Պարտադիր ժամկետային ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչված անձը հետազոտություն է անցել զինվորական ծառայությունից ազատվելու նպատակ հետապնդող անձի փոխարեն. քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ժ.Ս.-ն տեղյակ լինելով, որ Գ.Դ.-ն 2022 թվականի ձմեռային զորակոչին առողջական վիճակով պայմանավորված ոչ պիտանի է ճանաչվել պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության համար, իսկ Ն.Հ.-ն որդուն՝ Ռ.Խ.-ին զինվորական ծառայությունից վերջնականապես ազատելու ապօրինի նպատակ է հետապնդում, առաջարկել և խորհուրդներ տալու եղանակով նախնական համաձայնության է եկել վերջիններիս հետ՝ Ռ.Խ.-ի փոխարեն Գ.Դ.-ի կողմից համապատասխան հետազոտություն անցնելու, փաստաթուղթ կեղծելու և այն զինկոմիսարիատ ներկայացնելու եղանակով օգտագործելու վերաբերյալ՝ կազմակերպելով և ղեկավարելով նշված հանցանքի կատարումը:
Մասնավորապես՝ Ժ.Ս.-ի ցուցումով, 2024 թվականի մայիսի 30-ին Ն.Հ.-ն իր որդու փոխարեն՝ Գ.Դ.-ին ուղեկցել է բժշկական կենտրոն, որտեղ վերջիններս ներկայացրել են Ռ.Խ.-ի ծննդյան վկայականը և Գ.Դ.-ն նրա փոխարեն անցել է ՄՌՏ հետազոտություն:
Արդյունքում՝ բժիշկը կազմել է կեղծ փաստաթուղթ՝ չգիտակցելով, որ Ռ.Խ.-ի փոխարեն հետազոտության է ենթարկվել Գ.Դ.-ն:
Ռ.Խ.-ն տեղյակ լինելով, որ իր վերաբերյալ կազմված փաստաթուղթը կեղծ է, պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու և պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից վերջնականապես ապօրինի ազատվելու նպատակով այն ներկայացրել է ՀՀ ՊՆ զինկոմիսարիատ, որի հիման վրա վերջինս ճանաչվել է սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայության համար, քանի որ ՀՀ Կառավարության 2024 թվականի ապրիլի 18-ի որոշման ընդունումից հետո նշված հիվանդության առկայությունն այլևս զորակոչիկին չի ազատում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից:
Ռ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), Ն.Հ.-ի, Գ.Դ.-ի նկատմամբ՝ 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), Ժ.Ս.-ի նկատմամբ՝ 46-457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը կազմակերպելը):

Person Declared unfit for Compulsory Military Service underwent Medical Examination instead of Person Seeking Exemption from Military Service․ Preliminary Investigation of Criminal Proceeding Completed
As a result of large-scale investigative and evidentiary actions conducted in the course of the preliminary investigation of the criminal proceeding initiated in General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee, it was found out that Zh.S., being aware that G.D. was declared unfit for compulsory military service due to his health condition during the 2022 winter conscription, and that N.H. pursued the unlawful goal of permanently exempting his son, R.Kh., from military service, Zh.S., by means of proposing and giving advice, reached a prior agreement with the latter to have G.D. undergo the relevant medical examinations instead of R.Kh., to forge documents and use them by submitting them to the military commissariat, thereby organizing and directing the commission of the mentioned crime.
Particularly, at Zh.S.’s instruction, on May 30, 2024, instead of his son, N.H. accompanied G.D. to medical center, where they presented R.Kh.’s birth certificate and instead of him G.d. underwent an MRI examination.
As a result, the doctor made a false document, not realizing that G.D. was examined instead of R.Kh.․
Being aware that the document made about him was false, R.Kh. submitted it to the Military Commissariat of the RA Ministry of Defense in order to be recognized as unfit for compulsory military service and to be finally and illegally exempted from compulsory military service, on the basis of which the latter was recognized as fit for military service with restrictions, since after the adoption of the RA Government’s decision dated April 18, 2024, the presence of the aforementioned disease no longer exempts the conscript from compulsory military service.
Public criminal prosecution was initiated against R.KH. according to the Part 1 of the Article 457 of RA Criminal Code, against N.H., G.D. according to the Part 2 of the Article 457 of RA Criminal Code, and against Zh.S. according to the Part 2 of the Article 46-457 of RA Criminal Code.