимнем призыве 2022 года из-за состояния здоровья признан негодным для прохождения обязательной срочной военной службы, а Н.А. преследует незаконную цель окончательного освобождения сына Р.Х. с военной службы, предлагал и вступил в предварительный сговор с последними о прохождении соответствующего исследования вместо Р.Х. со стороны Г.Д., подделке документа и использовании его для представления в военный комиссариат, организовав совершение указанного преступления.
В частности, по указанию Ж.С., 30 мая 2024 г. Н.А. вместо своего сына сопровождал Г.Д. в медицинский центр, где последние представили свидетельство о рождении Р. Х., и Г.Д. вместо него прошел МРТ исследование. В результате врач составил поддельный документ, не подозревая, что вместо Р. Х. был обследован Г.Д.
Р.Х., зная, что составленный на него документ является поддельным, с целью признания его негодным для прохождения обязательной срочной военной службы и окончательного незаконного освобождения от обязательной срочной военной службы представил его в военный комиссариат МО РА, на основании чего последний был признан годным к военной службе с ограничением, поскольку после принятия Постановления Правительства РА от 18 апреля 2024 года наличие указанного заболевания больше не освобождает призывника от обязательной срочной военной службы.
В отношении Р.Х. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 457 Уголовного кодекса РА (подделка документов, штампов, печатей, бланков или сбыт, изготовление или использование поддельных документов, штампов, печатей, бланков), в отношении Н.А. и Г.Д. – по части 2 статьи 457 Уголовного кодекса РА (подделка документов, штампов, печатей, бланков или сбыт, изготовление или использование поддельных документов, штампов, печатей, бланков группой лиц по предварительному сговору), в отношении Ж.С. – по части 2 статьи 457 Уголовного кодекса РА (организация подделки документов, штампов, печатей, бланков или сбыт, изготовления или использования поддельных документов, штампов, печатей, бланков группой лиц по предварительному сговору).